Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Szlaki uczą pokory

Myślę, że młodzi ludzie bardzo potrzebują wzorów, nawet jeśli się do tego nie przyznają – przekonuje Stanisław Wąsik, dyrektor ZSTiO im. Jana Pawła II.

Niedziela małopolska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

Archiwum ks. Tomasza Koźbiała

My się w górach poznajemy – podkreśla Maria Gawron (pierwsza z lewej)

My się w górach poznajemy – podkreśla Maria Gawron (pierwsza z lewej)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej od 2002 r. organizuje Gwiaździsty Rajd Szlakami Świętego Jana Pawła II. Po pandemii szkoła wróciła do projektu.

Maria Gawron, nauczycielka przedmiotów technicznych od lat jako wychowawczyni uczestniczy w rajdach. Wspomina: – Jeszcze nie mieliśmy patrona, a już chodziliśmy z młodzieżą szlakami papieskimi. Przyznaje, że przed pandemią rajd był dużym wydarzeniem: – Uczestniczyły w nim nawet przedszkolaki. Dołączały osoby znające Ojca Świętego, które też wybierały się na szlak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nauka patrona

Dyrektor Wąsik zaznacza, że gdyby nie pandemia, w tym roku byłby już 20. rajd. – W ramach wydarzenia szkoła realizuje istotne treści naszego programu profilaktyczno-wychowawczego – informuje i dodaje: – Czerpiemy ze wzorców, które zostawił nam Jan Paweł II. Przejście wybranej trasy to okazja do podziwiania piękna krajobrazów naszych terenów, ale też wsłuchanie się w naukę patrona szkoły.

Odpowiedzialny za realizację rajdu ks. Tomasz Koźbiał – wikariusz parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej i katecheta w ZSTiO, a także przewodnik beskidzki wyjaśnia: – Chcemy propagować szlaki papieskie, którymi wędrował św. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła, a także przybliżać uczniom nauczanie patrona naszej szkoły. To również idealna okazja do poznawania regionu, jego kultury, historii, tradycji.

Rajd rozpoczął się w poniedziałek 30 maja i trwał 3 dni. Odbywał się pod hasłem „Wierzący zaangażowani w budowanie Pokoju”. – Zorganizowaliśmy rajd we współpracy z fundacją „Szlaki papieskie” reprezentowaną przez panią Urszulę Własiuk – informuje ks. Tomasz i dodaje, że uczestnicy poznali orędzia Jana Pawła II z 1992 i 2001 r. Zauważa: – To w związku z wojną na Ukrainie temat na czasie. Wybraliśmy dwa konkretne orędzia. Chcieliśmy, żeby uczniowie zapamiętali cztery filary istotne w budowaniu pokoju, o których mówił i pisał św. Jan Paweł II, czyli prośby do Boga o pokój, dialog międzyreligijny, poznawanie innych kultur i solidarność między narodami.

Reklama

Atuty i efekty

W 18. edycji rajdu uczestniczyło 356 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Zdecydowaną większość stanowili przedstawiciele organizatorów, ale były też reprezentacje innych szkół z Limanowej i powiatu limanowskiego. Najmłodszy uczestnik to pięcioletni Szymon Włodarczyk. Uczniowie mogli wybrać zaplanowane szlaki w Beskidzie Sądeckim, Gorcach, Pieninach i w Beskidzie Wyspowym. A poszczególne trasy miały swoich patronów, np. Władysława Orkana – pisarza związanego z regionem czy ks. kan. Stanisława Wojcieszka, który przed laty był katechetą w szkole organizatorów rajdu, mocno zaangażowanym w upowszechnianie szlaków papieskich.

W rajdzie uczestniczyli uczniowie m.in. jednej z drugich klas technikum – Paweł Twaróg i Kamil Franczyk. – Lubię chodzić w góry, więc skorzystałem z okazji, aby iść z klasą, by poznać nowe miejsca, dowiedzieć się czegoś ciekawego o patronie szkoły – wyjaśnia swą decyzję Kamil, a Paweł dodaje: – Poszedłem, bo wybrało się dużo znajomych. Na pewno fajne jest to, że w tym dniu nie mieliśmy lekcji, ale to także okazja, aby poznać, zobaczyć coś nowego. Uczniowie przyznają, że trasa była dosyć długa i niełatwa, ale jej atut stanowiły piękne widoki, poznane miejsca, rozmowy, modlitwa, wspólnie spędzony czas.

Efekty wyniesione z wędrowania uczestnicy rajdu zaprezentowali w konkursach: na kronikę z trasy, z wiedzy o patronie szkoły oraz na e-pocztówkę z zaproszeniem w Beskid Wyspowy. W konkursie pt. Papież Jan Paweł II – orędownik pokoju uczniowie brali udział 1 maja. – Uczestnicy mogą się wykazać wiedzą zdobytą na temat Ojca Świętego i jego nauczania – wyjaśnia polonistka Marta Smoleń i zaznacza, że tematyka jest na czasie, a treści zawarte w testach, odwołujące się do poznanych orędzi, poszerzają wiedzę uczniów i promują wartości związane z pokojem na świecie.

Reklama

Gotowy wzór

Moi rozmówcy przyznają, że dla obecnego pokolenia uczniów św. Jan Paweł II to już postać historyczna. I trzeba się starać, aby upowszechniane w niektórych środowiskach, mediach negatywne opinie na temat polskiego papieża nie wpłynęły na jego postrzeganie. – Młodzi ludzie bardzo potrzebują wzorów, nawet jeśli się do tego nie przyznają – zauważa dyr. Stanisław Wąsik. Zaznacza, że ich patron to osoba, która swą życiową postawą, pozostawioną nauką, stosunkiem do młodzieży stanowi gotowy wzór dla uczniów.

Także katecheta ks. Jarosław Gomułka przekonywał w czasie Mszy św., na zakończenie rajdu, że papież zasługuje nie tylko na szacunek i uznanie, ale na nieustanne poznawanie. Kończąc homilię, zwrócił się do uczniów słowami Jana Pawła II, udowadniając, że upływ czasu ich nie zdezaktualizował. Jak przypomniał, św. Jana Paweł II apelował: „Droga młodzieży wszystkich języków i kultur, czeka was zadanie wzniosłe i porywające. Macie być ludźmi, którzy potrafią okazywać solidarność, zachowywać pokój i miłować życie w postawie szacunku dla wszystkich. Bądźcie twórcami nowej ludzkości, w której wszyscy bracia i siostry należący do jednej rodziny będą mogli nareszcie żyć w pokoju!”.

Po Mszy św., w której razem z uczestnikami rajdu, nauczycielami i wychowawcami modlili się starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga i wójt gminy – Jan Skrzekut, nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów i rozdanie nagród.

Organizatorzy rajdu są przekonani, że jego reaktywowanie to słuszna decyzja. – Po pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że taka forma aktywności jest potrzebna młodym ludziom – stwierdza Krzysztof Młynarczyk, nauczyciel architektury krajobrazu. Zauważa: – Wędrując szlakami, młodzież poznaje piękno natury na żywo, nie za pośrednictwem internetu. To także okazja do nawiązania relacji poza szkołą, z kolegami, opiekunami, katechetami, którzy przekazują cenne informacje o Janie Pawle II, o jego nauczaniu. Z kolei Maria Gawron zauważa: – My się w górach poznajemy. Uczymy się funkcjonować w grupie.

Ksiądz Tomasz Koźbiał stwierdza, że rajd jest okazją, by uświadomić młodym postawę życia chrześcijańskiego, czyli szacunek do przyrody, do życia w każdej formie. Stwarza możliwość zmiany stereotypowego postrzegania Kościoła, pokazania jego radosnego oblicza. – Każdy, kto chodzi po górach, wie, że one uczą pokory wobec Pana Boga i siebie samego, także otwarcia się na drugą osobę, wyjścia poza krąg samowystarczalności – stwierdza i dodaje: – W trudnych sytuacjach człowiek musi poprosić o pomoc, ale też uczy się, że należy pomagać innym.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W krainie św. Kingi

Niedziela Ogólnopolska 37/2005

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

Jerzy Opioła / pl.wikipedia.org

Przełom Pieniński. U góry Golica, w pętli Dunajca Przechodni Wierch. Widok z Sokolicy

Przełom Pieniński. U góry Golica, w pętli Dunajca Przechodni Wierch. Widok z Sokolicy

Pieniny polecamy jako cel wrześniowych wycieczek, ponieważ właśnie wtedy jest tam najmniej dni pochmurnych, a stoki pokryte rudziejącymi lasami wyglądają najpiękniej. Niewielkie, długości ok. 35 km i szerokości do 6 km, urocze, ciekawe, malownicze, otoczone wieloma legendami pasmo górskie na granicy Polski ze Słowacją.
Ksiądz Wojtyła wędrował trasami:
- wrzesień 1953 r.: Krościenko - Sokolica - Trzy Korony przez Wymiarki - Przełęcz Szopka „Chwała Bogu” - Krościenko;
- sierpień 1954 r.: zejście z Lubania do Czorsztyna - przejście przez Pieniny do Szczawnicy - nocleg i Msza św. w schronisku „Orlica”;
- marzec 1955 r., wycieczka narciarska: Czorsztyn - Przełęcz Szopka „Chwała Bogu” - Krościenko, skąd dalej na Prehybę;
- maj 1955 r., Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu: Nowy Targ - Czorsztyn - Szczawnica - Nowy Sącz.
Trudno dziś ustalić, którym ze szlaków turyści z ks. Wojtyłą szli w Pieniny z Gorców.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję