Reklama

Niedziela Rzeszowska

To już ćwierć wieku

W kościele Matki Bożej Częstochowskiej została odprawiona Msza św. dziękczynna za 25 lat działalności Parafialnego Zespołu Caritas w Jaśle.

Niedziela rzeszowska 44/2022, str. I

[ TEMATY ]

Parafialne Zespoły Caritas

Jasło

Archiwum Caritas

Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas w Jaśle

Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas w Jaśle

Przewodniczył jej dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. dr Piotr Potyrała, a koncelebransami byli: ks. Tadeusz Gąsiorowski – proboszcz parafii, ks. dr hab. Piotr Steczkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie oraz aktualni i poprzedni wikariusze. W kazaniu ks. Potyrała powiedział: – Dzisiaj, gdy świętujemy jubileusz 25-lecia działalności Parafialnego Zespołu Caritas, dziękujemy Panu Bogu za wspaniałych członków tego zespołu, którzy przecież na co dzień też mają swoje problemy, ale jednak potrafią wyjść do innych, aby pochylić się nad ich problemami i im pomagać. Po Mszy św. wolontariusze Caritas spotkali się na agapie, która była okazją do wspomnień i podziękowań. Wszyscy członkowie parafialnej Caritas otrzymali okolicznościowe dyplomy. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 8 października 2022 r.

O żywotności zespołu świadczy fakt, że zwiększa się liczba jego członków. Kiedyś było ich 9, a obecnie – 23. Ich prezesem jest Józefa Zarudzka. Każdy z rejonów parafii ma swoich przedstawicieli, którzy znają rodziny zmieszkające na tym terenie, ich potrzeby i problemy.

Spotkania zespołu odbywają się przynajmniej raz w miesiącu. Wolontariusze niosą potrzebującym pomoc rzeczową i finansową. Wspierają ubogie rodziny, dzieci, samotnych, starszych, poszkodowanych w nieszczęśliwych zdarzeniach. Rozprowadzają wigilijne świece i wielkanocne baranki. Organizują spotkania ze św. Mikołajem oraz Dzień Dziecka. Pomagają uchodźcom z Ukrainy. Współpracują ze Szkolnym Kołem Caritas z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle. Czynami miłości potwierdzają swoją wiarę w Jezusa.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kęszyca Leśna. Rekolekcje adwentowe dla Parafialnych Zespołów Caritas

W Kęszycy Leśnej w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Lubuski Nazaret” od piątku trwają rekolekcje adwentowe dla Parafialnych Zespołów Caritas.

W rekolekcjach bierze udział blisko 100 osób z 30 Parafialnych Zespołów Caritas. Nauki głosi zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Tomasz Roda.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję