Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia na Jurze

To jest piękne miejsce, gdzie ludzie odbudowują się duchowo, ale nabierają też sił fizycznych – mówi ks. Andrzej Sewerynek.

Niedziela częstochowska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Skarżyce

Maciej Orman/Niedziela

Koronacja obrazu Matki Bożej Skarżyckiej to dar i wyzwanie dla parafian

Koronacja obrazu Matki Bożej Skarżyckiej to dar i wyzwanie dla parafian

Malowniczo położona parafia Przenajświętszej Trójcy – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej – rozpoczęła ważny etap w swojej ponad 400-letniej historii – przygotowanie do koronacji obrazu Matki Bożej Skarżyckiej. Będzie ona miała miejsce w 2025 r., w roku 100. rocznicy utworzenia diecezji częstochowskiej.

Koronacja w sercu

– Jesteśmy dumni z tego, że Matka Boża Skarżycka będzie koronowana – nie kryje radości p. Anna. Jak dodaje, „ludzie są tu bardzo religijni”. – Wiara jeszcze nikogo nie zepsuła, ale nikogo nie można do niej zmusić, prawda? – dzieli się swoimi przemyśleniami p. Krystyna. Zapytana o księdza proboszcza, odpowiada: – To supergospodarz. Oby tak dalej.

– Przygotowanie do koronacji obrazu Matki Bożej ma być tak naprawdę przygotowaniem do Jej ukoronowania w sercu każdego z nas – wyjaśnia Ilona Bożek. – Myślę, że to będzie też dobry sposób na to, żeby jeszcze bardziej zbliżyć się do Pana Boga – przyznaje.

W podobnym tonie wypowiada się pochodzący ze Skarżyc ks. dr Jan Koclęga: – Ukoronować Maryję w sercu to znaczy wraz z Nią i na Jej wzór mówić Bogu: Jezu, ufam Tobie. Jestem głęboko przekonany, że nikt z ludzi nie potrafi głębiej wypowiedzieć tych słów i zaufać Bogu niż Matka Najświętsza.

Marzeniem ks. Andrzeja Sewerynka, proboszcza parafii i kustosza sanktuarium, jest to, aby koronacja nie była tylko zewnętrznym znakiem. – Chodzi o poruszenie parafii. Tu jest naprawdę gros wspaniałych i bardzo życzliwych ludzi, ale mam wrażenie, że jako parafia jesteśmy trochę w letargu i potrzeba nam przebudzenia – twierdzi. – Liczę na to, że misje, katechezy i różne nabożeństwa pomogą przeorać nasze serca, żeby spokorniały i uznały w Matce swoją Królową. Myślę, że wielu ludzi „ukoronowało” samych siebie albo jakieś inne bóstwa. Dobrze, żeby wszystko wróciło na swoje miejsce – zamyśla się.

Czas start!

12 listopada, podczas wizytacji kanonicznej parafii, abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za remont dachu i XII-wiecznej wieży świątyni, którą poświęcił, a także w intencji dobrego przygotowania do koronacji wizerunku Matki Bożej Skarżyckiej. – Pobłogosław nas, aby czas przygotowań do koronacji był dla nas wyjątkowy, przepełniony modlitwą i obfity w łaski – prosiła metropolitę częstochowskiego w imieniu rady parafialnej Justyna Wesołowska.

Reklama

Jako drogowskaz na czas przygotowań do koronacji abp Depo podał myśli z zapisków rekolekcyjnych bp. Karola Wojtyły: „We wszystkich doświadczeniach i przemyśleniach trzeba wydobyć wspólny mianownik: jestem bardzo w rękach Bożych. I gdy jakakolwiek sprawa moja staje się w ten sposób własnością Maryi, można się jej podejmować, choćby nawet zawierała w sobie ryzyko. Chociaż nie wolno szarżować. Po ludzku, od strony człowieka musi ona także być rzetelnie opracowana. Od pewnego jednakże miejsca trzeba opuszczać rachuby ludzkie i jakoś chwytać Boże wymiary w każdej trudnej sprawie”.

Szlachta

– W parafii zaczyna działać schola dziecięca, rozwija się krąg biblijny, próbujemy ożywić koła Żywego Różańca – wylicza Ilona Bożek. Ponadto w każdą sobotę odbywa się nabożeństwo do Matki Bożej Skarżyckiej.

Przed kościołem moją uwagę zwraca ubrany w strój szlachcica Witold Leśniak. Jak się okazuje, należy do Koła Gospodyń Wiejskich Szlachta Skarżycka. – Dotarliśmy do tego, jak ta szlachta ubierała się w XVII wieku, i uszyliśmy takie stroje. Mamy ich 14 – dla szlachcianek i szlachciców – opowiada. Prezentują się w nich podczas różnych uroczystości, przeglądów i festynów.

Przechodząc do poważniejszych tematów, mój rozmówca nie ukrywa, że „gdyby nie wiara, to byłoby nieciekawie”. Zauważa, że dziś „młodzież jest odciągana od wiary”. Jego zdaniem „idzie to w złym kierunku”. – Moje pokolenie, trochę starsze, podtrzymuje tę wiarę. Nadzieja w Matce Bożej Skarżyckiej – podsumowuje.

Reklama

Kościół i kościół

Ksiądz Andrzej Sewerynek podkreśla, że remonty w świątyni rozpoczął jego poprzednik ks. Stanisław Wybański. Świątynia to dziedzictwo ojców i bez wątpienia trzeba o nią dbać, jednak duszpasterz wskazuje, że najistotniejsze jest budowanie żywego Kościoła, czyli troska o wierną miłość ludzi do siebie i do Boga, a na tym polu nie od razu widać efekt i nieraz dochodzi do tego element zniechęcenia. – Kiedy jest żywy Kościół, to i ten materialny będzie. Jeśli nie ma Kościoła żywego, to ten materialny niczemu nie będzie służyć, nawet jeśli się go wzniesie jakimś kosztem i ludzką mobilizacją – mówi ks. Sewerynek.

Pytam go, czy kiedy coś nie idzie, to może się poskarżyć Pani Skarżyckiej. – Nie ukrywam, że nieraz trochę się skarżę. Ona patrzy i, tak myślę, mówi: Oj, proboszczu, proboszczu. Martwisz się i niepokoisz o wiele... – śmieje się duszpasterz.

Znamiona parafii

Gospodarz parafii zaznacza, że w Skarżycach bardzo mocno odciska swoje znamię Ruch Światło-Życie, ponieważ w Ośrodku Rekolekcyjnym Krzyża Świętego co roku odbywają się rekolekcje oazowe. – To jest świadectwo dla ludzi, że młodzi – i nie tylko – modlą się. Myślę, że to ważny charyzmat tej parafii – stwierdza.

Dodaje, że kościół znajduje się na szlaku sanktuariów maryjnych, a więc przechodzi tędy czy przejeżdża na rowerach wielu pielgrzymów – indywidualnie i w grupach. Co jakiś czas ktoś wchodzi do świątyni na modlitwę. – Uważam, że ten rys maryjny jest bardzo istotny – wskazuje ks. Sewerynek.

Jurajski kamień

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach ufundował w 1583 r. dziedzic wsi Mikołaj Brzeski. Świątynię wzniesiono z jurajskiego kamienia na zrębach średniowiecznej wieży obronnej i przyległej do niej kaplicy. Obecną formę kościół zyskał w 1610 r. z inicjatywy Wojciecha Giebułtowskiego, kolejnego dziedzica Skarżyc i sekretarza Zygmunta III Wazy. Do istniejącego korpusu dobudowano wówczas trzy absydy symbolizujące Trójcę Świętą, które miały podkreślać katolicki charakter świątyni pośród okolicznych zborów protestanckich, w tym antytrynitarskich.

W lewej nawie uwagę zwraca pochodzący z 1604 r. obraz Matki Bożej Skarżyckiej, który jest repliką cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej (łac. Salus Populi Romani), znajdującego się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Wizerunek od dawna był otaczany szczególną czcią, stąd 15 sierpnia 1999 r. abp Stanisław Nowak podniósł kościół w Skarżycach do godności sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęły się przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej w Skarżycach

– Każda modlitwa wypływająca z wiary staje się autentycznym krzykiem duszy – powiedział abp Wacław Depo w kościele Przenajświętszej Trójcy w Zawierciu-Skarżycach.

12 listopada, podczas wizytacji kanonicznej parafii, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za remont dachu i XII-wiecznej wieży świątyni oraz w intencji dobrego przygotowania do koronacji wizerunku Matki Bożej Skarżyckiej Pani, która będzie miała miejsce w 2025 r., w 100. rocznicę utworzenia diecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję