Reklama

Niedziela plus

Białystok

Mężczyźni u Matki

Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium w Krypnie.

Niedziela Plus 20/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Białystok

www.radio.bialystok.pl/Dominika Dębska

Po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią 7 maja sprzed białostockiej archikatedry wyruszyła Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Wraz z ponad 300-osobową grupą pątników na trasę wyruszyli bp Henryk Ciereszko oraz alumni seminarium duchownego. Tegoroczna, 27. edycja pielgrzymki odbyła się pod hasłem: „Razem ze św. Józefem idziemy do Matki”. Do sanktuarium dotarło ok. 500 pątników. Wielu z nich dołączyło do pielgrzymki na trasie wędrówki. Jej zwieńczeniem była Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia o godz. 18, pod przewodnictwem bp. Ciereszki.

Jak mówi kierownik pielgrzymki ks. Piotr Szmigielski, wyrosła ona na gruncie wrześniowej archidiecezjalnej pielgrzymki rodzin. – Z czasem zrodził się pomysł, żeby zawęzić tę pielgrzymkę do samych panów, mężów i ojców, żeby pielgrzymowali oddzielnie, biorąc za patrona św. Józefa. Jego figura od lat noszona jest na czele pielgrzymki; wskazuje, że to on jest wzorem męskości i ojcostwa – wyjaśnił duchowny. – Pielgrzymka ta otwiera sezon pieszych pielgrzymek w archidiecezji białostockiej, odbywa się zawsze w pierwszą sobotę maja. Stąd też wielu pątników pielgrzymuje w intencji pomyślnych egzaminów maturalnych, o dobry wybór życiowego powołania, wielu prosi też o dobrą żonę lub w intencjach już założonej rodziny – dodała.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie odbiera cześć od XVI wieku. Co roku do sanktuarium przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W pierwszą sobotę maja pielgrzymują mężczyźni, a w pierwszą sobotę września – całe rodziny.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sąsiedzka pomoc

Niedziela Plus 19/2022, str. X

[ TEMATY ]

Białystok

Facebook/Caritas Archidiecezji Białostockiej

Nie ustaje pomoc dla walczącej Ukrainy, a także dla tych, którzy na terenie archidiecezji białostockiej znaleźli schronienie przed wojną.

Caritas Archidiecezji Białostockiej w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” wysłała transport 20 t (24 palety paczek) artykułów pierwszej potrzeby. Akcja wciąż trwa. Paczki można przynosić do Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Kościelnej 2 w Białymstoku lub do najbliższej placówki Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję