Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Podróż do źródeł

Pasjonaci historii, teologii i wszyscy, którzy chcieli lepiej poznać przeszłość Kościoła pomorskiego, spotkali się na ogólnopolskiej konferencji w Koszalinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2022, str. III

[ TEMATY ]

konferencja

Koszalin

Archiwum prywatne

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Pod hasłem „Świętość Kościoła na przykładzie historii Pomorza” w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie.

Apostoł z pasją

Podczas pierwszego wykładu pt. „Otton z Bambergu – święty mocno stąpający po ziemi. W kręgu dwunastowiecznej debaty nad ideałem biskupa i misjonarza na miarę końca wieków” prof. dr hab. Stanisław Rosik odwołując się do Żywotów nakreślił obraz apostoła Pomorza, jako człowieka z pasją, dbającego o sprawy wewnętrzne i zewnętrzne człowieka, wspierającego zakony poza swoją diecezją, posiadającego „nuty menadżerskie” w posługiwaniu biskupim. Zauważył przy tym, że św. Otton obejmując stolicę biskupią w Bambergu zimą 1103 r. w geście pokory, przybył na nią boso, „a stopy musiał długo kurować”.

Wymiary świętości

Z kolei bp prof. dr hab. Henryk Wejman w wykładzie pt. „Oblicza świętości Ottona z Bambergu. Studium faktów biograficznych” przedstawił trzy wymiary świętości patrona Pomorza. Pierwszy to bezgraniczna posługa w misjach ewangelizacyjnych. Otton miał świadomość relacji z Bogiem, obdarowaniem przez Boga. Podkreślał wartość chrztu św. i mocno go akcentował. Jego świętość przejawiała się w świadomości cnót moralnych. Drugi wymiar dotyczy wrażliwości na bliźnich. Przejawiała się ona w zaradzeniu biedzie, wszelkich poradach, pocieszeniu. Służył przy ołtarzu i stole. Był z ludźmi i dla ludzi. Trzeci wymiar ukazuje wierność powierzonej misji, którą prowadził na drodze dialogu, a także osobistego świadectwa. Biskup Wejman zauważa, że te trzy wymiary dają impuls dla współczesności do działania wspólnoty eklezjalnej, narodowej i ogólnoświatowej.

Ważni dla Pomorza

„Nieznane źródło do dziejów św. Wojciecha i jego znaczenie” przedstawił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski. Interesujące historycznie motywy pobytu Wojciecha na Monte Cassino w 990 r. znajdują się w Kronice klasztornej Leona z Marsylii (XI wiek).

Reklama

Natomiast dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz, prof. UWM z perspektywy świętości bł. Doroty z Mątów (1347-94), mistyczka, czczona jako patronka Pomorza. To na jej osobie Adam Mickiewicz wzorował Aldonę z Konrada Wallenroda), dokonała próby odczytania aktualności śladów jej życia z dzieł Jana z Kwidzyna. W przedłożonym wystąpieniu pt. „Hagiologiczny patronat – teologiczna refleksja nad śladami pamięci o bł. Dorocie z Mątów” podkreśliła, że bł. Dorota, reprezentując postawę chrystocentryczną i eucharystyczną, uczy życia w miłości do Boga, niezłomności w wierności i wierze.

„Przesłanie świętości dla poszczególnych dróg powołania życiowego” ks. prof. dr. hab. Ireneusza Werbińskiego zakończyło wystąpienia prelegentów. Słowo wiążące wygłosił ks. bp Zbigniew Zieliński.

Konferencja koszalińska wpisuje się w część projektu badawczego WT US „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: jubileusz 900-lecia”, skupionego wokół tematu misji Ottona z Bambergu i historii chrześcijaństwa na terenie Pomorza.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: Otwarto międzynarodowe sympozjum poświęcone Janowi Pawłowi II

[ TEMATY ]

konferencja

Austria

św. Jan Paweł II

Czesław Ogrodnik

W jubileuszowym roku setnych urodzin Jana Pawła II Wyższa Szkoła Filozoficzno-Teologiczna im. Benedykta XVI. w Heiligenkreuz w Dolnej Austrii zorganizowała międzynarodową konferencję "Jan Paweł II. Filozof, poeta, kapłan, polityk, papież: życie dla wolności. Dzieło życia – siła oddziaływania".

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest wykładowca uczelni w Heiligenkreuz profesor filozofii dr Christoph Böhr oraz jej rektor o. prof. dr Wolfgang Buchmüller. Tematem konferencji, która rozpoczęła się 28 września 2020, jest ukazanie wszechstronności Karola Wojtyły jako człowieka wielu talentów – filozofa, kapłana, mistyka, poety, polityka – człowieka o wyjątkowej osobowości.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję