Reklama

Niedziela Łódzka

Nasi księża potrzebują modlitwy

W ostatnich latach, kiedy mówi się o kapłanach, to zazwyczaj mówi się o nich źle. Wieczernik Modlitwy za Kapłanów modli się w intencji duchownych za dobro, jakie otrzymujemy od Boga przez ich posługę.

Niedziela łódzka 36/2022, str. VII

[ TEMATY ]

modlitwa za kapłanów

Ks. Paweł Kłys

Potrzebują modlitwy, aby prowadzić innych do Jezusa

Potrzebują modlitwy, aby prowadzić innych do Jezusa

Właściwie w mediach komercyjnych, posądza się już ich o wszystko, nie bacząc na to, czy przekazywane informacje są sprawdzone, czy też nie. A duchowni, którzy zostali powołani przez samego Chrystusa, są zaproszeni do szczególnie pięknej, ale i wymagającej współpracy z Bogiem. Mocą konsekracji, jaką zostają obdarzeni w dniu święceń, w każdym z nich jest Chrystus, który działa przez ich serca, umysły, usta i ręce. Dostrzegając ten wielki dar Bożej miłości jakim jest kapłaństwo, zastanówmy się, czy potrafimy dziś być wdzięczni kapłanom za dar sakramentów i związane z nimi łaski, które do nas przychodzą.

W znaczącej większości w naszych parafiach pracują wspaniali księża, którzy ofiarnie posługują wiernym i przybliżają im prawdę o Bogu, zachęcając do życia w duchu Ewangelii. W archidiecezji łódzkiej od 21 lat istnieje wspólnota Wieczernik Modlitwy za Kapłanów. Została zatwierdzona 23 czerwca 2001 r. przez abp. Władysława Ziółka. Idea Wieczernika Modlitwy za Kapłanów zrodziła się z inicjatywy śp ks. Marka Kaczmarka, który przez wiele lat sprawował opiekę duchową nad wspólnotą.

Na prośbę moderatorów Wieczernika, abp Grzegorz Ryś powołał ks. Jarosława Kalińskiego – proboszcza parafii św. Antoniego z Padwy w Łodzi na nowego opiekuna wspólnoty. Już dziś chcemy zaprosić wszystkich członków wspólnoty na Mszę św., która 8 października o godz. 12 będzie sprawowana w kościele św. Antoniego. Tym samym rozpocznie się nowy rok formacji duchowej dla naszych członków.

Reklama

Wieczernik Modlitwy za Kapłanów jest wspólnotą skupiającą wiernych świeckich, którzy podejmują stałą modlitwę w celu duchowego wspierania kapłanów posługujących w naszych parafiach. Wspólnotę tworzą siedmioosobowe grupy, a ich członkowie wypełniając deklarację, składają zobowiązanie, w którym dniu tygodnia podejmą modlitwę za kapłanów oraz określają czas, do kiedy tę modlitwę będą zanosić. Indywidualnie odmawiana jest modlitwa papieża św. Pawła VI w intencji osób powołanych oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia lub jedna z tajemnic Różańca św. Członkowie wspólnoty gromadzą się także w pierwszy czwartek miesiąca, by uczestniczyć w Eucharystii w intencji swoich duszpasterzy oraz w spotkaniu modlitewno-formacyjnym ze swoim opiekunem duchowym.

Podejmijmy modlitwę w intencji naszych kapłanów w duchu miłości i wdzięczności za dobro, jakie otrzymujemy od Boga przez ich posługę. Wspierajmy ich na drodze do świętości i chronimy przed działaniem złego ducha. Zachęcamy wiernych do włączenia się do Wspólnoty Wieczernika lub do założenia grup modlitewnych przy swoich parafiach. Zapraszamy do kontaktu: jk@archidiecezja.lodz.pl (ks. Jarosław Kaliński) lub azamojska@o2.pl (Agnieszka Zamojska).

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlę się za kapłanów

Niedziela częstochowska 22/2021, str. VII

[ TEMATY ]

modlitwa za kapłanów

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Pan Bóg przynagla nas do modlitwy za kapłanów – przyznaje Julia Mazur

Pan Bóg przynagla nas do modlitwy za kapłanów – przyznaje Julia Mazur

Kapłani zajmują w moim sercu szczególne miejsce. Są oni tymi, przez których ręce przychodzi sam Bóg. Towarzyszą nam w najważniejszych chwilach naszego życia. Są po prostu wyraźnym znakiem obecności Boga.

Już od dłuższego czasu myślałam o modlitwie za kapłanów. Sprawiało mi ból, kiedy słyszałam o ich chorobach, cierpieniach, problemach, kryzysach czy też odejściach. Pamiętam, jak pewnego dnia o godz. 15 uklękłam do modlitwy. Ze łzami w oczach wypowiadałam słowa Koronki do Bożego Miłosierdzia, myśląc o księdzu, który postanowił odejść z kapłaństwa. Obraz kapłana, który będąc w tak niezwykłej bliskości z Bogiem, świadomie poddaje się złu, był i jest dla mnie niewyobrażalnie bolesny! Wtedy, tamtego dnia przyszedł mi na myśl Jezus w Ogrodzie Oliwnym. W momencie zrozumiałam, że modlił się On za kapłanów. Tak byłam tym przejęta, że od razu chwyciłam za Ewangelię i zaczęłam czytać modlitwę Jezusa z Ostatniej Wieczerzy, w której prosił o jedność – także jedność dla kapłanów. Słowa: „Zachowaj ich od złego” oraz „aby inni uwierzyli we Mnie dzięki ich słowom” bardzo mnie poruszyły. Usłyszałam wówczas wewnętrzny głos: „Módl się za kapłanów”. Od tamtej pory zaczęłam polecać ich Bogu, m.in. w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję