Reklama

Radom

Wiedzą, dokąd zmierzają

Niech to będzie czas Bożych dzieł i Bożych owoców – powiedział do alumnów bp Marek Solarczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W seminarium radomskim kolejny rok formacji duchowej i intelektualnej rozpoczęło trzydziestu pięciu alumnów, w tym sześciu na I roku. Rektor ks. dr Marek Adamczyk powiedział, że liczba ta może nie jest oszałamiająca, ale to są konkretne biografie, konkretni ludzie, jakieś konkretne pragnienia służenia Panu Bogu, powołania, które w sobie odkrywają.

Inauguracja roku

Uroczyste rozpoczęcie tegorocznej formacji odbyło się w kaplicy seminaryjnej, gdzie Eucharystii przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. – Niech Bóg wspiera każdego z nas. Niech to będzie czas Bożych dzieł i Bożych owoców. Niech ta Eucharystia będzie okazją, byśmy z naszym oddaniem i zawierzeniem stanęli dzisiaj wobec Boga, prosząc Go, aby wspomógł nas w tym pragnieniu i wypełnieniu misji synów wierności – powiedział. Następnie zgromadzeni przeszli do auli św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. Na temat formacji seminaryjnej mówił ksiądz rektor Marek Adamczyk. W swoim wystąpieniu poruszył temat jej czterech filarów: formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i pastoralnej. Przywołał przy tym nauczanie papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. – Lata seminaryjne muszą być czasem dojrzewania jako ludzi. Bez odpowiedniej formacji ludzkiej cała formacja kapłańska byłaby pozbawiona niezbędnego fundamentu. Studiujcie z zapałem! Wykorzystujcie lata studiów! Nie będziecie tego żałowali. Kochajcie teologię. Studiujcie ją uważnie i z wrażliwością, aby związać teologię z żywą wspólnotą Kościoła – zaapelował ksiądz rektor i przywołał List do seminarzystów Benedykta XVI. Następnie w obecności ks. dr. hab. Mirosława Brzezińskiego, prof. KUL, prodziekana ds. studenckich na Wydziale Teologii KUL, odbyła się immatrykulacja alumnów I roku. W tym roku wykład inauguracyjny pt. „Obowiązki wobec narodu i państwa w nauczaniu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego” wygłosił ks. dr Andrzej Jędrzejewski, wykładowca katolickiej nauki społecznej i proboszcz radomskiej parafii św. Stefana na osiedlu Idalin. Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu są jednocześnie studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Wydziału Teologii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trudne początki

Starania o wybudowanie seminarium duchownego w Radomiu podjął ówczesny biskup sandomierski Edward Materski. Powstało ono na gruntach zakupionych już w 1930 r. przez ks. Wacława Kosińskiego, proboszcza parafii farnej w Radomiu. Biskup Materski, widząc dużą liczbę alumnów, którzy nie mieścili się już w starym, poklasztornym budynku seminaryjnym w Sandomierzu i byli rozproszeni po całym mieście, chciał, aby wszyscy adepci do kapłaństwa zamieszkiwali w jednym miejscu. W zaistniałej sytuacji podjął decyzję, by począwszy od roku akademickiego 1983/84 alumni ostatniego roku mieszkali w budynku Centrum Katechetycznego w Radomiu. Niestety, wielokrotnie ponawiane przez biskupa sandomiersko-radomskiego starania o zgodę na budowę nie dawały pozytywnych rezultatów. Formalnym petycjom towarzyszyła modlitwa o pozwolenie na budowę. Gdy ogłaszał II Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, który diecezja przeżywała w 1987 r., bp Materski wyrażał nadzieję i zachęcał swych diecezjan: „W prostocie serca prośmy Boga, aby pomnikiem II Kongresu Eucharystycznego w Diecezji i w Polsce była łaska możności budowy Seminarium Duchownego w Radomiu”. Jeszcze w tym samym roku pasterz diecezji napisał w liście pasterskim przeznaczonym na 15 listopada: „Radujemy się ciągłym wzrostem powołań. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się 205 seminarzystów. Niepokoją jednak warunki, w których alumni muszą żyć, modlić się i kształcić. Wciąż nie mamy pozwolenia na budowę nowego seminarium. Klerycy mieszkają w 4 odrębnych budynkach zlokalizowanych w Sandomierzu i Radomiu”.

Upragniona decyzja

Po kilku latach starań wreszcie, w 1987 r., ówczesny dyrektor Wydziału do Spraw Wyznań dostarczył bp. Materskiemu podpisaną przez wojewodę radomskiego zgodę na budowę seminarium w Radomiu. Biskup sandomiersko-radomski 26 stycznia 1988 r. napisał do diecezjan: „Od sześciu lat informowałem o tym i zapraszałem, aby we wspólnej modlitwie wyprosić u Boga możność budowania nowego obiektu przeznaczonego na Seminarium Duchowne naszej Diecezji. Dziś z radością oznajmiam, że uzyskaliśmy pozwolenie na budowę Seminarium Duchownego”. Po przygotowaniu projektu budowlanego przystąpiono niezwłocznie do konkretnych działań, aby rozpocząć budowę. Już 1 stycznia 1988 r. bp Materski mianował dyrektorem budowy ks. Stanisława Pinderę, proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Prace postępowały bardzo szybko. Tym bardziej że Radom w 1991 r., podczas pielgrzymki do Polski, miał odwiedzić Jan Paweł II. Do 10 września 1988 r. zbudowano parter pierwszego skrzydła (tzw. I alumnat). W listopadzie rozpoczęto wykopy pod tzw. małą kaplicę i drugie skrzydło gmachu. W następnym zaś miesiącu zakończono budowę I alumnatu. Pierwsze miesiące następnego roku przyniosły wykończenie wnętrz tegoż skrzydła. Jednocześnie rozpoczynano wykopy pod kolejne części budynku. Na placu budowy 6 sierpnia 1989 r. bp Materski celebrował Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki radomskiej na Jasną Górę. Pierwszymi mieszkańcami radomskiego seminarium byli ks. Wacław Depo – wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sandomiersko-Radomskiej i ks. Edward Poniewierski – ojciec duchowny seminarium. Zamieszkali oni w budującym się domu seminaryjnym już 13 września 1989 r. W liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, przybyli natomiast do seminarium alumni roczników IV, V i VI. Inauguracja pierwszego roku akademickiego w seminarium odbyła się 21 września 1989 r. w auli im. ks. Antoniego Rewery. W tym też miesiącu rozpoczęto wykopy pod fronton przyszłego budynku. W roku następnym zaś, w miesiącach letnich, rozpoczęto wykopy pod Aulę Dużą (dziś im. św. Jana Pawła II). W nowym roku akademickim 1990/91, obok trzech wspomnianych już roczników alumnów, zamieszkał w Radomiu także I rocznik. Do chwili poświęcenia seminarium na budowie pracowało mniej więcej 40 tys. ludzi, którzy przybywali z parafii całej diecezji.

Wyjątkowy gość

Niebudzącym wątpliwości najważniejszym dniem w dziejach Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu był 4 czerwca 1991 r. Tego dnia Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał poświęcenia wzniesionego gmachu oraz odbyło się spotkanie z duchowieństwem i klerykami. W seminarium jest do dziś „Pokój Papieski” z papieskimi pamiątkami i darami dla wspólnoty seminaryjnej, wśród których są m.in. biała piuska, sutanna i buty czy chociażby fotel, ornat i kielich z celebry papieskiej na lotnisku. Przed seminarium ustawiony został 4 czerwca 2001 r. – z inicjatywy ówczesnego biskupa radomskiego Jana Chrapka – pomnik Jana Pawła II trzymającego wzniesiony kielich mszalny. Szaty papieskie są rozwiane, jak w dniu sprawowania Mszy św. na radomskim Sadkowie.

Opracowane na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przygotował: ks. Wojciech Kania

2022-11-22 14:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Nowy rektor rzymskiego Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

2024-04-17 10:00

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Włodzimierz Rędzioch

18 kwietnia 1993 r., podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, Jan Paweł II ogłosił błogosławioną siostrę Faustynę. W następnym roku, na polecenie ówczesnego wikariusza Rzymu kard. Kamila Ruiniego, położony niedaleko Watykanu kościół Świętego Ducha in Sassia (Santo Spirito in Sassia), stał się oficjalnym Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego, którego celem jest promowanie kultu Bożego Miłosierdzia, przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, wśród wiernych diecezji rzymskiej i pielgrzymów przyjeżdżających do Wiecznego Miasta.

Świątynia ta stała się miejscem pielgrzymowania wiernych żyjących duchowością św. Faustyny, a każdego dnia o godz. 15 jest tu odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Koncert ku czci wschowskiego kompozytora i kaznodziei

2024-04-18 09:07

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

Muzeum Ziemi Wschowskiej

sanktuarium Wschowa

Materiały organizatora

W niedzielę 28 kwietnia o godz. 16:00, w przededniu 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera, w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej odbędzie się koncert chóralny zespołu Cantus.

To właśnie w tej świątyni przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja. Koncert zostanie poprzedzony wspólną modlitwą ekumeniczną. Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej serdecznie zapraszają do udziału w koncercie, podczas którego wysłuchamy m.in. utworów skomponowanych przez tego wschowskiego kompozytora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję