Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przepis na miłość

Osiemnaście par małżeńskich z gminy Biłgoraj świętowało jubileusz 50. rocznicy ślubu. Co obecnie doradzają młodym?

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

50‑lecie

rocznica ślubu

Joanna Ferens

Jubilaci otrzymali odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie

Jubilaci otrzymali odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie

Z tej okazji jubilaci otrzymali od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

– Dzisiejsi jubilaci są wyjątkowym przykładem i wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia – zaznaczył Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. – Chcemy w tym symbolicznym i wyjątkowym dniu przypomnieć im najpiękniejszy dzień ich życia, czyli ślub, moment pobrania się dwóch kochających się osób. Chcemy również im pogratulować, gdyż uważam, iż są to szczęśliwi ludzie, gdyż mimo różnego rodzaju przeciwności losowych wytrwali przy sobie, wybierając każdego dnia miłość i dobroć. Są dla nas wyjątkowym przykładem i w pełni zasłużyli na te medale oraz wyróżnienia – podkreślił.

Czas refleksji

Słowa uznania i życzenia skierowała do jubilatów w imieniu starosty biłgorajskiego Małgorzata Liwosz-Rudy, sekretarz powiatu. – Są w życiu momenty, które zdarzają się tylko raz. I właśnie dziś jest taki dzień. Wydaje się, że 50 lat to jest bardzo dużo, ale patrząc z własnej perspektywy sądzę, że czas tak szybko płynie, iż mimo, że te 50 lat brzmi górnolotnie, to jednak tym parom wydaje się, jakby to było wczoraj. Na pewno w ciągu tych lat zdarzały im się momenty trudne, kiedy pojawiały się kłopoty i przeszkody, ale z pewnością były też chwile ogromnej radości. Czego życzyć tym jubilatom na następne lata? Przede wszystkim zdrowia, gdyż to cenimy najbardziej, spokoju, radości, zadowolenia i jak najwięcej ludzkiej życzliwości i po prostu szczęścia – powiedziała.

Recepta na pomyślność

Jaka jest recepta na długoletnie pożycie małżeńskie i jak małżonkowie podsumowują minione 50 lat wspólnego życia – zapytaliśmy jubilatów. – Kiedy braliśmy ślub z moim mężem Marianem, był słoneczny, ale mroźny dzień, gdyż pobieraliśmy się w listopadzie. I choć było zimno i ślisko, to było wspaniale. Czułam się wówczas bardzo szczęśliwa. Przeżyliśmy ze sobą wiele lat, nikt nam nie wróżył, że aż tyle przetrwamy, bo w dniu ślubu mieliśmy raptem po 18 lat, ale z Bożą pomocą wychowaliśmy trójkę dzieci, mamy sześcioro wnucząt i już dwoje prawnucząt. Co doradziłabym dziś młodym? W życiu jest różnie, czasem dobrze, a czasem źle, ale zawsze trzeba sobie wybaczać, szybko się godzić, rozmawiać ze sobą i okazywać sobie dużo zrozumienia – mówiła Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego.

Reklama

Miłość, która zwycięża

Nie zabrakło wielu gratulacji i życzeń na kolejne lata pożycia małżeńskiego. Okolicznościowy list wystosował również wojewoda lubelski Lech Sprawka: „Niełatwo jest wyrazić słowami nasz podziw i szacunek dla wspólnej, 50-letniej drogi dwojga ludzi, którzy mimo trudności, pokus życia, różnicy charakterów idą razem przez życie. Niekiedy czule objęci, niekiedy milczący podczas cichych dni. Zawsze jednak razem dając świadectwo, że miłość przezwycięża wszystkie przeszkody i trudności. Z całego serca gratuluję Państwu wzajemnego szacunku, odpowiedzialności, cierpliwości i umiejętności wybaczania. Jesteście Państwo dla młodego pokolenia wspaniałym przykładem, iż miłość nie jest pustym słowem, ale naprawdę warto razem iść przez życie, wspólnie cieszyć się sukcesami i pokonywać trudności”.

Uroczystość miała miejsce w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Na zakończenie z częścią artystyczną wystąpiły Milenka Jargieło z Bukowej i Kasia Rączka z Woli Dereźniańskiej, tegoroczne laureatki XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim, gdzie zdobyły równorzędne dwie pierwsze nagrody. Ponadto ze spektaklem pt. Byleśmy zdrowi byli, w reżyserii Małgorzaty Procner, wystąpiły dzieci i młodzież z Teatrzyku Szkolnego U-12 ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję