Reklama

Niedziela Przemyska

W nurcie myśli ks. Markiewicza

W murach Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się I ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona patronowi uczelni.

Niedziela przemyska 27/2022, str. III

[ TEMATY ]

konferencja

abp Józef Michalik

Jarosław

Magdalena Bojarska

Abp Józef Michalik wygłosił słowo wstępu do konferencji

Abp Józef Michalik wygłosił słowo wstępu do konferencji

Mam nadzieję, że opieka błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza będzie nam towarzyszyła przez najbliższe lata – mówił podczas konferencji 20 czerwca prof. Krzysztof Rejman – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. bł. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu. We wprowadzeniu w tematykę konferencji naukowej poświęconej patronowi uczelni głos zabrali także zaproszeni goście. Arcybiskup Józef Michalik wskazał na bł. ks. Bronisława Markiewicza jako budowniczego nowej kultury. – Błogosławiony był przepełniony młodzieńczym duchem, we wszystkich parafiach promował piękno wiary żywej – podkreślił abp Józef Michalik. Emerytowany metropolita przemyski w swoim wystąpieniu wskazał, że owoce działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza są widoczne po dziś dzień. – Wszędzie błogosławiony zostawiał ślady swojej działalności naukowo-wychowawczej. Arcybiskup Michalik podkreślił również, że mimo upływu lat, bł. ks. Bronisław Markiewicz gorliwie realizował wezwanie Ewangelii. – On płonął pragnieniem natychmiastowego przeciwstawiania się złu – zauważył hierarcha. Ksiądz Dariusz Wilk – przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła stwierdził w czasie konferencji, że takie wydarzenia przyczyniają się do pogłębienia refleksji nie tylko o dziedzictwie bł. ks. Bronisława Markiewicza, lecz także do pogłębienia naszej myśli.

Sesja plenarna konferencji w PWSTE w Jarosławiu miała za zadanie ukazać wychowawcze inspiracje bł. ks. Bronisława Markiewicza i jej współczesne konsekwencje. Ks. prof. Czesław Kustra – michalita z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wskazał na zasady pedagogiczne, którymi kierował się błogosławiony. Natomiast s. Agnieszka Chrapek uwydatniła, w jaki sposób metody wychowawcze, a przede wszystkim powściągliwość i praca realizowane są współcześnie w żeńskim Zgromadzeniu św. Michała Archanioła.

Kolejna sesja konferencji w murach Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu była poświęcona zadaniom wychowawczym we współczesnym społeczeństwie, a także wyzwaniom i potrzebom w zakresie opieki i wsparcia. Konferencja zgromadziła pedagogów i naukowców z całej Polski.

Reklama

Obok naukowych dywagacji, podczas konferencji był także czas na wręczenie nagród laureatom konkursu zatytułowanego „Ksiądz Bronisław Markiewicz – przyjaciel dzieci i młodzieży”. W ramach konkursu dzieci i młodzież przygotowały prace plastyczne przedstawiające błogosławionego. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne, w klasach 0-4 oraz 5-8. W sumie do konkursu zgłoszono ponad 100 prac plastycznych.

Pierwsza ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona patronowi Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbywała się pod hasłem: „Wychowanie, opieka, wsparcie w kontekście działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza”. Jak podkreślają organizatorzy konferencji, ma ona stać się cyklicznym wydarzeniem podejmującym aktualne wyzwania płynące z działalności patrona uczelni. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu powstała dwadzieścia cztery lata temu. Od początku patronuje jej bł. ks. Bronisław Markiewicz. Społeczność akademicka kolejnego dnia pielgrzymowała do relikwii błogosławionego w Miejscu Piastowym, aby tam polecać uczelnię wstawiennictwu patrona. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Niedzieli.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Turkson: angielski nową łaciną Kościoła

[ TEMATY ]

konferencja

Grzegorz Gałązka

Kard. Turkson Peter Kodwo Appiah

Kard. Turkson Peter Kodwo Appiah

Kościół nie oczekuje, że wszyscy będą poliglotami, ale trzeba się nauczyć przynajmniej jednego języka obcego. Bez tego nie da się budować kultury spotkania, do które wzywa nas papież Franciszek – zauważył kard. Peter Turkson na marginesie konferencji zorganizowanej przez Stolicę Apostolską w paryskiej siedzibie UNESCO pod tytułem: „Dialog społeczny i zbliżenie kultur poprzez język”.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zauważył, że Kościół może być pewnym wzorem. Z jednej strony otwiera się on na kultury lokalne, ludzie modlą się w swym języku, a zarazem jest też w nim wymiar uniwersalny, który „umacnia się poprzez promocję wspólnego języka; wczoraj to była łacina, dziś jest to język angielski” – zauważył kard. Turkson. Zastrzegł jednak, że losy łaciny nie zostały jeszcze przesądzone.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję