Reklama

Niedziela Małopolska

Jej nowy dom

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, której uroczystość obchodzimy 3 maja, jest patronką parafii na Woli Justowskiej w Krakowie. Wierni szykują się do długo wyczekiwanej konsekracji kościoła, budując Maryi nowy ołtarz…

Niedziela małopolska 18/2022, str. III

[ TEMATY ]

konsekracja ołtarza

konsekracja kościoła

Anna Bandura/Niedziela

Proboszcz ks. Roman Łędzki pokazuje kolejny szkic projektu ołtarza

Proboszcz ks. Roman Łędzki pokazuje kolejny szkic projektu ołtarza

Anna Bandura: Od realizacji tego projektu zależy ustanowienie daty konsekracji kościoła. Po trwającej 20 lat budowie świątyni zapewne nie możecie się doczekać tej chwili…

Ksiądz Roman Łędzki: Chcieliśmy konsekrować kościół już na 70-lecie istnienia parafii, czyli w 2020 r. Ale, żeby tego dokonać, świątynia powinna mieć już swój końcowy wystrój. Udało się odprawić pierwszą Mszę św. w górnym kościele w 2020 r., jednak wciąż pracujemy nad niektórymi ważnymi projektami, w tym nad projektem ołtarza.

Jego wygląd jest nieszablonowy. Co symbolizują poszczególne elementy?

Z tabernakulum ma wychodzić płomień otulający obraz Matki Bożej Częstochowskiej – otrzymany w darze od paulinów z Jasnej Góry po pożarze naszego kościoła w 2002 r. Ten gorejący krzak jest znakiem obecności Boga, który objawił się Mojżeszowi. Podobnie Bóg ukazał się w Maryi. Narodził się z Niej i ona zapłonęła Bożym ogniem.

Ołtarz miałby zostać zbudowany z drewna, również z wykorzystaniem fragmentów uratowanych z pożaru pierwotnego kościoła. Jak zaznaczył w opisie projektu architekt, „formy linearne są zapisem ekspresji wyniesienia Maryi na ołtarze”. To dynamika działania Ducha Świętego, za którego przyczyną Matce Bożej nadano tytuł Królowej Polski. Najpierw w 1608 r. Maryja objawiła się jezuicie Juliuszowi Mancinellemu i poleciła, by nazywać ją Królową Polski, a później król Jan Kazimierz, składając śluby lwowskie w 1656 r., obrał Matkę Bożą za Królową państwa. Otrzymaliśmy pewien głos, że w głównym ołtarzu powinien zawisnąć właśnie ten obraz – Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej, bo przed nią król wypowiadał słowa ślubów. Ale to przecież do Matki Bożej Częstochowskiej jeździł kard. Wyszyński i właśnie ten wizerunek dostaliśmy w darze z Jasnej Góry.

A co prezentują boczne ołtarze?

Po lewej i po prawej stronie ołtarza miałyby się pojawić płaskorzeźby św. Jana Pawła II – naszego wielokrotnego gościa, a także św. Józefa, oblubieńca Maryi, któremu powierzyliśmy budowę nowego kościoła. Wierzymy, że dzięki niemu udało się zakończyć te prace.

Reklama

Jak wygląda kult Matki Bożej Królowej Polski w waszej parafii?

Opiece Matki Bożej polecamy się codziennie, a szczególnie czcimy Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski w jej uroczystość 3 maja. Do odpustu parafialnego przygotowujemy się zwłaszcza duchowo, przeznaczając jeden dzień na spowiedź św. Homilie głosi ksiądz rekolekcjonista, ale w tym roku będzie wyjątkowo inaczej. Przyjedzie do nas nasz poprzedni wikary – ks. Bartłomiej Wajda. Cieszymy się na to ponowne spotkanie!

Czego możemy się dziś uczyć od Matki Bożej Królowej Polski?

Jeżeli rzeczywiście uznajemy Matkę Bożą jako królową, to powinniśmy być jej posłusznymi dziećmi. W Kanie Galilejskiej Maryja powiedziała sługom: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Wprowadzając te słowa w życie, przyjęliśmy na starej plebanii 8 uchodźców z Ukrainy – 3 kobiety i 5 dzieci. Ksiądz Marek Malec, wikariusz zorganizował nawet obraz Matki Bożej Berdyczowskiej, za wstawiennictwem której modlimy się codziennie na Różańcu, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Chcielibyśmy widzieć na tej modlitwie więcej osób. To ważne, żeby właśnie teraz łączyć się na wspólnych prośbach o pokój…

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz u św. Anny

Niedziela legnicka 43/2021, str. II

[ TEMATY ]

rocznica

konsekracja kościoła

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Uroczystości podobnie jak 10 lat wcześniej przewodniczył bp Marek Mendyk

Uroczystości podobnie jak 10 lat wcześniej przewodniczył bp Marek Mendyk

W górującej nad miastem świątyni na pobliskim wzgórzu św. Anny, noszącej także jej imię, świętowano 10 rocznicę jej rekonsekracji.

Wydarzeniu 26 września przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk. Uczestników powitał kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko, przypominając że staraniem zawiązanego wśród parafian komitetu odbudowy pochodzącej z XVI wieku świątyni, udało się podnieść ją z ruiny, w którą popadła po II wojnie światowej. Wydarzenie, zostało poprzedzone dzień wcześniej, modlitwą adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję