Reklama

Niedziela Kielecka

Pracowite duchaczki

W roku jubileuszu pokazujemy, o ile uboższy w dobro i aktywność byłby Chmielnik bez sióstr, nieprzerwanie obecnych tutaj od stulecia.

Świętujące sto lat posługi w Chmielniku siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, zawsze wierne charyzmatowi o. Gwidona z Montpellier, konsekwentnie szerzą dzieło miłosierdzia sięgające daleko poza gminę Chmielnik. To wielopłaszczyznowa i bogata posługa w wykonaniu pięciu sióstr duchaczek.

Zajmują się katechizacją dzieci w SP im. S. Żeromskiego w Chmielniku i przedszkolach oraz przygotowaniem do sakramentów. Prowadzone przez siostry grupy apostolskie: dla dzieci „Płomyki Ducha Świętego”, dla młodzieży „Młodzi Miłosierni”, dla dorosłych „Czciciele Ducha Świętego” dały możliwość rozwoju kultu Ducha Świętego.

W duchu miłosierdzia

Od 3 lat siostry wraz z dziećmi i młodzieżą organizują (m.in. w ramach projektu „Podaj dobro dalej”) zbiórkę artykułów higienicznych, opatrunkowych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych w szkole, przedszkolu, aptekach i sklepach. Zebrane artykuły przeznaczają dla chorych i starszych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Chmielniku i Bilczy, dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle psychicznie chorych w Domu Opieki Społecznej w Łagiewnikach oraz przewlekle i terminalnie chorych w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wspólnota sióstr zaangażowała się również w zbiórkę pieniędzy i artykułów dla dzieci potrzebujących wsparcia w Polsce i Afryce. W okresie świąt wielkanocnych włączają się w przygotowanie paczek żywnościowych dla ok. 35 rodzin, w okresie wakacyjnym goszczą pielgrzymów diecezji kieleckiej i zamojsko-lubaczowskiej zdążających na Jasną Górę, organizują wakacyjne „Rekolekcje z bł. o. Gwidonem”. Ferie to wyjazdy na narty, a w trakcie roku szkolnego – wydarzenia o charakterze formacyjno-rekreacyjnym (np. spotkania na Lednicy, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie). Z siostrami można się także wybrać za granicę – siostra przełożona Gracjana Pawełczak trzykrotnie organizowała wyjazdy zagraniczne dla młodzieży: do Włoch, do Hiszpanii i do Grecji.

Reklama

Nauczycielki z misją

Ponadto siostry jak prawdziwe nauczycielki z powołania, pomagają młodym w odkrywaniu i rozwijaniu wszelakich talentów.

W 2019 i 2021 r. grupa wolontariuszy z Chmielnika pod opieką s. Konstancji Piskor zajęła I miejsce w konkursie „Podaj dobro dalej” – a w nagrodę wolontariusze pojechali na Węgry, natomiast w 2022 r. wywalczyli II miejsce. Grupa „Płomyków Ducha Świętego” w 2020 r. także zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim „Nasze kolędowanie misyjne”. Blanka Styrcz uzyskała I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” (2021) oraz II miejsce (2022) w kategorii multimedialnej, a Klara Bielecka pod opieką sióstr została wyróżniona w kategorii plastycznej.

Posługa duchaczek to także sumienna praca w parafii. Siostry w miarę możliwości odwiedzają w domach osoby starsze i chore, pomagają bezdomnym i głodnym, dzieląc się z nimi posiłkiem. Od wielu już lat dbają o wystrój ołtarzy, przygotowanie szopki, ciemnicy, grobu pańskiego i okolicznościowych dekoracji. Zajmują się także praniem i prasowaniem obrusów kościelnych, alb, ornatów, a także bielizny liturgicznej.

W trudnych czasach

W czasie pandemii nie mogły pozostać obojętne – przygotowały maseczki ochronne dla szpitala w Chmielniku, Kielcach i na oddział detoksykacyjny w Morawicy. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie włączyły się w segregację i pakowanie artykułów spożywczych, higienicznych, opatrunkowych, lekarstw i odzieży dla uchodźców z Ukrainy i żołnierzy walczących na froncie. Siostra przełożona Gracjana Pawełczak wraz wolontariuszami z Chmielnika udała się w marcu na granicę polsko-ukraińską, niosąc konkretną pomoc dla uchodźców.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracowite duchaczki

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Duchaczki

Chmielnik

archiwum rodzinne Łukasza Rysiaka

Świętujące sto lat posługi w Chmielniku siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, zawsze wierne charyzmatowi o. Gwidona z Montpellier, konsekwentnie szerzą dzieło miłosierdzia sięgające daleko poza gminę Chmielnik. To wielopłaszczyznowa i bogata posługa, w wykonaniu pięciu sióstr duchaczek.

Zajmują się katechizacją dzieci w SP im. S. Żeromskiego w Chmielniku i w przedszkolach oraz przygotowaniem do sakramentów. Prowadzone przez siostry grupy apostolskie: dla dzieci „Płomyki Ducha Świętego” (od 2006 r.), dla młodzieży „Młodzi Miłosierni” (grupa działała w l. 2014-2018), dla dorosłych „Czciciele Ducha Świętego” (założona przez s. przełożoną Agnes Słoninę w 2008) dały możliwość rozwoju kultu Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję