Reklama

Niedziela Podlaska

Nasz biskup, nasz rodak

Tak o słudze Bożym – bp. Piotrze Adolfie Szelążku powiedział w homilii ks. dr Zenon Czumaj podczas uroczystości upamiętniających tę wybitną postać Kościoła.

Niedziela podlaska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

sługa Boży

bp Adolf Piotr Szelążek

Marek Sobisz

Przy domu sługi Bożego bp. Piotra Adolfa Szelążka

Przy domu sługi Bożego bp. Piotra Adolfa Szelążka

Wydarzenia miały miejsce 15 maja w kościele poklasztornym oraz w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Postać sługi Bożego bp. Piotra Adolfa Szelążka jest związana z Węgrowem, szczególnie młode lata, kiedy mieszkał w pobliżu węgrowskiego klasztoru, gdzie przystąpił pierwszy raz do Komunii św. W tym domu rodzinnym bp. Szelążka obecnie mieszkają księża posługujący w parafii poklasztornej. Uroczystości upamiętniające wybitną postać Kościoła, którego obecnie trwa proces beatyfikacyjny na szczeblu Watykanu, rozpoczęły się od Eucharystii w intencji rychłej beatyfikacji, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Zenon Czumaj, dyrektor Muzeum oraz Archiwum Diecezji Drohiczyńskiej. Uroczystość uświetnił biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz, obecni byli także ks. dr Łukasz Gołębiewski – kapelan bp. Antoniego, ks. Andrzej Falkowski – proboszcz parafii św. Ojca Pio oraz miejscowi duszpasterze posługujący w węgrowskim klasztorze. Wśród gości były także duchowe córki bp. Szelążka, siostry terezjanki, z matką generalną oraz postulatorką procesu beatyfikacyjnego, władze samorządowe miasta Węgrowa, z burmistrzem Pawłem Marchelą i wiceburmistrz Haliną Ulińską oraz radnymi.

Kaznodzieja przypomniał zebranym postać sługi Bożego, a także innych zmarłych kapłanów, którzy pracowali wśród mieszkańców Węgrowa, a zapisali się bardzo dobrze w historii miasta. Ksiądz dyrektor wspomniał o niezłomnym ks. Kazimierzu Czarkowskim oraz duszpasterzu młodzieży ks. Zbigniewie Latosim. Ksiądz Zenon Czumaj podkreślił, że dzisiejszy dzień, oprócz istotnego wymiaru duchowego, ma także jeszcze jeden ważny element: rozsławianie pamięci o słudze Bożym, dzięki czemu jego osoba oraz dzieło są coraz bardziej znane wśród mieszkańców Węgrowa. Na zakończenie Eucharystii bp Antoni Dydycz wyraził słowa wdzięczności dla organizatorów, kaznodziei oraz zauważył, jak ważną rolą jest budowanie życia, współpracując na wielu płaszczyznach różnych grup społecznych. Biskup podkreślił, że cierpienia, których doświadczył bp. Szelążek na wschodzie, na terenach dzisiejszej Ukrainy, obecnie owocują, a tym samym wpisują się w Chrystologiczne spojrzenie na ludzkie życie.

Po Eucharystii, przed domem w którym w młodości mieszkał bp Szelążek została poświęcona przez proboszcza parafii ks. dr. Romualda Koska tablica pamiątkowa, poświęcona słudze Bożemu. Druga część uroczystości odbyła się w Węgrowskim Ośrodku Kultury, gdzie została zorganizowana konferencja ukazująca życie oraz proces beatyfikacyjny bp. Piotra Adolfa Szelążka. Organizatorami była parafia poklasztorna, miasto Węgrów, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Węgrowski Ośrodek Kultury.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Wilhelm – postać wyjątkowa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica

sługa Boży

bp Wilhelm Pluta

Karolina Krasowska

19 stycznia – dzień obchodów 34. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

19 stycznia – dzień obchodów 34. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Niektórzy starsi księża opowiadali, że  kiedy pracowali w diecezji kierowanej przez bp. Plutę, mnóstwo rzeczy wydawało im się oczywistych, jak np. to, że biskup z taką łatwością cytuje aktualnych teologów i prowadzi wszystkie konferencje duchowne dla kleryków w seminarium – mówi ks. dr Dariusz Gronowski.

Kamil Krasowski: 22 stycznia obchodzić będziemy 34. rocznicę śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Obchody tego wydarzenia odbędą się 19 stycznia w parafiach, a tydzień później w kościele Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny sługi Bożego. Przypomnijmy, Księże, na jakim jest on etapie?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję