Reklama

Niedziela Rzeszowska

NOMINACJA

Nasz biskup w Ekwadorze

Ksiądz Krzysztof Kudławiec, misjonarz w Ekwadorze, został powołany przez papieża Franciszka do posługi biskupiej w tym kraju.

Niedziela rzeszowska 19/2022, str. III

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Kudławiec

Archiwum parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach

Ks. Krzysztof Kudławiec na misji w Ekwadorze

Ks. Krzysztof Kudławiec na misji w Ekwadorze

Biskup nominat jest pierwszym biskupem z duchowieństwa rzeszowskiego. Urodził się 19 września 1969 r. w Gorlicach-Gliniku Mariampolskim. Studiował teologię na ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. z rąk bp. Kazimierza Górnego jako kapłan diecezji rzeszowskiej. W latach 1995-98 był wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Nockowej, a następnie w latach 1998-2000 był wikariuszem parafii katedralnej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. W 2002 r., po przygotowaniach w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, wyjechał do Ekwadoru, gdzie prowadził pracę misyjną w kilku parafiach. Był także odpowiedzialny za organizację IX Krajowego Kongresu Misyjnego w Portoviejo. Ostatnio był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu, wikariuszem biskupim i dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji Portoviejo. 22 kwietnia br. papież mianował go pierwszym biskupem nowej diecezji Daule w Ekwadorze (Ameryka Południowa), która została erygowana 2 lutego br. Diecezja Daule ma powierzchnię 5.992 km2, czyli porównywalną do diecezji rzeszowskiej. Na jej terenie mieszka 471.000 mieszkańców, w tym 395.000 katolików. Jest tylko 27 parafii i zaledwie 28 kapłanów. W diecezji działa 9 wspólnot zakonnych i jest jeden klasztor.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zostawił Polskę, by służyć w Ekwadorze

Niedziela rzeszowska 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Kudławiec

Ks. Łukasz Hendzel

Biskup Krzysztof Kudławiec (czwarty z lewej) wśród biskupów obecnych na uroczystości

Biskup Krzysztof Kudławiec (czwarty z lewej) wśród biskupów obecnych na uroczystości

Ojciec Święty Franciszek mianował pochodzącego z Gorlic ks. Krzysztofa Kudławca biskupem diecezji Daule w Ekwadorze.

Ogłoszenie nominacji w kwietniu br. zbiegło się w czasie z odwiedzinami ks. Kudławca w Rzeszowie, dokąd przybył wraz z abp. Eduardo Jose Castillo Pino, arcybiskupem Portoviejo w Ekwadorze. Biskup nominat oraz abp Eduardo zaprosili bp. Jana Wątrobę do udziału w uroczystości konsekracji biskupiej i do odwiedzenia rzeszowskich misjonarzy, pracujących w tym południowo-amerykańskim kraju. W odpowiedzi na zaproszenie bp Jan udał się 22 czerwca br. do Ekwadoru, by w liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (25 czerwca) w katedrze Senor de los Milagros (Pana Cudów) w Daule, uczestniczyć w sakrze biskupiej i aby złożyć wizytę rzeszowskim misjonarzom. Poza ks. Krzysztofem Kudławcem w archidiecezji Portoviejo pracują jeszcze dwaj nasi księża: pochodzący z Rzeszowa ks. Dariusz Miąsik i ks. Szymon Piękoś, pochodzący z Jasła.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję