Reklama

Niedziela plus

Białystok

Papieskie Forum Młodych

Wydarzenie to, organizowane przez katechetów i młodzież szkół średnich corocznie 18 maja – w dniu urodzin św. Jana Pawła II – odbywa się pod patronatem metropolity białostockiego.

Niedziela Plus 22/2022, str. X

[ TEMATY ]

Białystok

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

O tym, że to przede wszystkim dom rodzinny oraz szkoła i kościół parafialny były dla Karola Wojtyły miejscami, w których kształtowały się jego wiara, wiedza i osobowość, mówił abp Józef Guzdek do uczestników 17. edycji Papieskiego Forum Młodych. Spotkaniu przyświecało hasło: „Każdy ma swoje Westerplatte”, zaczerpnięte z homilii Ojca Świętego wygłoszonej do młodych 12 czerwca 1987 r. na Westerplatte.

Arcybiskup Guzdek podkreślił, że urodzony przed 102 laty w Wadowicach Karol Wojtyła swoje pierwsze zmagania i zwycięskie bitwy „o to, aby być dobrym i szlachetnym człowiekiem”, stoczył w domu rodzinnym. W nim dzięki przykładowi ojca, oficera Wojska Polskiego, oraz starszego brata ukształtowały się charakter przyszłego świętego, jego życiowe wartości oraz wytrwałość i ofiarność w walce o nie, jak stwierdził arcybiskup – „pierwsze życiowe Westerplatte”. Zachęcił: – Wybierajcie dobrą drogę, drogę do świętości. Karol Wojtyła, późniejszy kapłan, biskup, papież, pokazał, że trzeba i można wygrać, bo każdy ma swoje Westerplatte. Tylko pamiętajcie: żeby wygrać, trzeba walczyć.

Organizatorami Papieskiego Forum Młodych są: Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej, Parafia Świętej Rodziny w Białymstoku, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

[ TEMATY ]

Białystok

aborcja

dziecko

Karol Porwich

Dziecko uratowane dzięki wyrokowi TK. Szpital w Białymstoku odmówił aborcji, której przeprowadzenie miał uzasadniać zły stan psychiczny matki. W swoim stanowisku szpital powołał się na opinię Instytutu Ordo Iuris.

Aktualnie środowiska proaborcyjne próbują bezprawnie „zastąpić” przesłankę eugeniczną przerywania ciąży przesłanką ratowania zdrowia kobiety, zwracając uwagę na pogorszenie zdrowia psychicznego. "Kobietę i dziecko należałoby teraz objąć kompleksową opieką oferowaną przez hospicja" - czytamy w komunikacie prasowym Ordo Iursi.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję