Reklama

Niedziela Rzeszowska

Tym razem tylko do granicy

W słoneczny sobotni poranek Mszą św. w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie rozpoczęła się 14. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa.

Niedziela rzeszowska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

granica

Ks. Jakub Nagi

Pielgrzymka wyrusza na szlak

Pielgrzymka wyrusza na szlak

Hasłem tegorocznej pielgrzymki odbywającej się w cieniu wojny na Ukrainie są słowa: „Zgromadzeni przez krzyż Chrystusa”. Na szlak wyruszyło blisko 60 osób. Ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie pielgrzymi po trzech dniach wędrówki dotrą do Medyki, a następnie do katedry przemyskiej, gdzie zakończą tegoroczne pielgrzymowanie.

Mszy św. odprawionej 25 czerwca na rozpoczęcie 14. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze udział wzięli: ks. Marcin Jaracz, ks. Stanisław Jagustyn, ks. Władysław Jagustyn, ks. Eugeniusz Królik, ks. Tomasz Mytych, ks. Stanisław Słowik i ks. Ryszard Tokarz.

Ks. Władysław Jagustyn, dyrektor pielgrzymki, a zarazem proboszcz parafii Świętego Krzyża, powitał pątników i zebranych w kościele. Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Na początku nawiązał do słów pieśni maryjnej: Do serca Twego Pani świata/My Twoje dzieci garniem się. /Gdy ogrom cierpień nas przygniata /O Matko nasza, zlituj się./Pokoju rychły ześlij dar./Niech wzruszy Cię błagania żar./Królowo, Królowo Ty nasza.

Reklama

– Jakże aktualna jest treść tej modlitwy, pieśni, ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Oto dzisiaj wyruszacie w drogę, która w połowie musi być zawieszona ze względu na to, że niebezpieczeństwo jest na wyciągnięcie dłoni. Swoją modlitwą i pokutą chcecie przezwyciężyć ten straszny fakt z pomocą Maryi, która ma otwarte serce dla wszystkich – powiedział bp Białogłowski.

– Przychodzimy do tej świątyni, aby dziękując Maryi za Jej wielkie serce, poprosić Ją, aby była naszą Matką i Wychowawczynią na drodze naszej życiowej pielgrzymki. Gdy dzisiaj rozpoczyna się pielgrzymka ku Jej tronowi łaski we Lwowie, chcemy Ją prosić, by okazywała swoje serca nam pielgrzymującym, a także, by uczyła nas formować nasze serce, bo dobra matka jest zawsze wychowawczynią, daje przestrogi, zachęca do tego co dobre, wspomaga, i o te łaski i o tę pomoc Ją dzisiaj prosimy – podkreślił hierarcha.

Biskup zachęcił także uczestników pielgrzymki do modlitwy w intencji rodzin, duszpasterzy i ojczyzny. Na zakończenie Eucharystii bp Edward Białogłowski pobłogosławił wyruszających w drogę pielgrzymów.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki

Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki; z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO – powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki.

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że strona białoruska przygotowuje się na dużą próbę forsowania granicy. Dodała, że w rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz. Dzień wcześniej polskie służby donosiły, że białoruscy żołnierze niszczyli zaporę graniczną.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję