Reklama

Niedziela Kielecka

Nie tylko podziwiać, a naśladować

W wigilię Wszystkich Świętych w kościele w Brzezinach bp Jan Piotrowski dokona rekoronacji obrazu Matki Bożej, czczonej jako Królowa Wszystkich Świętych. W czasie Eucharystii 31 października o godz. 17.00 poświęci również nowe szaty dla wizerunku Madonny z II poł. XVII wieku.

Niedziela kielecka 44/2022, str. IV

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Damian Zegadło

Wizerunek z ołtarza głównego odbiera cześć od ponad 300 lat

Wizerunek z ołtarza głównego odbiera cześć od ponad 300 lat

Uroczystości w Brzezinach rozpoczęło triduum odpustowe. W sobotę w kościele zabrzmiał Akatyst o NMP. W niedzielę w czasie Eucharystii bp Andrzej Kaleta wprowadzi relikwie rzymskich męczenników: św. Krescencjusza, Zenona i Towarzyszy. Wieczorem odbędzie nabożeństwo do Królowej Wszystkich Świętych. W odpust parafii o godz. 12.00 ks. proboszcz Józef Knap będzie sprawował Eucharystię dziękczynną za opiekę Matki Bożej i Wszystkich Świętych nad parafią. Wieczorem – Różaniec na cmentarzu.

Najlepszy krawiec

– Kiedy św. Faustyna Kowalska zobaczyła namalowany obraz Pana Jezusa Miłosiernego, żaliła się do Pana: „Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś?”. – Wtem usłyszała takie słowa: „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce Mojej” (Dz. 313). Dla Królowej Wszystkich Świętych również nie ma tak dostojnych materiałów, które byłyby Jej godne. Poza tym forma nie może przewyższać treści i nie chcę, aby ludzie skupiali się na szatach i koronach, a nie na najświętszych postaciach obrazu. Chcieliśmy jednak uczynić je jak najpiękniejszymi. Suknie i korony dla Maryi powstały w Pracowni Drapikowski Studio Mariusza Drapikowskiego z synem. To utytułowany i wybitny artysta, bursztynnik, którego dzieła sztuki sakralnej są prawie na wszystkich kontynentach. W tej pracowni powstały suknie dla Ikony Jasnogórskiej, nowe sukienki i korony dla Matki Bożej w Piekoszowie czy monstrancje z bursztynu dla sanktuariów na świecie, które są centrami modlitwy o pokój – opowiada proboszcz ks. kan. Józef Knap. To najlepszy krawiec dla Matki Bożej.

Kiedy ks. Józef przedstawił plany rekoronacji obrazu parafianom, jego propozycja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Każdy chciał, aby Matka Boża wyglądała jak najpiękniej. Szaty i korony są dziękczynnym wotem. Zaczęły spływać dary materialne w postaci złotej biżuterii, drogich kamieni, obrączek, pierścionków, ofiar pieniężnych ofiarowanych z serca od parafian, którzy chcieli wyrazić wdzięczność Maryi za otrzymane łaski.

Reklama

Prezenty

Ale nie tylko piękne szaty ozdobią Maryję. Chcieliśmy, aby nasze modlitwy zostały przez ten strój zmaterializowane. Pod Jej sercem (między obrazem a nową suknią) znajduje się kilkadziesiąt próśb, podziękowań i podjętych zobowiązań na karteczkach w zamkniętych w metalowych tulejkach, o treści znanej jedynie Maryi, – Zachęcałem wszystkich gorąco, aby ofiarowali duchowe dary Matce Bożej z okazji rekoronacji obrazu. To stara tradycja, dawniej wierni wkładali liściki i prośby pod biały obrus przy ołtarzu. Na moją prośbę odpowiedziało kilkadziesiąt osób. Mogły to być deklaracje podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, odmówienia Nowenny Pompejańskiej, nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca, podjęcie postu, zobowiązania abstynencji w intencji kogoś… W ten sposób parafianie przynieśli najpiękniejsze prezenty Matce Bożej, a nasz obraz jest ubrany nie tylko w piękne złote korony i suknie, ale także w nasze modlitwy, wyrzeczenia i duchowe dary – tłumaczy ks. Knap. W maju dla dzieci (ale nie tylko) został ogłoszony konkurs plastyczny z nagrodami na najpiękniejszą szatę dla Matki Bożej. Potem powstała specjalna wystawa z zebranych prac.

Do Królowej Wszystkich Świętych

Proboszcz podkreśla, że kult do Matki Bożej jest bardzo żywotny w parafii. Dużą frekwencją cieszą się nabożeństwa majowe, październikowe, fatimskie, odprawiane w każdą środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Za pośrednictwem Kurii diecezjalnej Proboszcz podjął starania w Kongregacji Dyscypliny Kultu Religijnego w Watykanie o zezwolenie wiernym nawiedzającym kościół na uzyskanie odpustu zupełnego z racji rekoronacji obrazu. Ponadto wystąpił z prośbą o Imprimatur o zatwierdzenie specjalnego nabożeństwa i towarzyszących mu pieśni do Królowej Wszystkich Świętych.

Damian Zegadło, parafianin prowadzący stronę internetową parafii, podkreśla, że zapisy o wotach, jakie zamieszczane były dawnej przy obrazie, mogą wskazywać że kult wizerunku istnieje od stuleci. Przed tym obrazem parafianie wymodlili wiele łask. Od II poł. XIX wieku wizerunek był pokryty rzeźbioną w drewnie sukienką w złotym kolorze, wykonaną w Warszawie. Ostatnia renowacja obrazu wraz z ołtarzem miała miejsce w 2008 r. – Badania konserwatora potwierdziły, że obraz jest barokowy z II poł. XVII w., namalowany na wzór obrazu Salus Populi Romani i był niegdyś częścią pewnej całości – wyjaśniał Damian Zegadło.

Reklama

Święci są zapraszani

Relikwiarze zgromadzone są przy ołtarzu w kościele Wszystkich Świętych. Jest już ich kilkadziesiąt. Każdy wykonany specjalnie dla relikwii. Patrząc na nie, rodzi się uczucie że człowiek znalazł się właśnie w najlepszym towarzystwie, wśród tych, którzy z odwagą wiary przeszli przez życie tak, by dojść do chwały nieba. A największą relikwię, jaka jest w kościele – cząstkę drzewa Krzyża Świętego – podarował pochodzący z parafii abp Tadeusz Wojda. Podczas peregrynacji tych relikwii, w każdej rodzinie oddawano cześć męce Chrystusa, przez którą dokonało się zbawienie świata.

Wspólnota w Brzezinach od lat rozwija kult świętych i błogosławionych. Tutaj do kościoła święci są po prostu zapraszani, a wprowadzenie ich relikwii zawsze jest wielkim wydarzeniem duchowym. Łączy się z modlitwą wspólnoty i starannym przygotowaniem całej liturgii, łącznie z kazaniami przybliżającymi charyzmat konkretnego świętego. Niedawno panteon świętych w Brzezinach poszerzył się o relikwie św. Alojzego Gonzagi, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego czy założyciela Opus Dei Josemaria Escrivy.

Pomost między niebem a Ziemią

Marzeniem Proboszcza jest, by w przyszłości wszystkie relikwie znalazły swoje miejsce w specjalnej kaplicy, tuż przy kruchcie. Na razie jednak wspólnota podejmuje wiele pilniejszych prac, jak choćby ogrzewanie gazowe w kościele, restauracja chóru, naprawa dachu, krzyża na wierzy kościoła, ukończenie plebanii z salkami parafialnymi, a wcześniej remont budynku gospodarczego z przygotowaną kaplicą przedpogrzebową i wiele innych. Podkreśla, że wszystkie te inwestycje udały się dzięki pracy, otwartości i hojności parafian, którzy wspólnie dbają o kościół i jego otoczenie. Istnieje wzajemna zależność między podejmowanymi pracami zewnętrznymi a rozwojem życia moralnego.

W wigilię Wszystkich Świętych młodzież, pod przewodnictwem Biskupa, ruszy z patronami świętych i błogosławionych w procesji wokół kościoła. Zwieńczy ona uroczystości rekoronacji. Święci, odbierający cześć w kościele w Brzezinach, są pomostem między niebem a Ziemią. – Zarówno jednak święci, jak i Matka Boża ze Swoim i Bożym Synem patrząca na nas w pięknych szatach z obrazu, nie są tylko po to, by ich podziwiać, ale naśladować. Niech łaska uświęcająca, ufność i wiara w świętych obcowanie, pomogą nam nawracać się i uświęcać każdego dnia – mówi Proboszcz.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta prymasa

Niedziela kielecka 34/2020, str. VI

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

rocznica

koronacja obrazu

Zdjęcie archiwalne, T.D.

Na pamiątkowych fotografiach uwieczniono akt koronacji

Na pamiątkowych fotografiach uwieczniono akt koronacji

W Smardzowicach 27 sierpnia 1972 r. odbyła się uroczysta koronacja otoczonego żywym kultem wiernych obrazu Matki Bożej, który słynie łaskami od ponad trzech wieków.

Wgłównych uroczystościach koronacyjnych wzięło udział ok. 40 tys. wiernych, którzy zgromadzili się w kościele i wokół świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję