Reklama

Niedziela plus

Ełk

Przewietrz duszę

Jan Kazimierz ufundował tu kościół i klasztor dla zakonników, wierząc, że w ten sposób wyprosi u Boga łaski i odwróci pasmo klęsk, które nawiedzały Rzeczpospolitą za czasów jego panowania.

Niedziela Plus 44/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Ełk

Iga Cierniak

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Klasztor kamedulski w przywileju z 6 stycznia 1667 r. został określony jako Erem Wyspy Wigierskiej. Zakonnicy przybyli na tereny Suwalszczyzny rok później. Było to idealne, zgodne z regułami zakonu miejsce – w odosobnieniu oraz w otoczeniu dzikiej puszczy i jeziora. Każdy z zakonników mieszkał w pustelniczym domku, w niewielkiej i bardzo skromnie urządzonej celi.

Rozkwit i smutny koniec

Kameduli byli gospodarnymi zakonnikami, wyróżniały ich skromność, pracowitość i pustelniczy tryb życia. Mieszkali na Wigrach przez 132 lata. W 1715 r. założyli miasto Suwałki, okoliczne wsie i folwarki. Budowali drogi, pracowali na roli i tworzyli fabryki; erem na Wigrach był wtedy jednym z najbogatszych w Europie. Dobre czasy i rozkwit zakonu zakończyły się wraz z rozbiorami Rzeczypospolitej. Na skutek konfiskaty dóbr przez władze pruskie w 1800 r. mnisi opuścili Wigry i przenieśli się do podwarszawskich Bielan. W pokamedulskich budynkach utworzono biskupstwo wigierskie; gdy 23 lata później siedzibę diecezji przeniesiono do Sejn, a kościół wigierski stał się parafialnym, nastąpiło jego stopniowe ubożenie i niszczenie. Najtrudniejsze lata dla klasztoru to czasy I i II wojny światowej. W obu przypadkach wojska niemieckie zniszczyły i splądrowały m.in. krypty w poszukiwaniu kosztowności i klejnotów.

Biskup w akcji

Po koniec lat 40. XX wieku przystąpiono do odbudowy i stopniowej rekonstrukcji całego zespołu. W 1973 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki wydzierżawiło od Kościoła kompleks na 50 lat i zobowiązało się do jego odbudowy i remontu. Ze względu na wysokie koszty utrzymania w 2010 r. wypowiedziano umowę. W odpowiedzi biskup ełcki Jerzy Mazur powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji oraz Fundację Wigry Pro, które przejęły troskę o klasztor. Dzięki wsparciu środków unijnych do chwili obecnej odbudowano kościół, eremy, refektarz, domek furtiana, kaplicę kanclerską i wieżę zegarową.

Medytacje i zwiedzanie

Reklama

Klasztor pokamedulski w Wigrach stanowi obecnie kolebkę życia kulturalnego Suwalszczyzny. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Wszystkim, którzy pragną się wyciszyć lub uciec od zgiełku współczesnego życia, zakonnicy oferują wewnętrzną medytację, dni skupienia, warsztaty oraz nocleg np. w jednym z siedemnastu eremów. W budynku Domu Kanclerskiego mieszczą się Apartamenty Jana Pawła II, w których mieszkał Ojciec Święty podczas pobytu na Wigrach w 1999 r.

Najbardziej okazałym zabytkiem pokamedulskiego klasztoru jest barokowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W imponującym wnętrzu można zobaczyć bardzo bogate zdobienia. Ołtarz główny jest ciekawie rzeźbiony z drzewa dębowego i pozłacany, a w bocznych wnękach kościoła są dodatkowe ołtarze, w sumie aż dziewięć. W kryptach pod posadzką kościoła spoczywają ciała zakonników. Dwie z nich są przeszklone niewielkim okienkiem, dzięki czemu widać pociemniałe i zmumifikowane ciała. W jednym z grobów spoczywa pierwszy wigierski biskup Franciszek Karpowicz. Malowidło na jednej ze ścian krypt przedstawia taniec śmierci z zakonnikiem. To przekaz, że musimy zawsze pamiętać o śmierci, bo ona nieubłaganie nadejdzie.

2022-10-25 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słucha, rozumie, kocha...

Niedziela Plus 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ełk

Archiwum Katolickiej Fundacji Dzieciom

W majowej wędrówce szlakami maryjnych sanktuariów przyszedł czas na przystanek w Studzienicznej.

Położone na wyspie, w otoczeniu urokliwej przyrody sanktuarium jest jednym z największych w diecezji ełckiej. To wyjątkowe miejsce co roku przyciąga tysiące pielgrzymów, którzy przybywają tu, by powierzyć swoje życiowe sprawy Matce Bożej obecnej w Jej łaskami słynącym wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję