Reklama

Niedziela Kielecka

Sięgać po ideały

Wolność, jaką człowiek otrzymał od Boga, pozwala mu na dokonywanie życiowych wyborów, za które trzeba wziąć osobistą odpowiedzialność – mówił bp Jan Piotrowski w Mąchocicach Kapitulnych.

Niedziela kielecka 46/2022, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Archiwum

Dzieci ślubowały na nowy sztandar

Dzieci ślubowały na nowy sztandar

W tej miejścowości 200-lecie istnienia obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas uroczystości jubileuszowej poświęcono nowy sztandar szkolny w kościele św. Jacka w Leszczynach. Uroczystej Eucharystii, na której zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, grona pedagogicznego, uczniowie oraz rodzice przewodniczył bp Jan Piotrowski. W homilii Biskup przypomniał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś pomierzy hymnem narodowym, a przysięgą wojskową”.

Patronka noblistka

Biskup Jan przypomniał postać patronki szkoły z Mąchocic Kapitulnych Marii Skłodowskiej-Curie. – Jej zdolności intelektualne, prace badawcze i odkrywcze, jako dwukrotnej laureatki nagrody Nobla, stawiają naszą rodaczkę w panteonie najwybitniejszych kobiet przełomu XIX i XX wieku – mówił Biskup. Zwracając się do młodzieży, przypomniał, że Bóg jest miłością i nikogo nie dyskwalifikuje. – Dla Boga nikt nie jest obcy, a drzwi Jego domu są dla wszystkich otwarte.

Bycie uczniem to przywilej

Biskup podkreślił, że „bycie uczniem to przywilej nie tylko pewnego wieku, ale całego ludzkiego życia”. Kończąc homilię, życzył wszystkim, aby uroczystość poświęcenia sztandaru, „była znakiem, że w życiu trzeba sięgać po ideały najpiękniejszej natury duchowej oraz intelektualnej. – Nimi bowiem człowiek pisze swoją piękną i niepowtarzalną historię, której się nigdy nie zapomina. Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły. Tam rodzice z pocztu sztandarowego na ręce dyrektor szkoły Anety Januchty wręczyli sztandar. Następnie pani dyrektor przekazała go uczniom. Po części artystycznej, podczas której uczniowie zaprezentowali najciekawsze wydarzenia z dwustuletniej historii szkoły, odbyło się uroczyste przyjęcie dzieci z pierwszych klas.

Z historii szkoły

Szkoła w Mąchociacach została nazwana imieniem Marii Skłodowskiej-Curie, ponieważ na cmentarzu parafialnym w Leszczynach znajduje się grób jej babki – Salomei Skłodowskiej z Sagtyńskich, która urodziła w Kielcach pierwszego syna Władysława, ojca przyszłej noblistki. 24 lutego 1820 r. zawiązało się Towarzystwo Szkolne w gminie Mąchocice. Założył je organizator szkół elementarnych Bernard Bzinkowski. Do szkoły uczęszczały dzieci z Mąchocic i Bęczkowa. Pięć lat później szkoła została zlikwidowana. Około 1860 r. proboszcz leszczyński ks. Hipolit Borewicz uczył dzieci bez wynagrodzenia w wiejskiej chacie. W okresie międzywojennym w Mąchocicach Dolnych była szkoła dwuklasowa z dwojgiem nauczycieli i ze 103 uczniami. W Mąchocicach Zagórzu była szkoła jednoklasowa z jednym nauczycielem i 80 uczniami. Zaraz po wojnie szkoła na nowo rozpoczęła działalność w dostosowanych pomieszczeniach. W 1970 r. została wybudowana obecna szkoła.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiejska szkoła

Niedziela legnicka 44/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Dyrektor o szkole, kadrze i uczniach opowiada z wielką radością

Dyrektor o szkole, kadrze i uczniach opowiada z wielką radością

W październiku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym czasie niektóre placówki szkolne, obchodzą jubileusze.

Jedną z nich jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich, który obchodził 50-lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję