Reklama

Niedziela w Warszawie

Dla modlitwy i odpoczynku

Coraz więcej osób przyjeżdża tu na rekolekcje, dni skupienia, konferencje, szkolenia, weekendy formacyjne i warsztaty. W „Dobrym Zakątku” schronienie znalazły także rodziny uchodźców z Ukrainy.

Niedziela warszawska 43/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Dom pielgrzyma

Archiwum DZ

W sierpniu br. uroczyście otwarto nowo wybudowany Dom Pielgrzyma. Pierwszy z lewej bp Piotr Jarecki

W sierpniu br. uroczyście otwarto nowo wybudowany Dom Pielgrzyma. Pierwszy z lewej bp Piotr Jarecki

Ta historia zaczyna się w 1897 r. nad rzeką Jeziorką, w tym samym roku, w którym powstaje miasto-uzdrowisko Konstancin. Ówczesny arcybiskup warszawski Wincenty Teofil Chościak-Popiel (1825 – 1912) zakupił działkę w Skolimowie i ufundował tam dom formacyjno-wypoczynkowy z przeznaczeniem dla kleryków i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

„Pałac Popiela”, bo tak zaczęto nazywać ośrodek formacyjno-wypoczynkowy w Skolimowie, nie uległ zniszczeniu ani podczas pierwszej ani podczas drugiej wojny światowej. W 1945 r., ze względu na brak pomieszczeń dla Liceum Ogólnokształcącego w Konstancinie-Jeziornie władze kościelne bezpłatnie użyczyły budynek i teren pod siedzibę szkoły. Od 1990 r. teren powrócił pod auspicje Archidiecezji Warszawskiej. Z inicjatywy najpierw kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, następnie kard. Kazimierza Nycza i bp. Piotra Jareckiego odbudowano i odrestaurowano zabytkowy budynek oraz rozpoczęto budowę Domu Pielgrzyma.

„Dobry Zakątek”

W 2018 r. kard. Kazimierz Nycz powołał fundację, której zasadniczym celem jest wspieranie funkcjonowania Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego „Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornej. Do zadań fundacji należy także inicjowanie i organizowanie działań kulturalno-artystycznych, zawodów sportowych, konkursów, gier, pomaganie młodzieży szczególnie zagrożonej wykluczeniem bądź uzależnieniami, tworzenie miejsc edukacji i rozwoju. Od 2019 r. funkcję prezesa fundacji i dyrektora Domu pełni ks. Bogusław Jankowski

– Kard. Kazimierz Nycz wyznaczył nam za główny cel działania wobec dzieci i młodzieży: zarówno w sferze wspierania nauki, edukacji, upowszechniania sportu i aktywności fizycznej, jak również, a może przede wszystkim działań na rzecz budowania silnych relacji rodzinnych, działań wychowawczych oraz religijnych, rekolekcyjnych i formacyjnych oparciu o Katolicką Naukę Społeczną – mówi Niedzieli ks. Bogusław Jankowski, dyrektor domu. – Nasze cele realizujemy przez organizowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej w tym organizację konferencji, seminariów, rekolekcji oraz wydarzeń kulturalnych, festiwali, pikników edukacyjnych i rodzinnych czy koncertów. Również we współpracy z lokalnymi władzami i urzędami działamy na rzecz lokalnej społeczności – podkreśla ksiądz dyrektor.

Reklama

Dom Pielgrzyma

Dwa miesiące temu, w sierpniu, nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Domu Pielgrzyma, który rozpoczął obsługę grup i gości indywidualnych.

– Od początku działalności Domu Rekolekcyjnego niezwykle ważna była możliwość obsługi wszystkich grup i gości w zakresie posiłków: kawowych przerw konferencyjnych, jak i posilenia się między naukami i zajęciami. Dzięki budowie Domu Pielgrzyma możemy profesjonalnie obsłużyć restauracyjnie i cateringowo każdą grupę a wcześniejsze miejsce wydzielone w Domu Rekolekcyjnym służy za kawiarenkę i miejsce spotkań dla wspólnot i grup rekolekcyjnych – podkreśla bp Piotr Jarecki.

„Dobry Zakątek” to idealne miejsce na rekolekcje, dni skupienia, konferencje, szkolenia, weekendy formacyjne i warsztaty. Mile widziane są tu grupy pielgrzymkowe, wycieczkowe, szkolne oraz osoby indywidualne. Obiekt dysponuje 70 miejscami noclegowymi.

Spacery nad Jeziorką

Kaplica – otwarta przez cały czas do prywatnego skorzystania oraz udostępniana dla grup na liturgie i nabożeństwa. To właśnie w tej kaplicy 11 września kapłan upuściół konsekrowaną Hostię, która po włożeniu do liturgicznego naczynia z wodą nie rozpłynęła się, tylko częściowo zmieniła kolor na czerwony. Sprawa jest obecnie pieczołowicie badana.

Ponadto w Zakątku jest oratorium oraz wyjątkowa Droga Krzyżowa między drzewami to te miejsca w „Dobrym Zakątku”, które sprzyjają modlitewnemu skupieniu.

Ze względu na swój rys historyczny, urokliwe położenie, miejsce to przyciąga licznych spacerowiczów, którym w przechadzkach towarzyszyć mogą wiewiórki, dzięcioły, sarny czy bobry.

Reklama

Położenie domu nad samą rzeką Jeziorką, w parku pośród wiekowych drzew, najlepiej oddaje mikroklimat całego uzdrowiska Konstancin-Jeziornej. Dodatkowo, przestronny teren umożliwia organizację zabaw integracyjnych oraz przygotowanie ogniska, grilla czy pikniku tuż nad rzeką.

Samo uzdrowisko Konstancin i jego zabytkowa część Skolimów to również niezwykłe miejsce do podziwiania wspaniałej architektury m.in. willi i pałacyków, do spacerów w Parku Zdrojowym. A także inhalacji i odprężenia w tężni solankowej wraz z naturalną wodą leczniczą.

Wszystko, co dobre

Cenną inicjatywą Fundacji podejmowaną we współpracy z Aurea Polonia jest wysyłka na Ukrainę setek apteczek pierwszej pomocy dla osób cywilnych jak i profesjonalne wyposażenie dla żołnierzy w najbardziej potrzebujących regionach.

W „Dobrym Zakątku” schronienie znalazły także rodziny uchodźców z Ukrainy, które mieszkają od początku wojny a dzieci rozpoczęły kolejny rok szkolny z rówieśnikami z Konstancina.

W fazie projektu jest kolejny ambitny projekt – „Przedszkole Wszystkich Dzieci”. Są już niezbędne pozwolenia oraz przygotowany przez pracownię architektoniczną projekt.

– Zaczynamy już zbiórkę darowizn na drugi etap budowy. Przedszkole w całości będzie zbudowane z darowizn indywidualnych – mówi Maciej Piasecki, koordynator fundacji i specjalista ds. pozyskiwania funduszy. – To piękne miejsce jest idealne zarówno do nauki, jak i zabawy i rekreacji dla dzieci. A że będzie to przedszkole przy Domu Rekolekcyjnym, również będzie unikalnym miejscem dla dzieci osób, które przyjadą na nauki, dni skupienia czy weekendy formacyjne.

Bez wątpienia Fundacja „Dobry Zakątek” włącza się w to wszystko, co dobre.

– A przecież nie ma lepszej rzeczy niż dbanie o młode pokolenie. Dlatego „Przedszkole Wszystkich Dzieci”, które ma charakter integracyjny, stawia sobie za cel przede wszystkim wychowanie do samodzielności i odpowiedzialności, bezpieczeństwo oraz rozwijanie kreatywności i zdolności najmłodszych – dodaje ks. Bogusław Jankowski.

„Dobry Zakątek” wpisuje się w mikroklimat miasta-uzdrowiska. Dzięki walorom natury jest nie tylko domem modlitwy, ale i odpoczynku. Piękne otoczenie, niezwykła architektura oraz profesjonalna obsługa to tylko niektóre z zalet obiektu. Warto tu przybyć i poczuć się naprawdę dobrze.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulini z Jasnej Góry udostępnią medykom Dom Pielgrzyma

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Dom pielgrzyma

medycy

Biuro Prasowe JG

Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem.

To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979 r.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję