Reklama

Niedziela Łódzka

Łączą pokolenia

Cieszmy się, że dożyliśmy tak wspaniałych czasów, że możemy kochać ojczyznę i możemy się do tego przyznawać – powiedziała Jolanta Bobras, przewodnicząca jury.

Niedziela łódzka 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

konkurs muzyczny

Marek Kamiński

Laureaci tegorocznego przeglądu

Laureaci tegorocznego przeglądu

Koncertem Chóru Męskiego „Dysonans” działającego przy parafii św. Ojca Pio w Kalonce, zakończył się Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej Listopadowa Duma 2022. Szczególnym aplauzem publiczności zgromadzonej w Sali Koncertowej Łódzkiej Strefy Ekonomicznej cieszyły się popularne i lubiane pieśni legionowe. Chociaż w czasach PRL-u wykonywanie ich publicznie było zabronione, jednak są znane, ponieważ śpiewano je w domach pielęgnujących tradycje patriotyczne. Jak podkreśla dyrygent chóru Kamil Gruszczyński, w śpiewach patriotycznych najważniejsza jest autentyczność. Teksty obrazują starcia, bitwy i opowiadają prawdziwe więzienne historie. Dawniej były nośnikiem nadziei na wolność, dodawały otuchy do walki. Dziś są pomostem życiowym do tamtych czasów i łączą pokolenia.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział ponad siedemdziesięciu wykonawców, w większości z województwa łódzkiego. Jak powiedziała Agata Lewkowicz, członek jury, głównym przesłaniem konkursu jest popularyzowanie oraz wzmocnienie postawy miłości do ojczyzny już od najmłodszych lat. Jury pod przewodnictwem Jolanty Bobras przyznało nagrody w trzech kategoriach.

W kategorii soliści (do 15 roku życia) zwyciężyła Julia Podgórniak, drugie miejsce zajęła Julia Holowek, a trzecie Leopold Sieczko. W kategorii soliści (powyżej 15 roku życia) najwyżej oceniono występ Kingi Bąbol, drugie miejsce przypadło Zofii Kurowskiej, a trzecia była Maja Czarnojan. Natomiast w kategorii „Zespół” I miejsce zdobył Chłopięcy Chór Kameralny „Chcemy śpiewać”, drugie Zespół Wokalny Szkoły Podstawowej nr 190 w Łodzi, a trzecie Zespół The tWinners. Przyznano również kilka wyróżnień, a wszyscy wykonawcy otrzymali w podziękowaniu za udział w konkursie dyplomy, kwiaty oraz upominki.

Przewodnicząca jury dziękowała wykonawcom za przypomnienie pieśni, które w latach osiemdziesiątych śpiewano w kościołach, a później były one zakazane. – Cieszmy się, że dożyliśmy tak wspaniałych czasów, że możemy kochać ojczyznę i możemy się do tego przyznawać. Nie wstydźcie się tego, nie wstydźcie się również mówić o miłości do Boga – dodała Jolanta Bobras.

Reklama

– Obecnie w tych trudnych czasach, takie koncerty mają nam dodawać otuchy, abyśmy jako społeczeństwo, w chwili zagrożenia potrafili myśleć po polsku, tzn. w taki sposób, by móc odeprzeć atak nieprzyjaciela – powiedział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Spotkanie zakończyło się koncertem laureatów pierwszych miejsc. Organizatorem 3. Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej Listopadowa Duma 2022 była Fundacja Życie, a patronat nad wydarzeniem objął abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na chwałę Boga i Ojczyzny

Niedziela sandomierska 26/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs muzyczny

Archiwum szkoły

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany zdalnie

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany zdalnie

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku odbył się X Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijno-Patriotycznej.

Mottem przewodnim tegorocznego przeglądu były słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć”. Ze względu na obostrzenia epidemiczne konkurs odbył się w zmienionej formule. Nie wszyscy uczestnicy mogli przybyć do szkoły osobiście, jednak organizatorzy postarali się, aby można było śledzić występy uczestników na kanale YouTube szkoły. Wszyscy chętni zostali poproszeni o nagranie swoich występów, przesłanie na podany adres, a komisja konkursowa odtwarzała nagrania.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję