Reklama

Niedziela plus

Białystok

Katecheto, złap oddech!

O formacji katechetów, radzeniu sobie ze stresem i sztuce odpoczynku rozmawiano podczas tradycyjnego spotkania przed początkiem nowego roku szkolnego.

Niedziela Plus 37/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Białystok

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie wystarczy tylko wiedzieć, czego należy nauczać. Aby przekaz ewangelicznych treści był skuteczny i aby przyniósł zbawienny owoc, niezwykle ważne są zaangażowanie katechety, styl i sposób przepowiadania oraz świadectwo życia – powiedział abp Józef Guzdek do 350 katechetów duchownych i świeckich zgromadzonych na Mszy św. w białostockiej archikatedrze.

Po Eucharystii w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Archidiecezji Białostockiej odbyła się konferencja pod hasłem: „Mens sana in corpore sano: o formacji duchowej, higienie psychicznej i aktywności fizycznej w pracy katechetycznej”. Pierwszy z referatów, pt. „Psychologiczne strategie radzenia sobie ze stresem w pracy katechetycznej”, wygłosił ks. Mirosław Piskozub z Gdańska, doktor nauk społecznych w dyscyplinie psychologii. W kolejnym wystąpieniu ks. prof. dr hab. Dariusz Lipiec z KUL, pastoralista, podjął temat formacji duchowej katechetów do pracy z młodzieżą w kontekście współczesnych wyzwań. Ostatni wykład, pt. „Katecheto, złap oddech! Sen, odżywianie i aktywność fizyczna w efektywnym wypoczynku”, wygłosił dr Piotr Klimowicz, pracownik Politechniki Białostockiej. Przekonywał on do podejmowania zachowań prozdrowotnych w pracy nauczyciela.

2022-09-06 12:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 września – ingres abp. Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku

[ TEMATY ]

ingres

Białystok

bp Józef Guzdek

Krzysztof Stępkowski/Archiwum Ordynariat Polowy

Biskup generał brygady Józef Guzdek

Biskup generał brygady Józef Guzdek

Uroczysty ingres abp. Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku będzie miał miejsce w sobotę 4 września o godz. 11.00. Dzień wcześniej nowy metropolita białostocki obejmie kanonicznie archidiecezję.

W piątek 3 września, o godz. 15.00 abp Józef Guzdek obejmie, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, archidiecezję białostocką. Arcybiskup Metropolita wraz ze zgromadzonymi w archikatedrze bp. Henrykiem Ciereszką, abp. seniorem Edwardem Ozorowskim, kolegium konsultorów, Kapitułą Metropolitalną, księżmi dziekanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję