Reklama

Niedziela Legnicka

50/50 czyli wolontariat w akcji

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach obchodzi w tym roku swój złoty jubileusz. Młodzi wolontariusze w szczególny sposób uczcili 50-lecie szkoły.

Niedziela legnicka 26/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wolontariat

jubileusz szkoły

Archiwum szkoły

Dominika z kl. 7 to jedna z wolontariuszek

Dominika z kl. 7 to jedna z wolontariuszek

Od wielu lat działa Szkolny Klub Wolontariatu, do którego należą uczniowie klas IV-VIII. W ramach obchodów tego wyjątkowego jubileuszu przygotowaliśmy projekt „50 akcji na 50-lecie szkoły”. Działania, które podjęliśmy, rozwijały nasze zainteresowania, uczyły odpowiedzialności, uwrażliwiały na potrzeby i problemy drugiego człowieka. Pięćdziesiąt zadań to nie lada wezwanie! Podeszliśmy do niego bardzo ambitnie, działając na rzecz środowiska szkolnego, jak również lokalnego. Włączaliśmy się w ogólnopolskie akcje charytatywne oraz pomagaliśmy misjom. W naszej szkole podjęliśmy także działania, podobnie jak w ubiegłych latach, na rzecz naszej chorej na cukrzycę koleżanki.

W działaniu

Aby pozyskać środki zbieraliśmy kasztany, plastikowe nakrętki, organizowaliśmy zbiórki używanych maskotek, zabawek, odbyły się dwa kiermasze charytatywne: „Eko bombka” oraz używanych zabawek, wykonane przez nas ulotki zachęcały do oddania 1% podatku na rzecz koleżanki.

Być wolontariuszem

Wolontariuszem jest się zawsze, dlatego na przerwach pomagaliśmy młodszym kolegom i koleżankom w bibliotece szkolnej, świetlicy. Uczyliśmy się życzliwości, tolerancji, akceptacji dla innych, również chorych i niepełnosprawnych, włączając się w obchody Dnia Życzliwości, Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Dnia Wolontariusza, Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, Dnia Dobrych Uczynków. Wolontariat uczy nas szacunku i pamięci o osobach, które tworzyły naszą historię. Dlatego włączyliśmy się w uroczystości odsłonięcia miejsca pamięci Polaków Golgota Wschodu. Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych, uczciliśmy pamięć o pracownikach naszej szkoły, którzy już odeszli. Pamiętamy również o seniorach, podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Polkowicach.

W łączności z parafią...

Wraz z parafią Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana przeprowadziliśmy ogólnopolskie akcje charytatywne: „Tak Pomagam”, „Paczuszka dla maluszka” dla Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Wiosna” w Krzydlinie Małej. Wykonane przez wolontariuszy zakładki z cytatami biblijnymi zostały rozdane w kościele w Tygodniu Biblijnym. Pomagaliśmy również Stowarzyszeniu „Podaruj Dzieciom Radość” w Rydzynie, rozprowadzając kalendarze, które są cegiełką na zakup konia do hipoterapii. Solidaryzując się z Ukrainą, przeprowadziliśmy zbiórkę potrzebnych rzeczy, oraz pomagaliśmy w centralnym punkcie zbiórki dla Ukrainy w Polkowicach.

Reklama

...i misjami

Podjęliśmy też działania wspomagające misjonarzy i misje: „Podręczniki za grosiki”, „Zbieram to w szkole”, „Opatrunek na ratunek”, „Czary mary okulary”, „Każdy znaczek wspiera misje”, „Wyślij pączka dla Afryki”, „Kup Pan szczoteczkę”. Ponadto „adoptowaliśmy” szkołę w Kamerunie. Wykonana została ekspozycja na holu szkoły i odbyło się spotkanie z misjonarzem, absolwentem naszej szkoły ks. Czesławem Leńczukiem (pracował w Afryce).

Te wymienione oraz wiele innych działań, wspaniale obrazują zaangażowanie uczniów w pracę na rzecz potrzebujących i wplatają się w obchody 50-lecia działalności szkoły, która oprócz wiedzy, uczy nas przede wszystkim życia, wrażliwości. Chcemy powtarzać za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim: „Ludzie mówią, że czas to pieniądz, a ja wam powiadam, że czas to miłość”.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży

W parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim odbyły się warsztaty dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) pod hasłem: „Animacja i integracja w wolontariacie ŚDM’16”. Wzięło w nich udział 42 osoby. Ks. Krystian Musiał mówi: – Warsztaty, to czas zdobywania doświadczenia i wiedzy, ale to także czas wzajemnego poznawania się i budowania wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję