Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ze św. Jadwigą na sztandarze

Dzień patronki w Szkole Podstawowej w Wólce Podleśnej jest zawsze wyjątkowym świętem.

Niedziela rzeszowska 27/2022, str. VII

[ TEMATY ]

szkoła

św. Jadwiga

sztandar

Katarzyna Piotrowska

Uroczysty moment przekazania sztandaru uczniom

Uroczysty moment przekazania sztandaru uczniom

W tym roku święto patronki – świętej Królowej Jadwigi – było połączone z poświęceniem sztandaru i przekazaniem go przez Radę Rodziców szkolnej społeczności. Uroczystość, która odbyła się 8 czerwca zaszczycili: wójt gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar, zastępca wójta Sławomir Porada, przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Świątek, starszy wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Magdalena Ćwikła, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z terenu gminy Trzebownisko, przedstawiciele organizacji działających na terenie wsi oraz sołtys Wólki Podleśnej Józef Lech.

Królowa Jadwiga patronuje nie tylko szkole w Wólce Podleśnej, ale i parafii. Uroczyste obchody rozpoczęto odpustową Mszą św., podczas której sztandar poświęcił ks. dr Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Mszę św. koncelebrowali: proboszcz ks. dr Andrzej Pociask i ks. dr Marek Chorzępa – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Łukawcu. W oprawę liturgii włączyli się parafianie, uczniowie i nauczyciele. Ksiądz dr Paweł Synoś ukazał w homilii drogę do świętości królowej, która patronuje szkole i parafii. Jej opiece poleciliśmy się modlitwą litanijną, a podczas procesji uroczystym „Te Deum”. Wielbiliśmy Boga dziękując za dar życia świętej królowej. W uformowanie procesji włączyli się uczniowie klas IV i V niosąc feretrony. Po zakończeniu sumy odpustowej wszyscy mogli spróbować wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich i Parafialnego Zespołu Caritas.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Najpierw, zgodnie z obowiązującym ceremoniałem, sztandar został przekazany przez rodziców na ręce dyrektor Renaty Poźniak, a następnie uczniom, którzy zobowiązali się strzec wiernie jego honoru i najważniejszych wartości – wiary, nadziei i miłości oraz ideałów, którym była wierna królowa Jadwiga. Sztandar został zaprojektowany i wykonany przez s. Annę – karmelitankę bosą z klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Widnieje na nim wizerunek patronki na złotym tle. Nie zabrakło na sztandarze barw narodowych.

Reklama

Zarówno dyrektor, jak i zabierający głos goście, podkreślali w wystąpieniach, że nowy sztandar to zaszczyt, ale także wyzwanie i obowiązek. Jesteśmy pewni, że cała społeczność szkolna, wzorująca się na postawie patronki królowej Jadwigi, która mawiała, że „naród bogaty, to naród wykształcony”, będzie w dalszym ciągu wcielać w życie wyznawane przez nią wartości i z dumą reprezentować szkołę noszącą jej imię.

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny. Goście mogli także podziwiać wystawę obrazów, których autorem jest mieszkaniec Wólki Podleśnej Kazimierz Lech, miejscowy artysta. Ponadto zaprezentowane zostały prace plastyczne uczniów, którzy zachęcani przez patronkę do rozwijania swoich talentów, z dumą je prezentowali.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XII Piesza Pielgrzymka Dużą Ścieżką św. Jadwigi

[ TEMATY ]

Trzebnica

św. Jadwiga

ks. Bogdan Giemza

Blisko 200 osób zgromadziło się 22 września przed bazyliką św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy, by wziąć udział w 12. Pielgrzymce Dużą Ścieżką św. Jadwigi.

Uczestnicy przeszli nieco skróconą trasą, obejmującą pięć pamiątkowych monumentów. Każdy z nich przypominał o innej cnocie chrześcijańskiej, którą praktykowała św. Jadwiga Śląska. Były to: Wiara (przy bazylice), Nadzieja (przy ołtarzu polowym), Sprawiedliwość (w Rotundzie Pięciu Stołów), Skromność/Prostota (przy kościele w Lesie Bukowym) oraz Roztropność (przy kościele parafialnym pw. Apostołów Piotra i Pawła).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję