Reklama

Niedziela Świdnicka

BYSTRZYCA KŁODZKA

Być jak święty Florian

Ten święty opiekun czuwa nie tylko nad strażakami, ale od kilku lat także nad mieszkańcami miasta, którzy wybrali go na swojego patrona.

Niedziela świdnicka 22/2022, str. VII

[ TEMATY ]

korowód

św. Florian

Bystrzyca Kłodzka

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Po Mszy św. barwny korowód, zarówno młodych jak i doświadczonych adeptów sztuki pożarnictwa, rozpoczął dwudniowe święto patrona miasta

Po Mszy św. barwny korowód, zarówno młodych jak i doświadczonych adeptów sztuki pożarnictwa, rozpoczął dwudniowe święto patrona miasta

Tegorocznym obchodom wspomnienia świętego żołnierza rzymskiego towarzyszyła, po kilku latach przerwy, parada i floriański jarmark. Koncerty, wesołe miasteczko i wiele innych atrakcji 14 maja przyciągnęły na plac rekreacyjny tłumy. Na scenie burmistrz miasta Renata Surma dziękowała wszystkim za zaangażowanie w przygotowania, ale i za dobroć i poświęcenie w pomocy ukraińskim gościom.

O poświęceniu dla innych mówił też w homilii biskup świdnicki. – Naśladować Jezusa Chrystusa to miłować brata, aż do oddania za niego swojego życia, to postępować dokładnie tak, jak czynił Jezus, Syn Boży, który zstąpił na ziemię, aby oddać za nas swoje życie – podkreślił bp Marek Mendyk, doceniając poświęcenie strażaków. Przekonywał, że taka postawa może charakteryzować nie tylko służby mundurowe, które dla innych ryzykują życie. – Oddać życie za braci nie oznacza jedynie umrzeć za nich. Oczywiście, że to akt heroiczny, wspaniały, a czasami nawet konieczny, szczególnie w jakichś wyjątkowych okolicznościach. Jednak „oddać życie” oznacza poświęcić własne życie temu, kto jest tuż obok mnie, aby ten ktoś czuł się człowiekiem bardziej szczęśliwym. Oznacza też codzienne stawianie sobie pytania: co mogę jeszcze uczynić, aby nie być ciężarem dla tego, kto żyje razem ze mną. Oznacza w końcu znoszenie jego cichych i nieco głośniejszych dni, akceptowanie ograniczeń jego charakteru, niedziwienie się jego sprzeciwom i grzechom, jego kaprysom. Krótko mówiąc: oddać życie to akceptować bliźniego, jakim on jest, a nie jakim powinien być – podsumował biskup.

Pasterz diecezji zwrócił uwagę, że taką postawą cechował się nie tylko św. Florian, ale również wspominany tego dnia apostoł Maciej. Obaj kierowali się słowa Chrystusa: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. – Wszystkie przykazania, jakie podano do zachowywania przez wspólnotę, zostały zawarte w tym jednym przykazaniu miłości braterskiej. To przykazanie Jezusa jest uwielbieniem Ojca. Wskazuje ono, jak mają żyć prawdziwi uczniowie, by przynosić owoce świadectwa – podkreślił biskup.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Korowód Świętych” przeszedł ulicami Bielska-Białej

[ TEMATY ]

korowód

Archiwum

„Korowód Świętych” przeszedł 25 października ulicami Bielska-Białej. Młodzi ludzie z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej uczestniczyli w wieczornej procesji z pochodniami i świecami. Niosąc przywiezione ze sobą relikwiarze z relikwiami świętych i błogosławionych, przeszli z bielskiego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej do pobliskiej katedry.

Wielu uczestników procesji przebrało się za postaci wyniesione przez Kościół na ołtarze. Hasło tegorocznego Korowodu zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży –„Święci - ikony Bożego świata” – miało przypominać, że święci to czytelne znaki świata, za którym tęsknimy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję