Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KRYZYS ŻYWNOŚCIOWY
Rosja szantażuje zbożem

Reklama

Ukraina domaga się wykluczenia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Powód? – Rosja pracuje nad zagłodzeniem co najmniej 400 mln osób – wyjaśnia prezydent Wołodymyr Zełenski, nawiązując do blokowania przez ten kraj eksportu zboża. Dostawy z Ukrainy mają istotne znaczenie dla państw afrykańskich. W ubiegłym roku z Ukrainy pochodziło m.in. ok. 50% importu pszenicy do Erytrei, 45% – do Somalii i ok. 25% – do Egiptu. Rosja, blokując szlaki eksportowe, w tym porty czarnomorskie, niszcząc ukraińską infrastrukturę rolną i zbiory, i wywożąc je w ramach „łupu wojennego”, rozbudowuje arsenał wojny hybrydowej przeciwko Ukrainie i Zachodowi. Destabilizacja handlu żywnością na świecie ma wywrzeć presję na państwa zachodnie – m.in. przez obawę przed wielką falą emigracji z Afryki – by zmusić je do ustępstw wobec Moskwy. Przez destabilizację rynku Rosja pokazuje, że może się zaangażować w przezwyciężenie światowego kryzysu żywnościowego dzięki zwiększeniu eksportu zboża i nawozów, ale w zamian chce ograniczenia zachodnich sankcji. Czy – jak twierdzą przedstawiciele Rosji – główną przeszkodą w eksporcie zboża z Ukrainy jest postawa ukraińskich władz, które odmawiają rozminowania portów? Niedawny rosyjski atak rakietowy i zniszczenie drugiego co do wielkości terminalu zbożowego na Ukrainie – w Mikołajowie na południu kraju – wiele wyjaśniają. – W świetle tych wieści dezinformacja Władimira Putina, która odrzuca odpowiedzialność Rosji, staje się jeszcze bardziej cyniczna – oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich w swojej analizie tłumaczy: „W warunkach trwającej rosyjskiej agresji otwarcie dostępu do ukraińskich portów stwarzałoby zagrożenie atakiem”. Zapewnienia Moskwy, że nie wykorzysta rozminowania portów w niecnych celach, nie są wiarygodne.
Wojciech Dudkiewicz

GRUPA DOCELOWA
Do polityków na Zachodzie

Rosyjska propaganda, kłamstwa i fake newsy na temat wojny nie są skierowane do Ukraińców ani do Rosjan, lecz przede wszystkim do polityków na Zachodzie – to na nich mają wpływać. Innym zamiarem Kremla jest wywołanie szumu informacyjnego, w którym trudno odróżnić prawdę od fikcji – ocenia doradca szefa MSW Ukrainy Wiktor Andrusiw. – Jeśli ktoś się z takiego fejka nie śmieje, to znaczy, że nie wie, iż jest to nieprawdziwa informacja. Zawsze trzeba pamiętać o tym, kto ma być odbiorcą takich działań – podkreśla. I dodaje: – Rosjanie np. najpierw utrzymywali, że masakra cywilów w Buczy to ukraińska inscenizacja, prowokacja; potem w podobnym tonie wypowiadał się premier Węgier Viktor Orbán, który apelował o dokładne zbadanie tej zbrodni, ponieważ „żyjemy w czasach masowej manipulacji”. Wiele rosyjskich treści propagandowych ma służyć nie konkretnym celom, np. złagodzeniu lub zniesieniu zachodnich sankcji, lecz ma wywoływać wrażenie chaosu, szumu informacyjnego. Nawet jeśli coś zostanie zdemaskowane jako kłamstwo, to w sytuacji, gdy o jakimś zdarzeniu będzie krążyć tak wiele różnych historii, pojawią się wątpliwości. Odbiorcy przestają wówczas wierzyć w najbardziej oczywiste przekazy.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MANIPULACJE
SMS-y do żołnierzy

Reklama

Rosyjskie służby specjalne wysyłają ukraińskim żołnierzom pogróżki – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W prywatnych wiadomościach przesyłanych przez SMS-y oraz aplikacje: WhatsApp, Telegram, Viber czy Signal, żądają, by złożyli broń lub przeszli na stronę wroga pod groźbą ataków rakietowych na ich domy czy miejsca zamieszkania ich rodzin. Aby uwiarygodnić ten proceder, Rosjanie dołączają do pogróżek np. adres zamieszkania żołnierza, jego numer identyfikacji podatkowej oraz imiona członków rodziny. Często jednak te dane są od dawna nieaktualne.

Takie działania trwają od początku agresji na Ukrainę. Wcześniej informowano m.in. o przekonywaniu przez najeźdźców ludności cywilnej, że rząd w Kijowie o niej zapomniał, a ukraińskie władze zrezygnowały ze swych funkcji i uciekły.
j.k.

NAUKA
Mózgowe poglądy

Reklama

Naukowcy z Ohio State University w USA przeprowadzili badania z udziałem ponad 170 zdrowych dorosłych. Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykonano skany ich mózgów – podczas rozmaitych czynności i w momentach całkowitej bezczynności. Okazało się, że pewne wzorce strukturalne ujawnione na skanach pozwoliły z dużą dokładnością określić poglądy badanych osób. Były one równie precyzyjne, jak najsilniejszy, stosowany obecnie w badaniach politologicznych, predyktor, czyli ideologia polityczna rodziców. Czy można zrozumieć zachowania polityczne, gdy się patrzy wyłącznie na mózg? Odpowiedź brzmi: tak – podkreśla współautor badania prof. Skyler Cranmer. Biologiczne i neurologiczne korzenie zachowań politycznych sięgają znacznie głębiej, niż dotychczas sądziliśmy. Do analizy wykonanych wcześniej skanów naukowcy wykorzystali najnowocześniejsze techniki sztucznej inteligencji i moc obliczeniową uczelnianego superkomputera. Korelacje między obrazami z fMRI a oświadczeniami uczestników co do ich poglądów określano w sześciostopniowej skali: od „bardzo liberalnych” do „bardzo konserwatywnych”. Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pomogą zrozumieć związek pomiędzy sygnaturą mózgu a ideologią polityczną. Na razie wiadomo, że korelacja istnieje, ale nie wiadomo, z czego wynika.
j.k.

SONDAŻ
Zmiana planów

Inflacja zmienia nasze plany i oczekiwania. W sondażu United Surveys zapytano Polaków o drożyznę i jej skutki. Pierwsza kwestia dotyczyła planów na wakacje. Większość z nas (57,6%) nie zamierza ich zmieniać, ale już 22% zapowiedziało rezygnację z letniego wyjazdu, a kolejne 7,5% – skrócenie go. Co ciekawe, urlopowego wyjazdu częściej nie odwołują zwolennicy obozu rządzącego (71%) – na ogół mniej zasobni – niż opozycji (55%). Jedno z pytań dotyczyło oczekiwanych cen paliw w perspektywie miesiąca. Widać, że Polacy spodziewają się dalszych podwyżek. Ponad 23% zakłada, że litr podstawowej benzyny będzie za miesiąc kosztował 8 zł (poziom zbliżony do obecnego); 22,5% spodziewa się ceny o złotówkę wyższej, a 22% sądzi, że za miesiąc będzie to już 10 zł.
j.k.

MAŁPIA OSPA
Czy grozi nam nowa epidemia?

Pierwszy przypadek zanotowano już w Polsce, a raptem miesiąc wcześniej świat obiegły informacje dotyczące zakażeń małpią ospą, dotychczas występującą stale jedynie w Afryce, gdzie uważana jest za chorobę endemiczną. Dotknęła część krajów Europy Zachodniej, USA, Kanadę oraz Australię. Jest odzwierzęcą, rzadko występującą infekcją wirusową, która nie rozprzestrzenia się łatwo wśród ludzi. W Niemczech, miesiąc po pojawieniu się pierwszego przypadku małpiej ospy, oficjalna liczba potwierdzonych zachorowań wynosi sporo ponad 100. Wszystkie przypadki zgłoszone do Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Niemczech dotyczyły mężczyzn – oświadczyli przedstawiciele tej instytucji. Według RKI, w przypadku małpiej ospy patogen jest najczęściej przenoszony z osoby na osobę poprzez bliski kontakt fizyczny. Eksperci ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się wirusa, m.in. podczas nadchodzących festiwali i imprez. Według WHO, małpia ospa występuje głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, chociaż odnotowano także przypadki zakażeń u kobiet.
j.k.

POLSKA – UKRAINA
Ruska propaganda

Z danych przekazanych przez służby odpowiedzialne za porządek publiczny i bezpieczeństwo wewnętrzne wynika, że napływ ogromnej rzeszy uchodźców z Ukrainy nie spowodował rażącego wzrostu przestępczości w Polsce. – Taką narrację próbuje nam sprzedawać rosyjska propaganda – podkreśla Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Widać wyraźnie, że głównym wątkiem działań rosyjskich przeciwko Polsce w przestrzeni informacyjnej nadal jest wzbudzanie animozji i wrogości między Polakami i Ukraińcami. Jednym z wątków jest pokazywanie Polakom, że pomoc Ukraińcom jest czymś niebezpiecznym dla państwa i społeczeństwa. Rosja podejmuje również działania, które insynuują, że Polska jest krajem zagrażającym Ukrainie. W ostatnich dniach widzimy, że Kreml szerzy kłamstwa o rzekomych planach zaatakowania przez Polskę zachodniej Ukrainy.
w.d.

2022-06-14 11:17

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Czy nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w Krajowym Planie Odbudowy, co może się wiązać z niewypłaceniem Polsce należnych nam środków unijnych? Tak uważa wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová. – Ustawa nie wypełnia kamieni milowych – stwierdziła w odpowiedzi na pytanie Daniela Freunda, przedstawiciela frakcji Zielonych w europarlamencie i zwolennika federalizacji UE. Freund podzielił się informacją na Twitterze. Napisał: „Na razie żadnych pieniędzy z funduszu odbudowy dla Polski!”. Do sprawy odniósł się rzecznik Komisji Europejskiej, zwracając uwagę, że... nie rozpoczęto jeszcze oceny polskich ustaw. – Taka ocena dopiero przed nami. Dziś nie możemy powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy nie – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Tym razem laureatem był arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

- Ideą nagrody jest promowanie i nagradzanie osób, które poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę, osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka - czytamy na stronie Bractwa Henryka Pobożnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję