Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zostawił Polskę, by służyć w Ekwadorze

Ojciec Święty Franciszek mianował pochodzącego z Gorlic ks. Krzysztofa Kudławca biskupem diecezji Daule w Ekwadorze.

Niedziela rzeszowska 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Kudławiec

Ks. Łukasz Hendzel

Biskup Krzysztof Kudławiec (czwarty z lewej) wśród biskupów obecnych na uroczystości

Biskup Krzysztof Kudławiec (czwarty z lewej) wśród biskupów obecnych na uroczystości

Ogłoszenie nominacji w kwietniu br. zbiegło się w czasie z odwiedzinami ks. Kudławca w Rzeszowie, dokąd przybył wraz z abp. Eduardo Jose Castillo Pino, arcybiskupem Portoviejo w Ekwadorze. Biskup nominat oraz abp Eduardo zaprosili bp. Jana Wątrobę do udziału w uroczystości konsekracji biskupiej i do odwiedzenia rzeszowskich misjonarzy, pracujących w tym południowo-amerykańskim kraju. W odpowiedzi na zaproszenie bp Jan udał się 22 czerwca br. do Ekwadoru, by w liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (25 czerwca) w katedrze Senor de los Milagros (Pana Cudów) w Daule, uczestniczyć w sakrze biskupiej i aby złożyć wizytę rzeszowskim misjonarzom. Poza ks. Krzysztofem Kudławcem w archidiecezji Portoviejo pracują jeszcze dwaj nasi księża: pochodzący z Rzeszowa ks. Dariusz Miąsik i ks. Szymon Piękoś, pochodzący z Jasła.

Uroczystości konsekracji biskupiej przewodniczył nuncjusz apostolski w Ekwadorze abp Andrés Carrascosa Coso. Również on był głównym konsekratorem ks. Krzysztofa Kudławca, w asyście abp. Luisa Cabrery Herrery – przewodniczącego Episkopatu Ekwadoru i 6 innych biskupów, wśród nich bp. Jana Wątroby. W homilii nuncjusz powiedział m.in., że w osobie ks. Krzysztofa przybywa do Daule „człowiek doświadczony w służbie Panu, który usłyszawszy powołanie od Boga, poświęcił swoje życie od młodości i zostawił swój dom, matkę, ojca, swoją ojczyznę Polskę, żeby służyć Kościołowi w Manabi przez ponad 20 lat”. Abp Andrés podkreślił, że każdy biskup powinien być człowiekiem modlitwy, głosicielem Ewangelii, człowiekiem wspólnoty, dbającym o rodziny, młodzież, dzieci, o biednych i odrzuconych. Zachęcał, aby bp Kudławiec dbał o powołania kapłańskie i zakonne, gdyż terytorium jego nowej diecezji w swojej historii odznaczało się powołaniami do służby Bogu. Wobec licznie zgromadzonych w katedrze wiernych nuncjusz zapewnił, że nowi diecezjanie bp. Krzysztofa otaczają go „intensywną” modlitwą. W ciepłych słowach zwrócił się do bp. Jana Wątroby, dziękując diecezji rzeszowskiej i jemu osobiście „nie tylko za obecność w czasie sakry, ale przede wszystkim za wspieranie Kościoła w Ekwadorze, który tak bardzo to docenia”.

Na zakończenie liturgii nowo wyświęcony biskup podziękował wszystkim, którzy okazali mu liczne wyrazy wsparcia w czasie przygotowań do przyjęcia sakry i ingresu do katedry w Daule. Po polsku zwrócił się do swoich rodziców, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w tej uroczystości, ale za pośrednictwem łącz internetowych mogli z dalekiej Polski śledzić to wydarzenie.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz biskup w Ekwadorze

Niedziela rzeszowska 19/2022, str. III

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Kudławiec

Archiwum parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach

Ks. Krzysztof Kudławiec na misji w Ekwadorze

Ks. Krzysztof Kudławiec na misji w Ekwadorze

Ksiądz Krzysztof Kudławiec, misjonarz w Ekwadorze, został powołany przez papieża Franciszka do posługi biskupiej w tym kraju.

Biskup nominat jest pierwszym biskupem z duchowieństwa rzeszowskiego. Urodził się 19 września 1969 r. w Gorlicach-Gliniku Mariampolskim. Studiował teologię na ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. z rąk bp. Kazimierza Górnego jako kapłan diecezji rzeszowskiej. W latach 1995-98 był wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Nockowej, a następnie w latach 1998-2000 był wikariuszem parafii katedralnej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. W 2002 r., po przygotowaniach w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, wyjechał do Ekwadoru, gdzie prowadził pracę misyjną w kilku parafiach. Był także odpowiedzialny za organizację IX Krajowego Kongresu Misyjnego w Portoviejo. Ostatnio był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu, wikariuszem biskupim i dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji Portoviejo. 22 kwietnia br. papież mianował go pierwszym biskupem nowej diecezji Daule w Ekwadorze (Ameryka Południowa), która została erygowana 2 lutego br. Diecezja Daule ma powierzchnię 5.992 km2, czyli porównywalną do diecezji rzeszowskiej. Na jej terenie mieszka 471.000 mieszkańców, w tym 395.000 katolików. Jest tylko 27 parafii i zaledwie 28 kapłanów. W diecezji działa 9 wspólnot zakonnych i jest jeden klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję