W Zespole Ośrodków Wsparcia w Bielawie przy ul. Lotniczej odbył się 3 września XVIII Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. – Spotykamy się z grupą ponad 700 osób na modlitwie i wspólnym biesiadowaniu. Rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, do której oprawę przygotowali adresaci spotkania. Dzięki temu nasi goście czuli się tak swobodnie, jak w rodzinie – relacjonował ks. kan. Marek Mielczarek, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.
To ważne wydarzenie
Reklama
Wraz z Grażyną Smolińską już po raz trzeci jako miejsce spotkań wybrali Bielawę. – Władze miasta i gminy zawsze dbały o osoby niepełnosprawne. Pomagają też pozyskać środki zewnętrzne czy to z ministerstwa czy z innych funduszy. Dodatkowo spotykamy się także z ogromną życzliwością ludzi pracujących w miejscowym Zespole Ośrodków Wsparcia. Dzięki temu razem możemy zrobić coś naprawdę dobrego dla potrzebujących – dodała współorganizatorka, która cieszyła się, że biskup nie tylko przewodniczył Mszy św., ale również został z osobami niepełnosprawnymi w czasie festynu, podchodząc do każdej z grup i poświęcając jej czas. – To jest wydarzenie ważne. Myślę, że nie tylko dla duchowieństwa, ale także dla całego środowiska, w którym zawsze będą osoby niepełnosprawne. Dzięki takim spotkaniom możemy nie tylko integrować się z nimi, ale również kształtować w ludziach wrażliwość, zrozumienie, potrzebę pomagania. Budujemy też jedność w czynieniu dobra – podkreślił pasterz diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przełamać bariery
Również w homilii wygłoszonej tego dnia bp Marek Mendyk zwrócił uwagę na przykład Jezusa, który nie brzydzi się chorym. Wręcz przeciwnie, uzdrawia go, wyciąga z niebytu. – W tym kontekście możemy wyobrazić sobie, jak wielkie znaczenie miało uzdrowienie trędowatego przez Chrystusa. Przełamuje On barierę izolacji społecznej. Co to znaczy? Zbliża się do chorego. Wyciąga ku niemu rękę i chory odzyskuje zdrowie fizyczne i duchowe. Chory ponownie odkrywa w sobie ludzką godność, godność dziecka Bożego – zaznaczył, nawiązując także do choroby, którą jest grzech.
Potrzeba środków
W spotkaniu wzięli udział nie tylko niepełnosprawni i ich opiekunowie, ale również zaproszeni goście, którzy pomogli w przygotowaniach. – Opieka nad niepełnosprawnymi wymaga środków, pieniędzy. Nie tylko przekazywanych indywidualnie do rodzin, które opiekują się takimi osobami. Dlatego staramy się konsekwentnie zwiększać nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnością, na zwiększenie dostępności rehabilitacji. Mamy też świadomość, że wciąż to nie są wystarczające kwoty i zastanawiamy się nad tym, by w przyszłości dalej je zwiększać – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dla wszystkich uczestników przygotowano obfity poczęstunek, dmuchane zamki, malowanie twarzy, występy artystyczne, a nawet zabawę taneczną. Nie zabrakło też stoisk, w których można było poszerzyć wiedzę nt. zdrowia, niepełnosprawności i innych ciekawych tematów.