Reklama

Niedziela plus

Ełk

Cmentarz siedmiu wyznań

Suwalska nekropolia przy ulicach Bakałarzewskiej i Zarzecze jest wyjątkowa. Cmentarz jest największym świadectwem wielokulturowej przeszłości miasta.

Niedziela Plus 45/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Ełk

pl.wikipedia.org

Spoczywają tu wierni: katolików, ewangelików, prawosławnych, staroobrzędowców, żydów i muzułmanów.

Cmentarz rzymskokatolicki został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Pośrodku najstarszej części w 1853 r. wybudowano neogotycką kaplicę Przemienienia Pańskiego.

Ewangelicy przybyli na Suwalszczyznę w XVIII wieku z sąsiednich Mazur. Cmentarz ewangelicki mieści groby luteranów i kalwinów. W połowie XIX wieku do Suwałk przybyli rosyjscy urzędnicy państwowi wraz z rodzinami oraz żołnierze stacjonującego tu carskiego wojska. Na cmentarzu znajduje się drewniana cerkiew Wszystkich Świętych, wybudowana w latach 1891-92, obecnie służy jako cerkiew parafialna. Staroobrzędowcy to mniejszość religijna pochodzenia rosyjskiego, która nie uznała reformy liturgicznej przeprowadzonej w Kościele prawosławnym w latach 1652-56. Prześladowani opuszczali Rosję i od XVIII wieku osiedlali się m.in. na Suwalszczyźnie. Ich nekropolia znajduje się w południowo-zachodniej części cmentarza prawosławnego. Cmentarz żydowski powstał w początkach XIX wieku. Podczas II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, którzy wykorzystywali macewy (płyty nagrobne) jako materiał budowlany. W latach 70. XX wieku cmentarz uporządkowano, a ocalałe macewy wmurowano w tzw. ścianę płaczu.

Cmentarz muzułmański powstał na początku XX wieku dla wyznawców islamu służących w armii rosyjskiej. Od połowy XIX wieku do I wojny światowej w Suwałkach stacjonował duży rosyjski garnizon, w którego składzie niewielki odsetek stanowili muzułmanie (głównie Tatarzy). Na początku XX wieku zezwolono im dokonywać tutaj pochówków i w ten sposób powstał cmentarz. Do czasów współczesnych nie zachowały się żadne nagrobki.

2022-10-28 20:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec na nowo odkryty

Niedziela Plus 25/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Ełk

Karol Porwich/Niedziela

Stacja Młodzieżowa zakończyła I Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej.

Diecezjalny Dzień Młodzieży 11 czerwca był jednocześnie przeżywaniem Stacji Młodzieżowej I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej. Do Ełku, który jest sercem diecezji, bp Jerzy Mazur zaprosił wszystkich młodych ludzi. Spotkaniu patronowała bł. Paulina Jaricot. Do współtworzenia tego wydarzenia zostały włączone wspólnoty i ruchy młodzieżowe z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję