Reklama

Zdrowie

Trudna codzienność

W walce z alergenami nie wystarczy diagnoza i przyjmowanie leków. Konieczne są znajomość „przeciwnika” i dobra taktyka postępowania.

Alergeny są obecne nie tylko w powietrzu. Nie brakuje ich także w każdym, nawet najczystszym mieszkaniu. Co zatem możemy zrobić, by się przed nimi uchronić?

Sterylna sypialnia

Przy uczuleniu na roztocze kurzu domowego warto pamiętać, że te mikroskopijne organizmy żerują na złuszczonych fragmentach ludzkiego naskórka, dlatego najczęściej występują w pościeli, materacach i kocach. Pościel osoby uczulonej powinna być prana co 2 tygodnie w temperaturze powyżej 60oC. W takiej samej temperaturze co 6-12 tygodni powinny być prane poduszki i kołdry z wypełnieniem antyalergicznym.

Zimno, gorąco

W upalne dni materace, poduszki i kołdry można wystawić na działanie słońca na co najmniej 3 godziny. Roztocze obecne są również m.in. w dywanach, meblach tapicerowanych i pluszowych zabawkach. W miarę możliwości warto pozbyć się dywanów i ciężkich zasłon, do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA, a powierzchnie wodoodporne wycierać na mokro. Z kolei dziecięce zabawki pluszowe można co kilka tygodni wkładać do zamrażarki.

W zgodzie z kalendarzem

Osoby uczulone na pyłki roślin powinny na bieżąco śledzić kalendarz pylenia. Najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce są pyłki traw. Ich największe nasilenie notujemy od połowy maja do połowy lipca. W przypadku uczulenia na pyłki chwastów częstą przyczyną są pyłki bylicy, których stężenie kumuluje się w lipcu i sierpniu. Pyłki drzew mogą być obecne w powietrzu już w styczniu i lutym, kiedy to pyli leszczyna. Pyłki brzozy, które są częstym alergenem, pojawiają się zwykle na przełomie marca i kwietnia. Pylenie wielu roślin przypada na okres lata, dlatego planując urlopowy wyjazd, alergicy powinni uwzględnić stężenie pyłków w okolicy miejsca, w które się wybierają.

Przyda się maseczka

W okresie nasilonego stężenia alergenu trzeba ograniczyć wychodzenie z domu, ewentualnie korzystać ze spacerów po deszczu. Kontakt z alergenem zmniejszymy, gdy założymy okulary i maseczkę. Po powrocie do domu warto wziąć prysznic i zmienić ubranie. Pamiętajmy, że pyłki roślin mogą być przenoszone również przez domowe zwierzęta wychodzące na zewnątrz, ponieważ przyczepiają się do ich sierści.

Reklama

Niebezpieczne grzyby

Alergia wziewna może być wywołana przez grzyby i pleśnie, które są powszechnie obecne w środowisku, m.in. na pniach drzew i na liściach. W domu szybko namnażają się w wilgotnych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Pomieszczenia te powinny być często wietrzone i suche. Warto usunąć z domu kwiaty doniczkowe, dbać na bieżąco o czystość lodówki, szybko usuwać z niej psujące się produkty. Lepiej unikać prac wymagających kontaktu z glebą, zwłaszcza grabienia opadłych liści.

Ciężka artyleria

Nowoczesnym antidotum dla osób z astmą o ciężkim przebiegu jest terapia biologiczna. Działa ona bezpośrednio na komórki układu immunologicznego (eozynofile), które są odpowiedzialne za proces zapalny w drogach oddechowych. Taka terapia odbywa się w oddziałach i poradniach leczenia astmy ciężkiej. Jeśli pacjent używa sterydów wziewnych w wysokich dawkach wraz z innymi lekami stabilizującymi chorobę, a mimo to pojawiają się zaostrzenia astmy, powinien skorzystać z porady w ośrodku specjalizującym się w leczeniu ciężkiej astmy.

2022-05-11 07:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwaga, alergia!

Niedziela Ogólnopolska 15/2022, str. 48

[ TEMATY ]

alergia

Adobe.Stock

Liczba alergików rośnie na całym świecie. To choroba, która wymaga diagnozowania, leczenia i... edukacji.

Anna Wyszyńska: Jakie objawy wskazują na to, że dziecko może być alergikiem?

Dr n. med. Jacek Brendzel: To zależy, czy mówimy o niemowlętach i małych dzieciach czy o dzieciach starszych. U najmłodszych pacjentów alergie dotyczą przede wszystkim przewodu pokarmowego. Do typowych objawów należą biegunki i wymioty, bóle brzucha, brak przyrostu masy ciała, a także zmiany skórne. Jako przykład łatwych do zaobserwowania zmian skórnych u dzieci przytoczę nienaturalnie zaczerwienione policzki czy łojotokowe zapalenie skóry. Alergia to nieprawidłowe działanie układu immunologicznego, który reaguje nadwrażliwością na jakiś czynnik w diecie lub w środowisku, odczytuje go jako niebezpieczny i wyzwala reakcję obronną w postaci stanu zapalnego. Ta skłonność dziecięcego organizmu może się pojawić w każdym wieku. Dlatego w 6. miesiącu życia, kiedy dieta niemowlęcia ulega rozszerzeniu, kolejne pokarmy, takie jak jarzyny, mięso i jajka, wprowadzamy stopniowo i pojedynczo, aby można było zaobserwować, jak organizm reaguje na nowy składnik diety. Szczególną ostrożność muszą zachować zwłaszcza rodzice, którzy sami są alergikami, ponieważ uwarunkowania genetyczne mają duży wpływ na wystąpienie alergii u dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję