Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Urodziny diecezji

W roku uroczystych obchodów 30-lecia diecezji, wymiar religijny świętowania będzie korespondował również z patriotycznym.

Niedziela sosnowiecka 15/2022, str. V

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

30‑lecie istnienia

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas koncertu filharmoników śląskich

Podczas koncertu filharmoników śląskich

Mimo tych trudnych czasów nie zrezygnowaliśmy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez Jana Pawła II. 25 marca, dziękczynną Mszą św. rozpoczęliśmy jubileuszowe uroczystości pod hasłem „W krzyżu – miłości nauka”. Odbywać się one będą przez cały rok we wszystkich kościołach w naszej diecezji. Prosimy: „Panie Boże, przyjmij nasze podziękowanie za wszelkie dobro, które stało się w ciągu 30 lat istnienia naszej wspólnoty diecezjalnej” – mówił bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości jubileuszowych w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym. Rok 2022 to także 100. rocznica ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski, które było zwieńczeniem trzech powstań śląskich. – Pragniemy w tym roku przypomnieć o roli Zagłębia Dąbrowskiego i jego mieszkańców w dziele przyłączenia Śląska do Macierzy. Dzięki materiałom edukacyjnym i wydarzeniom odbywającym się pod hasłem: „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali”, będziemy wspólnie odkrywać ważne, choć czasem zapomniane karty śląsko-zagłębiowskiej historii – podkreślił bp Kaszak.

Będzie także aspekt artystyczny obchodów 30. rocznicy w postaci koncertów czy festiwali. Przedsmak tego mieliśmy 27 marca, kiedy to w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu wystąpił Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. Muzycy wykonali słynną „Mszę Requiem” (KV 626) Wolfganga Amadeusza Mozarta. Część konferansierską poprowadziła Regina Gowarzewska. Po koncercie stypendyści Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” zbierali datki na rzecz rodzin ukraińskich przebywających w naszej diecezji.

Trzeba zaznaczyć, że obchody 30. rocznicy istnienia diecezji sosnowieckiej zbiegły się z obecnością w sosnowieckiej katedrze peregrynującego po diecezji Krzyża Papieskiego i relikwii Papieża. – Ufam, że peregrynacja Krzyża Papieskiego pomoże nam zrozumieć krzyż Chrystusa, a także i nasz krzyż, który polecił nam dźwigać Chrystus – zaznaczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Dodajmy, że dniach od 25 marca do 3 kwietnia Krzyż Papieski dotarł do następujących parafii: 25 marca – parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, 26 marca – parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Wysokiej, 27 marca – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, 28 marca – parafia św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, 29 marca – parafia Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi, 30 marca – parafia Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, 31 marca – parafia św. Mikołaja w Targoszycach, 1 kwietnia – parafia św. Katarzyny w Będzinie, 2 kwietnia – parafia św. Barbary w Jaworznie, 3 kwietnia – parafia Narodzenia NMP w Brudzowicach.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lat Karmelu

Pierwszą niedzielą Adwentu Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczęły Wielki Jubileusz 100-lecia założenia Zgromadzenia. W katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego rozpoczęto obchody jubileuszowe.

Uroczystości inauguracji Wielkiego Jubileuszu rozpoczęły się w Warszawie, na terenie diecezji warszawsko-praskiej, gdzie znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia. Przed Mszą św. przełożona generalna m. Błażeja Stefańska skierowała do obecnych w świątyni słowo wprowadzające, a następnie w programie słowno-muzycznym siostry przedstawiły historię założenia Zgromadzenia. – Serdeczne dziękczynienie za łaski udzielone Sistrom Zgromadzenia od początku jego istnienia oraz za te łaski, które są przygotowane dla nas i dla wszystkich osób uczestniczących razem z nami w rozpoczynających się obchodach jubileuszowych. Dziękujemy za charyzmat udzielony słudze Bożemu o. Anzelmowi Gądkowi, karmelicie bosemu i za odwagę pierwszej przełożonej generalnej m. Teresy Kierocińskiej, która z siostrami pionierkami tworzyła fundamenty Zgromadzania na sosnowieckiej i zagłębiowskiej ziemi – mówiła m. Błażeja Stefańska. W homilii bp Romuald Kamiński mówił o ogromnej szansie jaką daje Adwent, który jest czasem radości i czynienia dobra. – Praca, cierpienie, modlitwa – tak wzrastają dzieła przez całe 100 lat. Przy tak wielu podjętych dziełach i osobistym wkładzie każdej z sióstr możemy powiedzieć, że to dzieło jest wielkie. Dziś przychodzimy tutaj, żeby Bogu powiedzieć: dziękujemy! I ojczyzna także chce dzisiaj za to wszystko – pracę, modlitwę, cierpienie i zamysły wybiegające do przodu wyrazić wdzięczność – mówił Pasterz kościoła warszawsko-praskiego. Na czas trwania jubileuszu od 29 listopada 2020 roku do 2 lutego 2022 roku Penitencjaria Apostolska, dla pogłębienia świętości wiernych i dla zbawienia dusz, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka udzieliła ze skarbca Kościoła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedzi sakramentalnej, Komunii Świętej oraz modlitwy według intencji Ojca Świętego) siostrom oraz wszystkim wiernym. Jak czytamy w dekrecie odpust ten można ofiarować również jako wstawiennictwo w intencji dusz czyśćcowych. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie w formie pielgrzymki domu macierzystego lub jakiegokolwiek miejsca poświęconego, a należącego do wspomnianego zgromadzenia, oraz wzięcie tam udziału w specjalnych obchodach jubileuszowych przez pobożne uczestnictwo albo przynajmniej oddanie się przez odpowiedni czas pobożnemu rozmyślaniu, zakończonemu odmówieniem Modlitwy Pańskiej, wyznania wiary oraz przywołaniem Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Liturgię ubogacił śpiew chóru sióstr karmelitanek pod dyrekcją s. Agnes Krzyżanowskiej CSCIJ. Po Mszy św. w prezentacji multimedialnej siostry przybliżyły historię Zgromadzenia, jego duchowość, charyzmat i działalność apostolską. Uroczystość transmitowana była przez telewizję SalveNet.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję