Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Doczekała takiej chwili

Bardzo się ucieszyłam, że takiego wyróżnienia doczekałam – wyznaje Helena Tokarz, odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Niedziela małopolska 30/2022, str. IV

[ TEMATY ]

odznaczenie Prezydenta RP

Kazimierz Bukowiec

Helena Tokarz przyjmuje gratulacje

Helena Tokarz przyjmuje gratulacje

Pani Helena ma skończone 96 lat, jest mamą pięciorga dzieci oraz babcią 13 wnuków i 10 prawnucząt. Mieszka razem z synem i jego rodziną w Żmiącej. Zapewne nigdy nie pomyślała, że głowa państwa przyzna jej takie odznaczenie, że przedstawiciele kancelarii prezydenckiej oraz władz parlamentarnych i samorządowych przyjadą do Żmiącej, aby wręczyć odznaczenie, pogratulować wyróżnienia i okazać szacunek.

Prześladowania

Uroczystość rozpoczęła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej, gdzie Mszę św. sprawowali: ks. Józef Trela – emerytowany proboszcz parafii, ks. Jacek Tokarz – syn pani Heleny oraz ks. por. SG Robert Młynarczyk – kapelan parafii Straży Granicznej w Nowym Sączu.

W wygłoszonej laudacji Piotr Stach – wójt Laskowej przywołał szczególne chwile z życia Heleny Tokarz. Przypomniał m.in., że jest siostrą śp. Władysława Bukowca, zastrzelonego 7 września 1950 r. przez funkcjonariusza UB z Limanowej, oraz kuzynką Wincentego Bukowca, zastrzelonego w kwietniu 1949 r. i o akcjach antykomunistycznej grupy młodzieży, która nie zgadzała się na wprowadzony w powojennej Polsce ustrój. Zaznaczył, że pani Helena, wtedy Bukowiec, została przez ubowców z Limanowej zatrzymana 23 września 1952 r. pod zarzutem powtarzającej się pomocy członkom – jak ją nazywali oprawcy z UB – „bandy żmiąckiej”, czyli Wojska Gen. Andersa. 26-letnią Helenę oskarżono o pomoc „wrogom Polski”. Najpierw przesłuchiwano ją w Limanowej, a następnie w Nowym Sączu, dokąd została przewieziona razem z bratem Kazimierzem. Pomimo maltretowania, bicia, oskarżona nie przyznała się do zarzucanych jej przestępstw. W 1953 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, na sesji wyjazdowej w Nowym Sączu, skazał ją na 10 lat więzienia, a jej brata Kazimierza na 12 lat pozbawienia wolności.

Różaniec

Pani Helena karę zaczęła odbywać w Krakowie, potem była w więzieniu w Grudziądzu oraz w Fordonie – w Bydgoszczy. Koszmarne warunki przetrwała dzięki wierze w Boga wpojonej w domu rodzinnym i ciągłej modlitwie na różańcu. Zrobiła go z nitki wyciągniętej z więziennego koca i grudek czarnego, kleistego chleba. Wyszła na wolność w 1956 r. dzięki ogłoszonej amnestii dla więźniów politycznych.

Reklama

Do wydarzeń z okresu powojennych prześladowań nawiązał także ks. Józef Trela. Pasjonat lokalnych historii podkreślił silną wiarę tych, którzy ginęli, walcząc o wolną ojczyznę. Przywołał m.in. historię zastrzelonego przez UB Wincentego Bukowca, którego przed śmiercią oprawcy dopytywali o broń, a on wyciągnął z kieszeni różaniec i powiedział: „To jest moja broń”. – Ta postawa, ta wiara to przykład dla dzisiejszego pokolenia, bo różaniec to jest cenna broń – przekonywał ks. Trela i zauważył: – Jeżeli tej broni zabraknie, to nasza ojczyzna może upaść. Dlatego chwytajmy za różaniec i módlmy się za Polskę! Wzruszony podziękował prezydentowi RP i przedstawicielom władz uczestniczącym w uroczystości za wyróżnienie Żmiącej, a szczególnie pani Heleny Tokarz.

Za dostrzeżenie lokalnej społeczności i zorganizowanie wydarzenia podziękował sołtys Piotr Bukowiec, który zapewnił, że również dzisiaj żmiącanie trzymają się różańca. – Dziękuję za te uroczystości w Żmiącej, niech Pan Bóg wynagrodzi! – powiedział do zebranych w kościele, a zwracając się do Heleny Tokarz dodał: – Mojej cioci jeszcze raz gratuluję, że doczekała takiej chwili po tym ciężkim życiu na żmiąckiej ziemi. I życzę jej, żeby w zdrowiu dożyła stu lat!

Wdzięczność

W rozmowie z Niedzielą, pani Helena wyznała: – Bardzo się ucieszyłam, że takiego wyróżnienia doczekałam i że żyję, że słyszę, że tych panów widzę. I że oni do naszej Żmiącej przyjechali, żeby mi to odznaczenie od pana prezydenta wręczyć. Helena Tokarz pamięta historie związane z powojennymi tragediami, opowiada je wnukom i prawnukom i mimo takich traumatycznych doświadczeń z wdzięcznością spogląda w przeszłość: – Prosiłam Boga, żebym choć jedno dziecko miała, bo późno wychodziłam za mąż, a Pan Bóg dał więcej, jak prosiłam. Mam za co Bogu dziękować. Cieszę się, że pomimo moich lat słyszę, widzę, że mam wokół siebie takich dobrych ludzi, którzy o mnie dbają i mi dogadzają.

W trakcie uroczystości w Żmiącej Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, otrzymało 13 działaczy niepodległościowych. Jak podkreślano, każda z tych osób w szczególny sposób przysłużyła się w walce o wolność i suwerenność naszego kraju. Po Mszy św. odbył się m.in. Koncert Muzyki Patriotycznej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Ksiądz Józef Trela informuje, że razem z odznaczonymi do Żmiącej przyjechały ich rodziny i zauważa: – To była piękna, podniosła uroczystość.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohaterski kapłan

2022-11-07 17:33

Niedziela podlaska 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Piotr Sawczuk

odznaczenie Prezydenta RP

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Minister przekazał oznaczenie na ręce biskupa

Minister przekazał oznaczenie na ręce biskupa

U progu uroczystości Wszystkich Świętych i mocno powiązanego z nią w tradycji polskiej dnia zadusznego parafia w Skibniewie oddała hołd swojemu proboszczowi ks. Antoniemu Łapajowi.

Odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski kapłan, doczekał się należnego szacunku i uhonorowania za swoje życie – bohaterskie i pełne oddania drugiemu człowiekowi i Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję