Reklama

Niedziela Małopolska

Dunajeckie dziękczynienie

Udało się wychować pewne pokolenie ludzi inaczej patrzących na sprawę sakramentu bierzmowania.

Niedziela małopolska 31/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Pielgrzymowanie do Rzymu to już tradycja

Pielgrzymowanie do Rzymu to już tradycja

Absolwenci klas VIII z parafii Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu udali się z proboszczem – ks. Krzysztofem Kocotem do Rzymu na pielgrzymkę dziękczynną za dar sakramentu bierzmowania. Wyjazd został zorganizowany już po raz piąty. Mały jubileusz stał się okazją do podsumowania tejże tradycji, jaka zrodziła się w góralskiej parafii.

Czas na refleksje

Pielgrzymka dziękczynna na stałe wpisała się w program przygotowania do sakramentu bierzmowania. Młodzi z niecierpliwością oczekują na taką formę poznawania Kościoła, do którego należą. Z entuzjazmem podchodzą do propozycji wspólnego wyjazdu, w ramach którego na nowo podejmują rozważania na temat przyjętego sakramentu i tego, co to oznacza w ich codziennym życiu. Takie refleksje trafiają w dobry czas; większość uczestników staje przed wyborem nowej szkoły i stawia ważny krok ku dorosłości.

Wspólny wyjazd stanowi również formę przełamania niestety stałej tendencji, wśród młodych ludzi, która wyraża się w niezwykle krzywdzącym stwierdzeniu: „Bierzmowanie to uroczyste pożegnanie z Kościołem”. Dunajecka pielgrzymka jest zaprzeczeniem tych słów.

Pielgrzymowanie młodych do Wiecznego Miasta wpisało się w góralski klimat dunajeckiej parafii. Cieszy się dużym poparciem rodziców i ofiarodawców. Dzięki temu w wyjeździe uczestniczą również ci, których bez pomocy z zewnątrz nie byłoby na to stać. Warto też dodać, że młodzież wracająca z Rzymu ponownie chce brać udział w takiej pielgrzymce. W tegorocznej edycji uczestniczyło kilka osób, które nieprzerwanie od pięciu lat uczestniczą w wyprawie, dziękując za kolejne rocznice sakramentu bierzmowania.

Sprawdzony schemat

W ciągu tych pięciu lat udało się wypracować sprawdzony schemat działania. Stałym punktem programu jest obecność i pielgrzymowanie do Rzymu, w którym zawsze uczestnicy spędzają 2 dni. Ponadto zwiedzają inne miasta włoskie, a organizatorzy starają się, aby nie powtarzały się one w kolejnych latach, dzięki temu nawet uczestniczący wielokrotnie mają możliwość odkrycia czegoś nowego. Poznają też miejsca upamiętniające wkład polskich żołnierzy w walkę z niemiecką armią w czasie II wojny światowej. W ciągu 5 wypraw poza Rzymem zwiedzili m.in.: Wenecję, Asyż, Padwę, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, Monte Sant’Angelo, Cremonę, Pizę, Florencję, Loreto czy Bolonię.

Reklama

W sumie w pielgrzymkach uczestniczyło ponad 300 młodych pątników! Można stwierdzić, że udało się wychować pewne pokolenie inaczej patrzących na sprawę sakramentu bierzmowania, dla których wiara to nie tylko zwyczaj rodzinny. Pielgrzymka i odwiedzane miejsca pokazują dobitnie, że Kościół lokalny jest tylko częścią wielkiego Kościoła zbudowanego na Skale, którą jest św. Piotr.

Warto poznać, co młodzi pielgrzymi mówią na temat wyjazdu: – Oderwanie się od codziennych obowiązków, szkoły, niedawno napisanych egzaminów okazało się sposobem na poznanie piękna Kościoła – tego materialnego, jak i duchowego. Jest jakaś wielka tajemniczość w tych wszystkich budynkach i miejscach kultu. One przyciągają, sprawiają, że zaczyna się myśleć o swoim miejscu w Kościele i o tym, jak moja przyszłość, moje powołanie ma wyglądać i jak ma się ono przysłużyć Kościołowi – mówi jeden z uczestników. Inny wyznaje: – Pielgrzymka do Rzymu zmieniła moje patrzenie na Kościół. Gdybym miał określić swoją wiarę, to nazwałbym się poszukującym – bycie w takim miejscu dało mi wiele odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące wiary.

Oby kolejne lata przyniosły kontynuację pielgrzymowania i oby działania te wydały obfity plon w przyszłości.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W parafii Świadka Miłosierdzia

Niedziela rzeszowska 13/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Łukasz Pompa

Ściany i sufit świątyni zdobią piękne polichromie

Ściany i sufit świątyni zdobią piękne polichromie

Położona w zachodniej części miasta parafia św. Brata Alberta jest najmłodszą w Kolbuszowej. W swojej krótkiej historii zaznaczyła się wielką aktywnością wiernych i licznymi akcjami duszpasterskimi, szczególnie na polu miłosierdzia.

W zachodniej części Kolbuszowej znajduje się duże osiedle, które przez wiele lat było pozbawione ośrodka duszpasterskiego. Dlatego 1 stycznia 1995 r. bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, utworzył tutaj rektorat św. Brata Alberta, a rektorem mianował ks. Jana Pępka. Jeszcze w tym samym roku, 25 czerwca, rozpoczęto i ukończono budowę kaplicy, którą poświęcono 24 września. Dalszym etapem było erygowanie parafii św. Brata Alberta dekretem z 24 sierpnia 1996 r., który wydał bp Kazimierz Górny. Parafia została wydzielona z parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję