Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Arka znaczy ocalenie

To jedno z najmłodszych katolickich stowarzyszeń w naszej diecezji. Zostało zarejestrowane w 2020 r. i jak każda młoda organizacja, rozwija się bardzo dynamicznie.

Niedziela sosnowiecka 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Arka Ocalenia

Archiwum Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Arka Ocalenia z Jaworzna, bo o nim mowa, za cel postawiło sobie rozwój i umocnienie życia duchowego za przyczyną Matki Bożej. I czyni to metodami tradycyjnymi, a także wykorzystując nowoczesne technologie. Ale po kolei.

Dzielą się mądrością i radością

– Stowarzyszenie Arka Ocalenia powstało z inicjatywy społecznej oraz z potrzeby serca. Doskonale wyjaśnia to nasze motto: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” [Mt 10, 8]. Są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości. My te słowa traktujemy bardzo poważnie – zaznacza Edward Michalik, założyciel, a obecnie prezes stowarzyszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stowarzyszenie Arka Ocalenia to organizacja zrzeszająca ludzi z pasją, którzy pragną dzielić się z innymi ludźmi mądrością i radością, które płyną z Ewangelii. – Jesteśmy organizacją, która na dużą skalę promuje wartości katolickie. Prezentowanie tych wartości, a także nasz osobisty rozwój duchowy są zasadniczymi celami stowarzyszenia. Arka Ocalenia nie jest klasyczną wspólnotą ani duszpasterstwem, tylko organizacją o profilu katolickim – wyjaśnia Edward Michalik.

Ich wspólna praca jest wynikiem pracy indywidualnej. Każdy członek stowarzyszenia sam dba o kontakt z Bogiem poprzez wejście na drogę oczyszczenia: przez spowiedź, pojednanie z rodziną i innymi osobami, zmienianie swojego serca, zamiast odsuwania od siebie spraw duchowych i wiary, że jakoś to będzie.

Ważne są ciało i duch

Wizytówką stowarzyszenia jest inicjowanie i propagowanie nabożeństw przy kapliczkach przez cały rok, które przyciągają wiele osób. Znakiem rozpoznawczym stowarzyszenia jest również troska o jaworznickie kapliczki. – Remontujemy kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie Jaworzna. Jesteśmy w trakcie pisania książki Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w Jaworznie – wyjaśnia prezes Arki Ocalenia, który stworzył własne aplikacje na smartfona „Nabożeństwa przy kapliczkach” obejmujące okres całego roku oraz aplikację „Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w Jaworznie”, w której znajdują się zdjęcie, historia, adres lub koordynaty GPS kapliczek, krzyży i figur przydrożnych. To, jeżeli chodzi o wykorzystanie nowych technologii. Ale członkowie stowarzyszenia są także współinicjatorami prawykonania Litanii do Boga Ojca w wykonaniu chóru Sokół pod batutą Ireny Skakuj. Zajmują się również promocją zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia w myśl zasady: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Reklama

Adoptuj kapliczkę

Wracając do kapliczek, to dzięki działaniom stowarzyszenia udało się już wyremontować 5 obiektów. – Kapliczki to nie tylko architektoniczne perełki, ale przede wszystkim nasze wyjątkowe dziedzictwo kulturowe i religijne. Wielu mieszkańców Jaworzna nie wyobraża sobie życia w swojej dzielnicy, w której mogłoby zabraknąć ich kapliczki, do której obecności przyzwyczaili się, pod którą się modlą, składają kwiaty czy tylko spotykają. Dlatego naszym obowiązkiem jest dbałość o zachowanie także tego dziedzictwa. Tam, gdzie znajduje się kapliczka, krzyż, figura i jest otoczona opieką oraz modlitwą – tam jest Boże błogosławieństwo – tłumaczy misję stowarzyszenia Edward Michalik.

Pierwszym wyremontowanym obiektem o charakterze sakralnym była kapliczka Matki Bożej Niepokalanej na Równej Górce w Jaworznie. Udało się to zrobić w 2020 r. Obecnie kapliczka prezentuje się okazale i znów jest charakterystycznym obiektem dla dzielnicy, wartym uwagi nie tylko ze względu na swoje walory sakralne, ale też historyczne. We wnęce kapliczki znajdują się obraz Jezusa Miłosiernego oraz figura Matki Bożej Niepokalanej, a na ścianie zewnętrznej została ufundowana tablica pamiątkowa, na której jest umieszczony napis: Na polach Równej Górki/W ciągu dnia i nocy/Czuwa Matka Boża/By spieszyć z pomocą.

Reklama

Stowarzyszenie wyremontowało również: kapliczkę Matki Bożej Ostrobramskiej w jaworznickiej dzielnicy Bory, kapliczkę przy ul. Krakowskiej 119 w Byczynie, krzyż obok kościoła Miłosierdzia Bożego w dzielnicy Bory oraz krzyż Braci Pytlów, także w dzielnicy Bory.

– Pragniemy stworzyć program „Adoptuj kapliczkę”. Do tego projektu zapraszamy gorąco wszystkich mieszkańców sosnowieckiej diecezji. Proszę o włączenie się w pomoc przy renowacji obiektów historycznych i sakralnych – apeluje Edward Michalik.

Modlitewny kalendarz

Ale, tak jak wspominałem, stowarzyszenie dba przede wszystkim o życie religijne, organizując cykliczne nabożeństwa. I tak przez cały rok odprawiane są modlitwy przy kapliczkach według miesięcy: styczniowe – ku czci Najświętszego Imienia Jezus; lutowe – ku czci Chrystusa Króla w dziękczynieniu i z prośbą o ochronę narodu polskiego; marcowe – ku czci św. Józefa, kwietniowe – ku czci Miłosierdzia Bożego; majowe – ku czci Matki Bożej; czerwcowe – ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi; lipcowe – ku czci Najdroższej Krwi Chrystusa; sierpniowe – ku czci Boga Ojca; wrześniowe – ku czci św. Michała Archanioła; październikowe – ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, listopadowe – ku czci Wszystkich Świętych i grudniowe – do Dzieciątka Jezus. Szczegółowy kalendarz z datami i godzinami nabożeństw znajdziemy na stronie internetowej stowarzyszenia.

Od niedawna stowarzyszenie Arka Ocalenia ma swojego kapelana mianowanego przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Został nim ks. kan. Stanisław Janicki – od wielu lat przewodnik pielgrzymki jaworznickiej, emerytowany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworznie.

Z kolei prezes stowarzyszenia – Edward Michalik – to przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” przy ZRE Katowice SA. Inicjator i propagator nabożeństw przy kapliczce, promotor zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia, a także autor książki pt. Zdrowie to podstawa naszego życia.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję