Reklama

Niedziela Rzeszowska

Uczą i wychowują

Rzeszowska Szkoła Sióstr Prezentek, której patronuje św. Jan Paweł II, jest liderem wśród podkarpackich szkół.

Niedziela rzeszowska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Szymon Szczepankiewicz

Uczniowie rozpoczynający naukę w szkole składają przyrzeczenie

Uczniowie rozpoczynający naukę w szkole składają przyrzeczenie

Tegoroczny dzień patrona, uroczyście obchodzony przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Sióstr Prezentek w Rzeszowie 17 października 2022 r., był jednocześnie okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia liceum oraz 5-lecia szkoły podstawowej.

O to, by w Rzeszowie powstała szkoła katolicka, zabiegał w latach 90. bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski. Zadania tego podjęły się siostry prezentki. W 1997 r. pierwsi licealiści zasiedli w szkolnych ławach. Pierwszą dyrektorką szkoły była s. Anna Telus, która kierowała nią przez 23 lata. Oprócz liceum siostry prowadziły też gimnazjum, a po reformie edukacji przyjęły w swoje progi uczniów szkoły podstawowej.

Szkoła nieustannie się rozwijała, rozrastała się pod względem liczby uczniów i poszerzała bazę lokalową. Dzięki wysokim wynikom matur oraz licznym sukcesom w olimpiadach i konkursach zdobyła pozycję lidera wśród podkarpackich szkół. Siostry dbają nie tylko o wysoki poziom nauczania, ale także o rozwój duchowy wychowanków. W szkole działają różne grupy o charakterze wychowawczym, m.in. Szkolne Koło Caritas, grupa modlitewna, LSO, Grupa Przyjaciół Wujka, czyli Jana Pawła II, Koło PTTK.

Reklama

Obchody jubileuszu rozpoczęto w kościele Chrystusa Króla Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Następnie odbyła się akademia. Zgromadzeni obejrzeli program artystyczny zatytułowany Dwa filary – poświęcony dwóm najważniejszym dla szkoły osobom: bł. Matce Zofii Czeskiej – założycielce Zgromadzenia Sióstr Prezentek, która w XVII w. założyła pierwszą na ziemiach polskich szkołę dla dziewcząt oraz św. Janowi Pawłowi II. Uczniowie przedstawili na scenie, jak rodziło się dzieło bł. Matki Zofii, które przetrwało do naszych czasów. Mocno wybrzmiały też słowa papieża Polaka skierowane do młodych: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania”. Akademię uświetnił występ chóru. Zaproszeni goście wskazywali na ważną rolę, jaką pełni szkoła katolicka w wychowaniu kolejnych pokoleń. Z okazji jubileuszu s. Bernarda Rozmus, dyrektor szkoły, wręczyła pamiątkowe ryngrafy przełożonej m. Annie Telus i bp. Janowi Wątrobie.

Na zakończenie uroczystości na wszystkich czekała słodka niespodzianka. Warto dodać, że z okazji jubileuszu została wydana książka 25 lat Szkoły Sióstr Prezentek w Rzeszowie 1997-2022.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W ślady Jana Pawła II

2023-01-11 07:43

Niedziela rzeszowska 3/2023, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Damian Budziwojski

Jednym z punktów programu był polonez w wykonaniu uczniów

Jednym z punktów programu był polonez w wykonaniu uczniów

Wspólnota szkoły w Gliniku przeżyła niedawno wyjątkowy, radosny, niezapomniany dzień, pełen zadumy, refleksji, dobrych emocji, wzruszających spotkań i wspomnień.

Uroczystość jubileuszowa 70-lecia szkoły rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gliniku. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. We Mszy św. uczestniczyli: ks. Józef Kłosowski – dziekan dekanatu i proboszcz parafii w Brzezinach, ks. dr Piotr Potyrała – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej i ks. Ryszard Potyrała – proboszcz parafii w Gliniku. Następnie wszyscy w uroczystym pochodzie wraz z pocztem sztandarowym udali się do szkoły, gdzie zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą patronowi szkoły św. Janowi Pawłowi II.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję