Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Trzydzieści lat na Czarnym Lądzie

W tym roku przypada 30. rocznica wyjazdu na misje ks. Mirosława Gucwy z Pisarzowej (k. Limanowej), od 5 lat biskupa diecezjalnego diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki.

2022-09-21 08:04

Niedziela małopolska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

misje

Tarnów

Katarzyna Antosz

Przedstawiciele parafii gratulowali biskupowi-rodakowi pięknego jubileuszu

Przedstawiciele parafii gratulowali biskupowi-rodakowi pięknego jubileuszu

Świętowanie jubileuszu odbyło się w rodzinnej parafii biskupa. – Cieszę się, że spotykamy się tutaj razem. Tak jak 30 lat temu – powiedział biskup Gucwa. Wszystko zaczęło się w 1992 r. Wtedy po raz pierwszy ks. Mirosław Gucwa wyjechał na misje do Bouar. Z Pisarzowej posłany został razem z ks. Markiem Mastalskim. Po 30 latach ponownie spotkali się przy ołtarzu.

Nadzieja

– Po tym czasie jestem przekonany o jednym: w każdym człowieku jest chociaż odrobina dobra – wyznał bp Mirosław i podkreślił: – Afryka mnie tego nauczyła. Było wiele sytuacji, które to potwierdzają. Raz porwali dziewczynę niepełnosprawną. Chcieli ją skrzywdzić, a pewnie nawet zabić. Była to siostra chłopaka, który walczył z rebeliantami. Kiedy przyjechał szef, powiedział, że on się nią zajmie. Znałem tego człowieka. Wiem, do czego jest zdolny. Posadził ją na motocyklu i odjechali. Nie zabił jej. Nawet nie skrzywdził. Położył na ziemię i powiedział: „Nie mogę cię zabić, mam córkę niepełnosprawną. Zostawię cię tutaj, bo inaczej nie mogę, a ty krzycz, ile masz sił. Ktoś na pewno cię znajdzie…”. I tak się stało. Biskup dodał, że gdy „agresor” odjechał, dziewczynę znaleźli mieszkańcy. Przeżyła. I apelował: – Nigdy nie traćcie nadziei w człowieka, nie przekreślajcie go, choć wydaje wam się, że jest najgorszy.

W jubileuszu uczestniczyli także dwaj seminarzyści z Afryki, którzy w październiku rozpoczną studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Z Pisarzowej do Bouar

Ksiądz Mirosław Gucwa urodził się 21 listopada 1963 r. w Pisarzowej. W latach 1978-82 kształcił się w LO im. Władysława Orkana w Limanowej. Był uczniem tej samej klasy co biskup tarnowski Andrzej Jeż. Studia i formację w Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczął w 1982 r. 12 czerwca 1988 r. został wyświęcony na prezbitera. W latach 1988-92 pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Grybowie. W 1992 r. wyjechał do diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Pracę na Czarnym Lądzie rozpoczął jako proboszcz parafii św. Joanny Antydy Thouret w Bohong. W Bouar pełnił funkcję rektora diecezjalnego Niższego Seminarium Duchownego św. Piotra w Yolé, później – kanclerza kurii diecezjalnej. Pracował także jako kapelan więzienia.

Reklama

Mimo zakończonego kontraktu i planów na wyjazd do USA, aby nauczyć się języka angielskiego, ks. Mirosław Gucwa pozostał w Afryce. 2 grudnia 2017 r. papież Franciszek mianował go biskupem diecezjalnym diecezji Bouar. Święcenia biskupie przyjął 11 lutego 2018 r. w katedrze w Bouar. Na swoją dewizę biskupią przyjął słowa Mihi vivere Christus est – „Dla mnie żyć to Chrystus”.

Plan

Diecezja Bouar to ok. 110 tys. wiernych na 500 tys. mieszkańców. Teren jest większy od rodzinnej diecezji bp. Gucwy ponad 6 razy. W Bouar pracuje 60 księży, w tym 14 pochodzących z tego kraju. – Dużym wyzwaniem jest edukacja – przyznaje hierarcha. I dodaje: – Chcemy kształcić nie tylko dzieci i młodzież, ale także nauczycieli. Rebelie powodowały, że rok szkolny trwał bardzo krótko, czasem nawet 3 miesiące. Planujemy utworzenie instytutu, który zajmie się kształceniem dorosłych. Mamy plan, aby na 50-lecie diecezji wyszkolić 50 nauczycieli. Mamy jeszcze trochę czasu, bo jubileusz Bouar przypada na 2028 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwyciężyło życie

– Różyczka urodziła się w 30. tygodniu ciąży, dwa miesiące przed terminem. To było związane ze stanem zdrowia jej mamy, a mojej żony, Agnieszki – opowiada Gabriel Moskal.

Pod Tymbark, do Podłopienia, gdzie od niedawna mieszkają państwo Moskalowie, jedziemy, aby usłyszeć wspomnienie doświadczenia, które przyniosło wiele dobra. W drzwiach nowego domu wita nas p. Gabriel i zaprasza do środka. Trzymająca na rękach dziesięciomiesięczną Różę Marię p. Agnieszka przedstawia starsze dzieci: syna Mikołaja, ucznia ostatniej klasy Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, i Weronikę – uczennicę Katolickiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu. – Nie ma Kuby, najstarszego syna, który w zeszłym roku zdał maturę w technikum i pracuje – informuje głowa rodziny i zaprasza do stołu.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Sztab: podczas chaotycznego odwrotu w obwodzie donieckim przeciwnik wysadził tamę, zalewając miejscowość

2022-10-06 18:47

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/Vladyslav Musiienko

Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi, podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim – podaje sztab generalny w czwartkowym komunikacie.

W Kadijiwce w obwodzie ługańskim przeciwnik pali dokumenty. „W miejscowości Swatowe (która jest kolejnym celem ukraińskiej kontrofensywy- PAP) zaminowano już główne obiekty infrastruktury, budynki i tereny” – powiadomił sztab w czwartkowym komunikacie na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję