Reklama

Niedziela Podlaska

Historyczna „pięćdziesiątka”

Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bielsku Podlaskim.

Niedziela podlaska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

50‑lecie

jubileusz szkoły

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Przybyło wielu znamienitych gości

Przybyło wielu znamienitych gości

Uroczystą galę jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia oraz 25-lecia Stowarzyszenia Muzyków „Forte” z Bielska Podlaskiego w Bielskim Domu Kultury poprzedziło nabożeństwo w kaplicy Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym oraz Msza św. w kościele Matki Bożej z góry Karmel.

Nabożeństwu w cerkwi w asyście dwóch księży prawosławnych przewodniczył ks. mitrat Leoncjusz Trofimiuk, doceniając rolę szkoły w kształtowaniu postawy artystycznej młodego pokolenia. Życzył błogosławieństwa bożego i dalszych sukcesów na poziomie ponadregionalnym.

Mszy św. koncelebrowanej wraz z ks. prał. Henrykiem Polakiem w kościele Matki Bożej z Góry Karmel przewodniczył proboszcz ks. kan. Zbigniew Domirski, który także wygłosił homilię. Uroczystą liturgię uświetnił występ Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Występ batucady, fanfary oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez uczniów i nauczycieli rozpoczęło uroczysty piątkowy koncert w Bielskim Domu Kultury. W sali widowiskowej BDK-u wypełnionej gośćmi z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim, Markiem Malinowskim – członkiem zarządu województwa podlaskiego, Agatą Puchalską – dyrektorem Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przedstawicielami samorządu na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym obecni byli bp Piotr Sawczuk i biskup senior Antoni Dydycz, przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego z księdzem mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele.

Prowadzący uroczystą galę aktor Mateusz Sacharzewski, były absolwent bielskiej Szkoły Muzycznej wraz z dyrektorem szkoły Gabrielą Podleską i zastępcą Edytą Lebieżyńską oraz Arturem Żukowskim, prezesem Stowarzyszenia Muzyków Bielska Podlaskiego Forte powitali gości. – Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych do nauki. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska. Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Bielsku Podlaskim od pół wieku zapewnia uzdolnionej młodzieży intensywne nauczanie, kształtuje gust muzyczny i przygotowuje do podjęcia nauki w szkołach wyższego stopnia.

Reklama

Bielska placówka kształci, w zdecydowanej większości, młodzież zamieszkałą na terenie trzech powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Mury szkoły opuściło już ponad pięciuset absolwentów. Wielu z nich kontynuuje naukę na wyższych szczeblach szkolnictwa artystycznego, zasila także kadrę pedagogiczną szkół artystycznych na terenie całego kraju.

Uroczysta gala koncertowa

Podczas gali koncertowej wystąpili uczniowie, absolwenci i zespoły rodzinne. Wspaniałą grę na skrzypcach wykonała młodziutka Ukrainka, która opuszczając swój kraj, wzięła ze sobą jedynie skrzypce. Kacpra Stalewskiego, akordeonisty, dziś laureata wielu prestiżowych nagród, nie trzeba przedstawiać bielszczanom, bo pierwsze kroki stawiał jako organista w bazylice bielskiej, prowadząc także chór parafialny. Koncert był okazją do licznych odznaczeń i nagród dla nauczycieli Państwowej Szkole Muzycznej, jak też osób i instytucji, które działają i działały na rzecz szkoły. Zapraszani na estradę goście obdarowali kierownictwo szkoły okolicznościowymi prezentami, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie szkoły.

Wśród odznaczeń były medale, nagrody i wyróżnienia samorządowe. Warto zwrócić uwagę na fakt odznaczenia zasłużonych nauczycieli. Złoty medal od prezydenta RP otrzymali Edyta Lebieżyńska oraz Bogumiła Kisiel; srebrny – Magdalena Włodarczyk, Jolanta Półkoszek oraz Ireneusz Ławreszuk. Dyrekcja obdarowała gości i sponsorów wspaniałymi prezentami. Występujący artyści otrzymywali w podziękowaniu czerwone róże. W roli konferansjera doskonale spisał się Mateusz Sacharzewski, który przybliżył historię szkoły dopełnianą przekazem multimedialnym.

Reklama

Przesłanie do dyrekcji skierowali wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, przedstawiciele z zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z regionu oraz przedstawiciele zespołów działających w mieście i regionie. Był to swoisty korowód intelektualno-wizualny, gdyż niektórzy z przybyłych zespołów wystąpili w strojach regionalnych.

Swoisty blok stanowił przekaz wizualny na wielkim ekranie, z którego dawni absolwenci dzieli się swoimi wrażeniami, a także niejednokrotnie zaprezentowali swoje umiejętności na poziomie ponadregionalnym. Na zakończenie koncertu wystąpiła rodzina państwa Sacharzewskich. Mateusz, prowadzący galę przyznał, że nie jest w stanie dorównać artystycznie występującym członkom rodziny. Senior rodu Eugeniusz Sacharzewski, to doskonały akordeonista, członek kilku zespołów. Uzdolnione córki i wnuczki wspólnie wykonały piosenkę Lipkę. Brawom nie było końca. Na wytrwałych, bo gala trwała ponad dwie i pół godziny, czekał wspaniały tort urodzinowy. Zaproszeni goście spotkali się na uroczystej kolacji. Modlitwę wyrażoną w śpiewie Pobłogosław Panie Boże z wysokiego nieba zaintonował ks. prał. Henryk Polak.

Jako wspaniały element, dopełniający prezent z Firmy Suempol w postaci pianina elektrycznego, stanowiły dwa dekoracyjne fortepiany wypełnione produktami firmowymi z łososia. Słowa życzeń i podziękowań do dyrekcji w imieniu prezes Firmy Suempol Moniki Siecińskiej Jaworowskiej skierował Krystian Witkiewicz.

Z kart historii szkoły

Przypomnijmy, w mieście od 1965 r. w działało Społeczne Ognisko Muzyczne, a od 1972 r. z inicjatywy nauczycieli Stefana Sadlickiego i Elżbiety Stefanii Baranowskiej utworzono Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Bielsku Podlaskim. Z 92 uczniami pracę podjęło 8 nauczycieli w klasach: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, fletu, akordeonu, klarnetu i trąbki. Zajęcia odbywały się w wynajmowanych w różnych miejscach miasta lokalach. W październiku 1976 r. na potrzeby szkoły władze miasta przekazały obiekty poklasztorne przy ul. Żwirki i Wigury 4. Budynki jednak wymagały gruntownego remontu. Nad ich adaptacją dla potrzeb szkoły kierował ówczesny dyrektor placówki Władysław Bagniuk. Po kilkunastu latach, w 1992 r. zespół poklasztorny został przekazany dawnemu, prawowitemu właścicielowi – parafii Matki Bożej z Góry Karmel. Władze diecezji drohiczyńskiej umożliwiły szkole dalsze, nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń obiektu. Z powodu zwiększającej się liczby uczniów i poszerzającego się grona pedagogicznego, placówka podjęła starania związane z pozyskaniem większego lokum. Możliwość pojawiła się w 2001 r., kiedy to władze miasta przekazały dyr. Gabrieli Podleskiej na użytek szkoły czterokondygnacyjny budynek przy ul. Widowskiej. Budynek został odpowiednio przygotowany na potrzeby placówki. Obecnie w szkole kształci się ponad 150 uczniów.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

60 lat strumieńskiej szkoły

[ TEMATY ]

poświęcenie sztandaru

jubileusz szkoły

Strumień

Ks. Bartłomiej Kijas

Biskup poświęcił sztandar.

Biskup poświęcił sztandar.

W Strumieniu dziękowano za 60-lecie tutejszej szkoły i poświęcono sztandar.

Jubileusz rozpoczęto Mszą św. w kościele św. Barbary. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich Beata Greń przekazała sztandar uczniom. – Przyrzekamy otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię naszej szkoły, miasta i ojczyzny – zapewniły Marcelina Bojda, Oliwia Gołyszny i chorąży Jakub Barwicki.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję