Lata 1419-36 to czas tzw. Wojen Husyckich, które zapoczątkowane zostały w Czechach, powstaniem przeciwko Zygmuntowi Luksemburskiemu, obwinionemu za śmierć Jana Husa, czeskiego duchownego, który stał się prekursorem protestantyzmu. Wobec powstańców podjęto krucjaty, których na przestrzeni tych lat było pięć. Powstańcy wytrzymywali napór, a ponadto sami podejmowali walki. Atak na Śląsk był z ich strony karą za pomoc udzieloną przez książąt śląskich krzyżowcom, którzy w ramach czwartej krucjaty zaatakowali Czechy. Stąd też ich pojawienie się na Śląsku w 1426 r. zaowocowało m.in. najazdem na klasztor w Krzeszowie, podczas którego miano zabić 70 zakonników cysterskich. Któryś z nich, czy może kilku, przed śmiercią zdążył ukryć obraz, lecz nie zachował się żaden zapis o tym.
Dlaczego Święto Światła?
Za rządów opata Adama Wolfganga podjęto prace przy renowacji zakrystii kościoła. I oto 18 grudnia 1622 r., w trakcie prac restauratorskich, niezwykła smuga światła padała na pękniętą posadzkę. Cystersi odczytali ten znak jako wskazówkę i wkrótce w tym miejscu odnaleźli zbutwiałą skrzynię z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Tak więc przeleżała ona w ukryciu 196 lat, a na pamiątkę tego, odczytywanego jako cudowne, wydarzenia, dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie Świętem Światła. Za opata Bernarda Rosy obraz w chwili ukończenia kościoła opackiego Wniebowzięcia NMP został umieszczony w ołtarzu głównym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
400-lecie
Stąd też bieżący rok jest szczególnym czasem jubileuszowym. Na 18 grudnia sanktuarium przygotowało bogaty program wydarzeń. Już o godz. 7 w zakrystii, czyli miejscu odnalezienia obrazu, odprawione zostanie nabożeństwo Godzinek ku czci NMP. Również w zakrysti, o godz. 7.30 zostanie odprawiona Msza św. przy Cudownej Ikonie. W godzinach popołudniowych o godz. 14 zostanie odprawiona Eucharystia, ale w kościele św. Wawrzyńca w pobliskim Krzeszówku, gdzie nastąpi także uroczyste otwarcie Domu Rekolekcyjnego „Na Szlaku Cysterskim”. Będzie on upamiętnieniem tegorocznego jubileuszu. Organizatorzy zapraszają ponownie na plac przed bazyliką na godz. 16.30 na pokaz Teatru ognia. Następnie o godz. 17 będzie miała miejsce procesja maryjna, podczas której obraz zostanie przeniesiony z zakrystii i umieszczony ponownie w ołtarzu głównym. Po procesji odprawiona zostanie Msza św., a po niej rozpocznie się tradycyjne Nabożeństwo Światła oraz koncert w ramach Festiwalu Radix Polonie, podczas którego zostanie wykonane specjalnie skomponowane na tą okazję oratorium pt. Gratiae Sanctae Mariae autorstwa dominikanina o. Dawida Kusza.
Organizatorzy serdecznie zapraszają.
Więcej na www.opactwo.eu.