Reklama

W wolnej chwili

Czy wiecie, że...

...w skarbcu Biblioteki Narodowej pilnie strzeżony jest najstarszy znany polski przekład psalmów – Psałterz floriański? Księga ta, choć stanowi bezcenny zabytek polskiej kultury, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Nie milkną spory między naukowcami o to, co znaczą zdobiące rękopis miniatury, kto go używał, a nawet gdzie powstał. W sferze dociekań pozostaje także znaczenie splecionych ze sobą liter „mm”, które pojawiają się często na kartach rękopisu.

Psałterz został spisany prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. Zawiera trójjęzyczny przekład psalmów: łaciński, niemiecki i polski. Według najczęściej przyjmowanej hipotezy, powstał w Małopolsce, być może w samym Krakowie, jako dar dla królowej Jadwigi. Na takie pochodzenie księgi wskazuje herb Andegawenów, którym opatrzona jest jedna ze stron. Po śmierci Jadwigi psałterzem miały się posługiwać kolejne polskie władczynie.

Nie mniej zagadkowo kształtują się dalsze losy psałterza. Według jednej z hipotez, złodzieje, wykorzystując zamieszanie powstałe w czasie pożaru Krakowa w połowie XVI wieku, skradli cenną księgę. Naukowcy badający historię rękopisu skłonni są także uznać, że księga mogła zostać wywieziona przez samą królową Bonę, gdy ta opuszczała Polskę, by wrócić do Włoch. Na dalsze trzy stulecia ślad po psałterzu zaginął. Odkryto go w XIX wieku w bibliotece austriackiego opactwa Sankt Florian – to od niego księga wzięła swoją nazwę. Informacja o odnalezieniu psałterza, który jest jednym z najstarszych pomników języka polskiego, obiegła lotem błyskawicy środowisko polskich naukowców i wywołała w nim niemałą sensację. Strona polska nabyła księgę w 1931 r. za niebotyczną jak na ówczesne czasy kwotę. W czasie II wojny światowej udało się uchronić tę bezcenną księgę przed zniszczeniem.

2022-04-26 11:37

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję