Reklama

Niedziela Rzeszowska

U Tej, która pachnie świerkami

Pełna ciepła i spokoju, z kobiecym wdziękiem trzyma Dzieciątko o ślicznej buzi i pięknych oczach. Jej oprawą jest las i rozedrgany wspaniałymi barwami polichromii kościół.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak w kilku słowach opisać można sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Szczególnym dniem w dziejach tego miejsca stał się 19 maja 2012 r., kiedy to miała miejsce koronacja cudami słynącego obrazu Patronki Leśników i Pani Ziemi Kolbuszowskiej.

Początki kultu Madonny z Puszczy związane są z legendą o rycerzu, który znużony polowaniem zasnął w lesie. Wówczas miała się mu objawić Matka Boża, która zwróciła się doń słowami: „Przyszłam tu z Włoch i tu postawisz mi kościół”. Rycerz, jak mówi legenda, wzniósł modrzewiową świątynię w miejscu, gdzie dziś jest wieś Ostrowy. Druga z legend mówi, że rycerz polujący w niedzielę stracił wzrok, gdy krew ustrzelonego jelenia zalała mu oczy. Wówczas usłyszał polecenie Matki Bożej: „Grzeb w piasku dołek i obmyj się wodą, która wypłynie”. Rzeczywiście po przemyciu oczu odzyskał wzrok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Puszczy od wieków znajduje się w ostrowskim kościele. Jest on kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore, wykonaną w 1630 r. Miejscowa tradycja głosi, że to dar polskich władców, kolatorów kościoła.

Reklama

W tym roku minęło dziesięć lat od tego wielkiego wydarzenia, którym była uroczystość koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, opiekunki ludzi lasu z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej w Ostrowach Tuszowskich. W tym roku 15 maja do stóp Madonny z Puszczy przybyli pielgrzymi, by pod przewodnictwem księdza bp. Jana Piotrowskiego – ordynariusza diecezji kieleckiej i ks. Ryszarda Madeja, kustosza sanktuarium, dziękować za koronację Matki Bożej i zawierzać się w Jej matczyną opiekę. Oprawę liturgiczną ubogacił chór parafialny oraz grupa sygnalistów.

Obchody dziesiątej rocznicy koronacji powiązane były z XV Pielgrzymką Leśników do stóp swej Pani. Pielgrzymi modlili się w intencji Lasów Polskich, leśników i ludzi związanych z lasem.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy inspekcji Lasów Państwowych, RDLP oraz nadleśnictw, poczty sztandarowe, zakłady usług leśnych, członkowie rodzin leśnych i sympatycy leśnictwa, a także inne osoby, dla których las to miejsce pracy i pasja.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

“Chrystus spowity całunem” wystawiony w Rzymie

2025-04-18 22:00

[ TEMATY ]

Rzym

Chrystus spowity całunem

niezwykła rzeźba

Włodzimierz Rędzioch

“Chrystus spowity całunem”

“Chrystus spowity całunem”

W samym sercu Neapolu, w Kaplicy Sansevero znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych rzeźb jaką kiedykolwiek wykuto w marmurze – to „Chystus spowity całunem” („Cristo Velato”). Jej twórcą jest włoski rzeźbiarz Giuseppe Sammartino, który skończył swoje dzieło w 1753 r. Ludziom trudno było uwierzyć, że można było z twardego marmuru „wydobyć” przezroczysty całun, który lekko pokrywał ciało zmarłego Chystusa. Ponieważ zleceniodawcą rzeźby był książe Raimondo di Sangro, sławny alchemik, powstała legenda, że całun powstał w alchemicznym procesie „marmoryzacji” tkaniny.

Warto dodać, że w okresie późnego baroku Sammartino był jednym z najwybitniejszych włoskich rzeźbiarzy – pracował w Neapolu, tworząc rzeźby o tematyce religijnej, a Chrystus z kaplicy Sansevero jest jego najsłynniejszym dziełem.
CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie z „check and balance”?

2025-04-19 10:26

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Ostatnie lata w polskiej polityce to eksplozja zamiany pojęć. Weźmy choćby tzw. populizm. Zgodnie z definicją (z łac. populus „lud”) jest to zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”.

Mimo iż jest to łatka przyklejana przez obóz lewicowo-liberalny konserwatystom, tak naprawdę jest to mechanizm przez nich samych coraz intensywniej stosowany. W naszym kraju widać to choćby przy okazji kolportowania narracji, zgodnie z którą Prawo i Sprawiedliwość to elita biznesowo-polityczna, którą trzeba „odsunąć od władzy” i odebrać pieniądze, którymi „się nachapali”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję