Reklama

Niedziela Świdnicka

Artystyczne uwielbienie

Po raz piąty w Nowej Rudzie-Słupcu uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została zwieńczona wyjątkowym koncertem uwielbienia.

Niedziela świdnicka 26/2022, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

koncert uwielbienia

Hubert Gościmski

Na scenie zaprezentowało się 120 artystów pod batutami Kacpra Biruli i Dominika Kozłowskiego

Na scenie zaprezentowało się 120 artystów pod batutami Kacpra Biruli i Dominika Kozłowskiego

Mowa o „Sygnale Miłosierdzia”, który na stałe wpisał się w obchody Bożego Ciała w naszej diecezji. Jednak pod tym hasłem kryje się nie tylko koncert finałowy, ale również cykl warsztatów wokalno-instrumentalnych przygotowujący do występów na dużej scenie. W tym roku pod okiem profesjonalnych dyrygentów przygotowywało się 120 uczestników; nad grupą instrumentalną czuwał Kacper Birula, a nad wokalną – Dominik Kozłowski.

Przedłużenie procesji

Efektem trzymiesięcznych przygotowań był koncert finałowy w święto Bożego Ciała. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Nowej Rudy – na wieczornym muzycznym uwielbieniu zgromadziło się blisko półtora tysiąca osób z całej diecezji. Dodatkowo każdy miał możliwość wysłuchania koncertu za pośrednictwem internetowej transmisji.

Zebranych przywitał ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie i pomysłodawca wydarzenia. Wprowadzając w nastrój koncertu wskazał, że „Sygnał Miłosierdzia” stanowi przedłużenie modlitwy i uwielbienia wyrażanego podczas eucharystycznych procesji.

Czas koncertu i adoracji

Reklama

Chwilę później na scenie pojawili się wokaliści i instrumentaliści, którzy zaprezentowali kilkanaście pieśni i hymnów chwały. Poszczególne występy przeplatały się z recytacjami harmonizującymi z nastrojem kolejnego utworu. Początkowo energiczne utwory przechodziły w bardziej stonowane, skłaniające do refleksji. Wtedy rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu; modlitwie przewodniczył ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn.

Tegorocznej edycji koncertu patronowała św. Jadwiga Śląska – jej figurka oraz relikwie znajdowały się na scenie.

Międzypokoleniowa jedność

Paulina Król, jedna z chórzystek, w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wskazała, że głównym celem „Sygnału Miłosierdzia” za każdym razem jest pobudzenie do wspólnego celebrowania Najświętszego Sakramentu.

– Za pomocą śpiewu, muzyki i tańca chcemy pokazać, że dzisiejsza wspólnota chrześcijańska posiada w sobie niezwykłą pasję, energię i radość. Natomiast Wojciech Budnik dodał: – Zależy nam na tym, by ukazać międzypokoleniową jedność i zaktywizować wszystkich, niezależnie od wieku. Patrząc z perspektywy czasu śmiało mogę stwierdzić, że to nam się udaje, a efekty niejednokrotnie nas zaskakują.

Organizacja koncertu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe. Znaczna część środków została przyznana dzięki mieszkańcom Nowej Rudy, którzy swoimi głosami wybrali projekt „Sygnał Miłosierdzia”. Dodatkowe środki zapewniły instytucje, lokalne firmy oraz osoby prywatne, dla których ważna jest promocja kultury chrześcijańskiej.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

On im daje skrzydła

Niedziela małopolska 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Boże Ciało

koncert uwielbienia

Zakliczyn

Justyna Nieć

Na scenie wystąpiła grupa Wyrwani z Niewoli z Białegostoku

Na scenie wystąpiła grupa Wyrwani z Niewoli z Białegostoku

Po raz 7. mieszkańcy gminy Zakliczyn uwielbiali Boga na koncercie zorganizowanym w Boże Ciało. Świętowania nie powstrzymała nawet kapryśna pogoda.

Początek wydarzenia był zupełnie inny, niż oczekiwano. Gdy artyści wchodzili na scenę, silny wiatr pociągnął płatki kwiatów, sypanych wcześniej na procesji przed Jezusem Eucharystycznym, ciężkie kolumny zaczęły się niebezpiecznie huśtać, zerwała się ulewa. Opuszczono sceniczny dach. Szare chmury zapowiadały długie oczekiwanie na ponowne wyjście przed publiczność. W końcu, z niemal trzygodzinnym opóźnieniem, muzycy i chórzyści stanęli na scenie, by uwielbiać Boga modlitwą i śpiewem za dar Eucharystii. Rynek ponownie wypełnił się widownią, tym bardziej spragnioną wspólnego świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję