Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Podążać razem

Z inicjatywy papieża Franciszka trwa XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończyła się faza diecezjalna, a diecezjalny zespół koordynacyjny opracował syntezę, która została przekazana do Konferencji Episkopatu Polski. Została ona przygotowana na podstawie przeprowadzonych konsultacji oraz ankiet otrzymanych przez zespół diecezjalny.

– Konsultacje synodalne były okazją do spotkania i podjęcia rozmowy o Kościele, przede wszystkim tym lokalnym. Pokazało to, że odgórne inicjatywy zasięgania opinii wiernych w sprawach dotyczących życia Kościoła sprzyjają podjęciu dyskusji, tworzą przestrzeń do dialogu i spotkania. Doświadczenie pokazuje, że wierni rzadko sami z siebie przychodzą do kapłanów, by rozmawiać o sprawach Kościoła lokalnego, nie mówiąc o powszechnym, a nawet jeśli to robią, nie zawsze ich pojedynczy głos może być przekazany dalej. Synod tworzy narzędzia i okazje do podjęcia takich rozmów – opowiada ks. Andrzej Nackowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwierając ten synod Ojciec Święty pragnął, by w jego pracach uczestniczyli nie tylko biskupi, dlatego zaprosił wszystkich ochrzczonych do uczestnictwa w procesie słuchania i rozeznawania woli Bożej dla Kościoła.

Reklama

Z przeprowadzonych konsultacji i ankiet wynika m.in., że niektóre parafie są „synodalne”, a inne raczej zamknięte. Są wspólnoty parafialne, w których zdanie innych jest brane pod uwagę, proboszcz współpracuje z wszystkimi wspólnotami i angażuje świeckich. Są takie miejsca, że na marginesie pozostają jedynie osoby, które nie deklarują przynależności do żadnych z grup, ale nawet wtedy, jeżeli tylko przychodzą do kościoła i uczestniczą w jakichś uroczystościach, są angażowane do współpracy.

– Pojawiają się głosy dotyczące konieczności wypracowania ze strony Kościoła lepszej propozycji dla młodzieży. W opinii wiernych brak jest opieki i troski o ludzi żyjących w niesakramentalnych związkach. Osoby starsze mają problemy z dotarciem do Kościoła ze względu na choroby i odległość. Ludzie wierzący wstydzą się przyznawać do swojej wiary i o niej mówić. Spowiedź jest sakramentem, którego wierzący się boją i często mają złe doświadczenia na tym polu. Osoby zaangażowane w życie Kościoła wyrażają świadomość, że każdy, jako ochrzczony członek Kościoła, może i powinien w swoich rodzinach, miejscach pracy być przykładem człowieka wierzącego – stwierdza Ewa Łopatka z diecezjalnego zespołu koordynacyjnego.

Kościół synodalny, głosząc Ewangelię, „podąża razem”. Do podjęcia wspólnych kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy wzrastali w tym „podążaniu razem”.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Ouellet po raz kolejny krytykuje niemiecką "drogę synodalną"

[ TEMATY ]

synod

Adobe.Stock

Kard. Marc Ouellet ponownie skrytykował „drogę synodalną” Kościoła katolickiego w Niemczech. W wywiadzie dla hiszpańskiego portalu „Religion Digital” 15 marca ustępujący prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów zarzucił inicjatorom projektu reform braki metodyczne. „Część metody polegała na zrównaniu opinii świeckich z opinią biskupów w demokratycznie podejmowanych decyzjach” – powiedział watykański purpurat. Zwrócił uwagę, że „nie odpowiada to nauczaniu katolickiemu o Kościele”.

Kard. Ouellet nie zakłada jednak, że niemiecki proces reform może doprowadzić do schizmy, a więc do podziału w Kościele. „Wierzę w rozsądek biskupów, że na dłuższą metę unikną radykalizacji, która oddaliłaby Niemcy od Kościoła powszechnego” – stwierdził purpurat. W ostatnich miesiącach kilkukrotnie krytykował niemieckie dążenia do reform i ostrzegał przed schizmą.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja warszawska: Dyspensa na piątek 2 stycznia 2026

2025-12-30 07:29

[ TEMATY ]

dyspensa

Archidiecezja Warszawska

pokarmy mięsne

monticellllo/pl.fotolia.com

W piątek 2 stycznia 2026 roku w Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - czytamy na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.

W piątek 2 stycznia 2026 roku w Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Abp Adrian Galbas udzielił dyspensy. Metropolita warszawski zachęca, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego albo podjęli czyn miłosierdzia
CZYTAJ DALEJ

Awaria wyciągu w Rzykach ewakuowano ponad 70 osób

2025-12-30 21:58

Adobe Stock

Awarii uległ we wtorek wieczorem wyciąg narciarski w stacji narciarskiej Czarny Groń w Rzykach. Rzecznik małopolskiej straży pożarnej kpt. Hubert Ciepły powiedział PAP, że strażacy ewakuowali z kanap około 70 osób, które utknęły na trasie. Nikt nie został poszkodowany.

– Wyciąg narciarski zatrzymał się wskutek awarii. Po około 50 minutach kolejka została uruchomiona w trybie awaryjnym i rozpoczęło się przemieszczanie kanap i wysiadanie narciarzy, których było około 70. Nikt nie wymagał pomocy – powiedział rzecznik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję