Reklama

Niedziela Małopolska

Postać wyjątkowa

Siła męczenników polega na tym, że do końca świadczyli o miłości Boga, aż do przelania krwi – powiedział ks. Robert Wróblewski, przedstawiciel prowincjała salezjańskiej inspektorii krakowskiej.

Niedziela małopolska 38/2022, str. III

[ TEMATY ]

Oświęcim

męczennik

Ewelina Dziewońska-Chudy/Niedziela

W uroczystości wzięła udział m.in. młodzież i nauczyciele z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

W uroczystości wzięła udział m.in. młodzież i nauczyciele z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Wśród polskich kapłanów-męczenników z okresu II wojny światowej znajduje się ks. Włodzimierz hr. Szembek, salezjanin, którego 80. rocznicę śmierci w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu uczczono 7 września w Porębie Żegoty, gmina Alwernia k. Krakowa.

Uroczysta Eucharystia w intencji ks. Włodzimierza oraz jego brata Jana Szembeka, wiceministra spraw zagranicznych II RP rozpoczęła się w kościele św. Marcina od odśpiewania Bogurodzicy przez chór młodzieżowy II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Mszę św. koncelebrowaną sprawowali m.in. proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Chromy, proboszcz z Kwaczały ks. Mirosław Kubek, a także ks. Tadeusz Szamara, salezjanin ze Skawy.

Następnie uczestnicy udali się do miejsca obrad międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej przedstawicielom rodu Szembeków, w trakcie której mogli wysłuchać ciekawych prelekcji dotyczących życia i męczeńskiej śmierci ks. Włodzimierza oraz służby dyplomatycznej wiceministra Jana Szembeka. Otwierając sesję, senator RP Andrzej Pająk przytoczył wypowiedź byłego ordynariusza diecezji przemyskiej bp. Ignacego Tokarczuka: „Polska leży w szczególnym miejscu. Inne narody już dawno by wywiało, ale my jesteśmy, bo mamy wiarę i Królową Polski”. Dodał: – Naszą matką jest Polska i wszystkie instytucje powinny jej służyć tak jak ci dwaj przedstawiciele rodu Szembeków – ks. Włodzimierz na niwie Kościoła i Jan – na niwie państwa.

Na pytanie – na czym polega niezwykłość ks. Szembeka, główny organizator wydarzenia – Władysław Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, powiedział: – Ksiądz Włodzimierz to postać nietuzinkowa. Chociaż posiadał tytuł hrabiowski, nie czuł się szlachcicem. Urodził się w 1883 r. w Porębie Żegoty. Stosunkowo późno, bo będąc już mocno po czterdziestce, wstąpił do zakonu salezjanów. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W czasie pobytu w Skawie 9 lipca 1942 r. został aresztowany przez gestapo. Przesłuchiwany i poddawany torturom kazał przebaczać i modlić się za oprawców, bo tak postępował Chrystus. Bez zastanowienia ofiarował swoje życie w Auschwitz za nawrócenie kmdt. Rudolfa Hessa. Kapłan jest kandydatem na ołtarze.

Reklama

W liście do organizatorów prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki podkreślił ofiarność braci Szembeków w służbie Kościoła i kraju. Napisał m.in.: „(...) Ksiądz Włodzimierz hr. Szembek i jego brat Jan hr. Szembek należeli do jednej z tych rodzin, których przedstawiciele dorastali i żyli w przekonaniu, że szlachectwo zobowiązuje. Nie tylko daje przywileje, lecz przede wszystkim nakłada obowiązek służby, a Bóg, Honor i Ojczyzna to nie tylko słowa, lecz najbardziej godne kierunki naszych działań”.

Uczestnicy konferencji wysłuchali również informacji o stanie postępowania beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Szembeka, którą przekazał ks. Robert Wróblewski. Wojciech Płosa z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau opowiedział o więziennych losach salezjanina i jego obozowego kata. Z kolei prof. Wiesław Wysocki z UKSW w Warszawie przedstawił referat o Janie Szembeku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem udzielili m.in. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, prof. Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Ana Maria Ramirez – ambasador Republiki Argentyny w Polsce oraz Beata Nadzieja-Szpila – burmistrz gminy Alwernia. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: kard. Sarah odwiedził były obóz niemiecki i klasztor w Harmężach

[ TEMATY ]

Oświęcim

episkopat.pl

Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odwiedził 24 lipca były obóz niemiecki Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Purpurat, który przyjechał do Polski na zaproszenie krakowskiej prowincji franciszkanów, modlił się w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego, gdzie pozostawił różaniec, złożył też wieniec przy Ścianie Straceń na terenie Auschwitz I.

Podczas wizyty w Miejscu Pamięci kardynałowi towarzyszyła grupa zakonników. Byli wśród nich m.in.: prowincjał krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb OFMConv i gwardian klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber OFMConv.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję