Reklama

Niedziela Łódzka

U św. Marcina na Górce

Każda rodzina z naszej parafii we własnym zakresie organizuje pobyt Maryi u siebie w domu – mówi ks. Janusz Banachowski, proboszcz parafii św. Marcina i św. Marii Magdaleny.

Niedziela łódzka 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Obecny kościół wybudowano w latach 1872-75

Obecny kościół wybudowano w latach 1872-75

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przejeżdżając przez Górkę Pabianicką, uwagę zwraca położony na wzniesieniu – będącym wydmą polodowcową – ceglany kościół parafialny św. Marcina, biskupa i św. Marii Magdaleny. Działa tam wspólnota modlitewna, w której rodziny skupione są w mało spotykanym Ruchu Szensztackim.

Parafię w Górce Pabianickiej erygował w XIV wieku abp Jarosław Bogoria Skotnicki. Już w 1398 r. wzniesiono pierwszy drewniany kościół, który niespełna 300 lat później zastąpiono nowa budowlą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół piękny i zadbany

Reklama

– Mieszkańcy założyli najpierw cegielnię, wokół terenu kościoła mieli pięć stawów i w jednym czasie wybudowali kościół oraz murowaną plebanię. Kościół od początku był kryty blachą, posiadał także solidne, tytanowe rynny, które gdzieniegdzie na kościele znajdują się do dziś – opowiada ks. Janusz Banachowski, proboszcz. Konsekracji świątyni dokonał w 1892 r. bp Aleksander Bereśniewicz. W sąsiedztwie świątyni, na starym cmentarzu przykościelnym do początków XIX stulecia chowano zmarłych mieszkańców wioski. W ołtarzu głównym znajduje się scena ukrzyżowania Pana Jezusa, po bokach stoją figury Maryi, Marii Magdaleny i św. Jana, a nieco dalej św. Piotra i św. Pawła Apostoła. Znajdująca się na boku prezbiterium drewniana ambona przedstawia wybrane postaci i sceny biblijne. Ołtarze boczne poświęcone są św. Marcinowi, biskupowi oraz Matce Bożej Częstochowskiej. Na suficie znajduje się fresk przedstawiający scenę ukoronowania Najświętszej Maryi Panny, na ścianach drewniane stacje drogi krzyżowej, a na chórze zabytkowe organy. Na uwagę zasługuje rokokowy feretron z obrazem św. Marii Magdaleny i krucyfiks przy ołtarzu. Obok świątyni stoi organistówka, stara plebania wzniesiona około 1890 r. oraz współczesna plebania. Do parafii należy cmentarz parafialny, na którym stoi skromna, drewniana kaplica św. Marii Magdaleny.

Kaplica w Piątkowisku

Parafia liczy około 3 tys. osób, a jej proboszczem jest ks. Janusz Banachowski. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe w Petrykozach i w Piątkowisku oraz ośrodek konferencyjno-rekolekcyjny w Porszewicach, którego dyrektor ks. Zbigniew Pawlik, pomaga w parafii. Od 40 lat wierni korzystają z kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Piątkowisku, którą w ostatnim czasie wysiłkami parafian i księdza proboszcza udało się odnowić. – W Piątkowisku sprawujemy Mszę św. w niedzielę o godz. 12. Prawie 2/3 naszych wiernych ma bliżej do kaplicy – o jakiś kilometr – niż do kościoła, co świadczy o potrzebie odprawiania Eucharystii również w tym miejscu – mówi ks. Banachowski. Budowę kaplicy rozpoczęto w 1982 r. Poświęcił ją 17 grudnia ks. Zbigniew Jaroszka, ówczesny dziekan pabianicki. W centrum prezbiterium znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, otoczony przez ramy wypełnione wotami przynoszonymi latami przez okolicznych mieszkańców. O porządek i wygląd budynku dbają mieszkańcy Piątkowiska. Remont obejmował całą kaplicę. Wymieniony został ołtarz i ambona, które wkrótce zostaną poświęcone.

Ruch Matki Bożej Szensztackiej

Reklama

Od trzech lat w parafii działa Ruch Szensztacki, w którym oryginalną formą apostolatu stało się zakładanie „sanktuariów domowych” w rodzinach, jako miejsc modlitwy. Jest nim obraz Matki Bożej w formie kapliczki, wędrujący po rodzinach. Do każdej kapliczki przypisanych jest dziesięć rodzin. Każdego miesiąca na trzy dni kapliczka Matki Bożej znajduje się u danej rodziny, po czym przekazują ją następnym. Każdego 18. dnia miesiąca odbywa się Msza św. w kościele połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, kiedy to rodziny modlą się we własnych lub określonych intencjach i przekazują dalej kapliczki. – Jest to niesamowite bogactwo, ponieważ ten ruch gromadzi osoby autentycznie skupione wokół modlitwy. Mamy cztery kapliczki, które są przekazywane łącznie do czterdziestu rodzin. Każda rodzina z naszej parafii we własnym zakresie organizuje pobyt Maryi u siebie w domu. Kiedy pierwszy raz byłem na przygotowanej przez parafian adoracji, poczułem niesamowitą atmosferę modlitwy. Niedawno byliśmy także w Otwocku na skupieniu wszystkich rodzin szensztackich z całej Polski. W modlitwę włączają się całe rodziny – opowiada o ruchu ksiądz proboszcz.

Z życia parafii

W parafii działają cztery koła różańcowe, jest szesnastu ministrantów – najmłodszy z nich ma cztery lata. – Asystę stanowią strażacy z OSP z Górki, Kudrowic i Piątkowiska. Oni ubierają ołtarze na Boże Ciało, są obecni podczas dożynek, odpustu. Dożynki odbywają się we wrześniu. Odprawiają je zawsze księża proboszczowie parafii św. Marcina z różnych miejsc Polski. Modlitwie w kościele towarzyszy wystawa maszyn rolniczych i poczęstunek. Ludzie przygotowują stoliki, wymieniają się doświadczeniami i radościami. Jest to wspólny i owocny czas dla parafii! – podkreśla proboszcz. Każda z miejscowości organizuje u siebie festyny, dzięki funduszom, które dostają od gminy. We wsi mieszka trzynastu rolników uprawiających pola, jednak większość stanowią osiedla mieszkalne, pojawia się wielu przyjezdnych młodych, związanych z Łodzią czy Pabianicami.

Uroczystości odpustowe parafia przeżywa zawsze w święto patrona, 11 listopada, kiedy wspominana jest w całej Polsce także rocznica odzyskania niepodległości. W tym roku Sumie odpustowej przewodniczył ks. Jerzy Petera, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrzy ludzie z Lubczy

Niedziela kielecka 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Lubcza

T.D.

Trwa remont kościoła w Lubczy

Trwa remont kościoła w Lubczy

Niewielka parafia w dekanacie wodzisławskim prowadzi wyłącznie własnymi siłami prace remontowe przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Zaniedbana elewacja, widoczna z daleka, nie była dobrą wizytówką parafii, więc wspólnie z parafianami zdecydowaliśmy o remoncie. Kościół nie jest zabytkowy, więc nie mamy żadnego dofinansowania, wszystko robimy sami, ale dobrzy ludzie, moi parafianie, nigdy nie zawiedli – mówi proboszcz – ks. kan. Stanisław Gil.
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Zatrzymaj się u Józefa. Wyjątkowe rekolekcje z Księdzem z Osiedla

2025-04-07 21:57

[ TEMATY ]

Wałbrzych

rekolekcje wielkopostne

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

W parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wałbrzychu trwają wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Głosi je ks. Rafał Główczyński – salwatorianin z Warszawy, znany jako „Ksiądz z osiedla”, twórca kanału YouTube, który trafia do młodych, a jednocześnie porusza serca dorosłych.

Ten pełen pasji kapłan od niedzieli 6 kwietnia przyciąga do świątyni na Sobiecinie tłumy wiernych – i nic dziwnego. Jego słowa to więcej niż kazania – to świadectwo życia.
CZYTAJ DALEJ

Słynne obrazy Rembrandta i Burnanda wystawione w Rzymie

2025-04-08 13:48

[ TEMATY ]

obrazy

vatican news

Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania Eugène’a Burnanda (1898 r.) (Dicastero per l'Evangelizzazione)

Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania Eugène’a Burnanda (1898 r.)  (Dicastero per l'Evangelizzazione)

Od 8 kwietnia do 25 maja w rzymskim kościele San Marcello al Corso można oglądać dwa arcydzieła malarstwa chrześcijańskiego, nawiązujące do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję