Reklama

Głos z Torunia

Od larwy do motyla

Duszpasterstwo Akademickie „Studnia” zorganizowało cykl spotkań o relacjach damsko-męskich.

Niedziela toruńska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo akademickie

Beata Patalas

Młodzi chętnie słuchali świadectwa zaproszonych gości

Młodzi chętnie słuchali świadectwa zaproszonych gości

Pierwsze spotkanie DM-ek, dotyczące relacji damsko-męskich, odbyło się 25 października w domku DA „Studnia” w Toruniu. Na spotkanie przybyły pary, które chciały posłuchać o tym, jak wyglądają relacje damsko-męskie w małżeństwie, ale nie tylko – przyszły przede wszystkim osoby, które poszukują miłości na całe życie. To spotkanie było też dobrą okazją do tego, by dowiedzieć się, jak przygotować się do wejścia w każdą relację.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą i zaproszeniem Ducha Świętego. Goście – Monika i Marcin Gomułkowie, znani influencerzy, otworzyli serce przed słuchaczami i podzielili się tym, co sami przeszli, budując relację ze sobą i z Bogiem. Opowiadali o swoich doświadczeniach i drodze w relacji małżeńskiej, która jest piękna, ale też niełatwa. Marcin Gomułka podkreślał, że przed wejściem w jakąkolwiek relację trzeba najpierw poznać, zaakceptować i pokochać samego siebie, by móc dzielić się miłością z kimś innym. Monika z kolei zaznaczała, że ważną rolą w budowaniu relacji jest pozbycie się własnych lęków i uwolnienie od nich, co może nam dać jedynie Jezus.

Hasło spotkania – „Od larwy do motyla” – brzmiało nieco tajemniczo, ale wkrótce zostało wyjaśnione. Marcin i Monika porównali małżeństwo do stadiów rozwoju motyla. Podczas tego procesu nie tylko poznajemy siebie i drugą osobę, ale także opadają maski, które nakładaliśmy na siebie całe życie. Ślub jest jedynie początkiem rozwijającej się relacji. Marcin odważnie mówił o tym, że w małżeństwie to Bóg powinien być na pierwszym miejscu, a nie małżonka. Bóg powinien być pomiędzy małżonkami, aby oni patrzyli na siebie przez Jego pryzmat, z miłością. Co ciekawe, małżonkowie opowiedzieli o znaczeniu ich nazwiska. Gomułka jest szkiełkiem, które wykorzystuje się przy tworzeniu witraży. Odczytali to jako znak, że mogą być szkłem, przez które blask Boży i miłość Boga mogą docierać do innych. Na koniec przyszedł czas na pytania uczestników. Nie były to łatwe pytania, ale na pewno bardzo potrzebne i wartościowe dla młodych. Dzisiaj ważne jest świadectwo, które mogą nam dać małżonkowie, żyjący z Bogiem, po to, byśmy uczyli się budować nasze relacje lepiej i piękniej.

Na zakończenie spotkania kilka słów podziękowań do gości skierował o. Michał Kłosiński, jezuita i duszpasterz akademicki, oraz udzielił błogosławieństwa. Spotkania w duszpasterstwie będą się odbywały cyklicznie, co dwa tygodnie i na każde z nich będzie zaproszony gość lub goście.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: w tym roku mija 90 lat Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny - pierwszego w Polsce

[ TEMATY ]

Kraków

duszpasterstwo akademickie

Marek Kus

Rozpoczęły się przygotowania do jubileuszu 90-lecia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie - pierwszej takiej wspólnoty w Polsce. Główne obchody odbędą się w dniach 15-22 października.

Historia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny sięga 1927 roku, gdy abp Adam Stefan Sapieha powołał pierwszego kapelana studentów, ks. Stanisława Sapińskiego. Tym samym stało się ono pierwszym duszpasterstwem akademickim w Polsce. Od tego czasu kolejne pokolenia studentów i kapelanów dopisują karty historii, budując wspólnotę ludzi o podobnych wartościach.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję