Reklama

Niedziela Kielecka

To dobro pozostanie

Uroczystość rekoronacji wizerunku Matki Bożej czczonej w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach od trzystu lat stała się okazją do wielu cennych inicjatyw duszpasterskich, angażujących młodszych i starszych parafian.

Z okazji rekoronacji dekretem Penitencjarii Apostolskiej każdy nawiedzający świątynię do końca listopada ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Wyjątkowe klejnoty

Kilkudniowe uroczystości miały szczególny charakter. Centralnym dniem był 31 października. Bp Jan Piotrowski nałożył i poświęcił nowe korony i szaty dla Jezusa i Maryi. Mają one głęboką wymowę teologiczną. W koronie Maryi jest kamień z Groty Zwiastowania z Nazaretu, w koronie Chrystusa – kamień z Grobu Bożego w Jerozolimie. Są też m.in. szafiry, rubiny, akwamaryny, bursztyny na kształt lilii i perły. Nad nimbami – 12 gwiazd. Korony i suknie dla wizerunku powstały dzięki zaangażowaniu wiernych wspólnoty brzezińskiej.

Do świątyni obraz wniosły w procesji osoby konsekrowane i duchowni pochodzący z parafii. Przybyli m.in. ks. prof. Tadeusz Biesaga, ks. Zygmunt Kwieciński, ks. Marek Jędrocha, s. Klara Maria Machulska i o. Jakub Zawadzki.

Nowe nabożeństwo

Reklama

Proboszcz ks. Józef Knap ma nadzieję, że kult Królowej Wszystkich Świętych będzie rozszerzał się, także przez nowe nabożeństwo do Królowej Wszystkich Świętych, na którego treść Kuria Diecezjalna w Kielcach wydała „nihil obstat”. Nabożeństwo składa się z 10 części. Rozpoczyna je tradycyjna pieśń „O Maryjo, witam Cię”, przy której od dziesiątek lat w Brzezinach, w każdą niedzielę odsłaniany jest obraz Matki Bożej. Odśpiewano je pierwszy raz 30 października.

Dar od Arcybiskupa i Rodaka

Wcześniej, w uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego, bp Andrzej Kaleta wprowadził do świątyni relikwie świętych Krescencjusza, Zenona i Towarzyszy, przekazane przez abp. Tadeusza Wojdę. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzezinach.

Najmłodszym wydarzenie rekoronacji także zapadnie w sercu m.in. przez Konkurs Plastyczny im. św. Brata Alberta pt. „Świętych malowanie” odbywający się w Szkole Podstawowej w Brzezinach. Utrwalili oni wylosowanego patrona brzezińskiego. Nagrody najmłodszym ufundowało Pismo Parafialne SANCTUS, a upominki dla wszystkich miasto i gmina Morawica oraz gmina Nowiny.

Na stare nagrobki i nie tylko

Parafia przygotowała również cegiełki na szerzenie kultu świętych w formie kalendarzy, miodu, woreczków z lawendą, magnesów. Mieszkańcy i goście, nawiedzający w tych dniach kościół, mieli okazję wesprzeć kwestę zorganizowaną na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Przez cztery kolejne dni kwestowało ponad 200 osób. Udało się zebrać kwotę 13 298,80 zł. Efekty kwest odbywających się rokrocznie w Brzezinach są widoczne.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny węzeł z duchową stolicą Polski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja obrazu

Ks. Robert Gołębiowski

Msza św. z okazji rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Msza św. z okazji rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Ziemia nad Odrą i Bałtykiem z wielką wytrwałością odbudowuje kult Najświętszej Maryi Panny, który przez ponad cztery wieki uległ ogromnej desakralizacji. Przez ponad 47 lat istnienia archidiecezji powstały także nowe sanktuaria maryjne, przybyło miejsc, które darzone są czcią i modlitwą, gdzie dokonują się ważne przemiany serc za sprawą Bogurodzicy. Do tej pięknej listy od 13 października 2018 r. przybyła również koronacja słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski, który promieniuje łaskami w bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję