Reklama

Niedziela Wrocławska

Archidiecezja wrocławska: od najbliższego wtorku "Noce Kościołów"

39 miejscowości, ponad 120 miejsc i blisko 300 wydarzeń, wyjątkowi goście i dyskusje, koncerty i odkrywanie tajemnic najstarszych dolnośląskich świątyń – tak będzie wyglądał program tegorocznych "Nocy Kościołów", cyklu wydarzeń promujących kulturę chrześcijańską.

[ TEMATY ]

Noce Kościołów

Tomasz Lewandowski

Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów” organizowane przez Radio Rodzina z Wrocławia i Stowarzyszenie „Zdrowa Rodzina” promujące kulturę chrześcijańską odbędą się już po raz szósty. Formą nawiązują do odbywającej się w całej Polsce „Nocy Muzeów”. Każdego roku w „Nocach Kościołów” uczestniczy około 50 tys. osób.

- Cieszymy się, ponieważ coraz więcej parafii zgłaszało swoją chęć udziału w „Nocach Kościołów”. To dla nas wielka radość, ale i motywacja, aby wszystko dobrze zorganizować. Chcemy, aby jak najwięcej mieszkańców Dolnego Śląska miało szansę uczestniczyć w naszej inicjatywie – informuje Mateusz Cieniawski, koordynator „Nocy Kościołów” w Archidiecezji Wrocławskiej.

Reklama

Od 16 do 26 czerwca Dolnoślązacy wieczorową, a także i nocną porą, będą mogli odkrywać nie tylko wyjątkowość architektury tutejszych kościołów, ale przede wszystkim poznawać Kościół jako miejsce bliskie ludziom.

„Noce Kościołów” to szansa na przyjrzenie się problemom i działalności Kościoła w sposób globalny. Prześladowanie chrześcijan – tę bolesną rzeczywistość, której doświadczają wyznawcy Chrystusa na Bliskim Wschodzie, przedstawi pakistański bp Sebastian Shaw. O swoim doświadczeniu niewoli i ucieczki z niej opowie natomiast ks. Douglas Al-Bazi z Iraku, który był więźniem kalifatu Państwa Islamskiego. Nie zabraknie także pytań o dalsze losy chrześcijaństwa i jego wpływ na naszą cywilizację.

Medialna propaganda – jak nie dać się zwieść i o co tak naprawdę w niej chodzi? Z tym problemem zmierzą się przedstawiciele środowiska mediów: ks. Marek Garncarczyk (red. nacz. „Gościa Niedzielnego”), red. Cezary Gmyz („DoRzeczy”, TV Republika), red. Rafał Dudkiewicz, red. Krzysztof Skowroński (prezes SDP) oraz red. Paweł Nowacki. Cennym głosem będzie także panel poświęcony Kościołowi i różnicy między jego obrazem rzeczywistym, a tym przedstawianym przez media.

Reklama

„Noce Kościołów” to także spotkania z ponad 100 Kresowiakami, którzy przybędą do Ojczyzny i ich historią. W wielu parafiach na Dolnym Śląsku odbędą się w tym czasie rozmowy z m.in. Andrzejem Pisalnikiem (portal www.znadniemna.pl), Mieczysławem Jaśkiewiczem (Związek Polaków na Białorusi) czy Krzysztofem Świderkiem (konsul generalny RP na Ukrainie). Spotkaniom towarzyszyć będą koncerty polskich zespołów kresowych z Ukrainy i Białorusi.

W programie sporo miejsca poświęcono rodzinie. Żony i mamy spotkają się podczas warsztatów pt. „Kobieta spełniona, czyli przemiana twojego życia zaczyna się od ciebie” prowadzonych przez Ilonę Tarasiuk, zaś mężami i ojcami zaopiekuje się dr Dariusz Cupiał z inicjatywy tato.net. Zarówno panie, jak i panowie podczas warsztatów poznają odpowiedzi na pytanie, jak być dobrą żoną/mężem i matką/ojcem i człowiekiem, który jednocześnie może realizować swoje marzenia. W Fundacji Evangelium Vitae odbędzie się dyskusja poświęcona pytaniu: „Czy w Polsce możliwy jest ruch na miarę Solidarności w obronie rodziny, dzieci i nienarodzonych?”, natomiast w Liceum Salezjańskim – eugenicznym i rewolucyjnym korzeniom sex-edukacji.

„Ocalona z piekła”, była modelka Ania Golędzinowska, z pewnością przyciągnie młodych. Dziś szczęśliwa i radosna kobieta opowie o swoim doświadczeniu poszukiwania akceptacji, robienia kariery za wszelką cenę, trudnych historiach rodzinnych i wreszcie nawróceniu w Medjugorje. Golędzinowska wbrew panującym trendom twierdzi, że dziś jest najlepszy czas, by mówić o czystości i nią żyć.

Niezwykle ciekawie zapowiada się panel pt. „Etyka biznesu - etyka życia gospodarczego”. Wezmą w nim udział: prof. Eugeniusz Gatnar (członek zarządu Narodowego Banku Polskiego), Herbert Wirth (prezes zarządu KGHM Polska Miedź ), Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha), Marek Woron (kanclerz dolnośląskiej Loży Business Centre Club).

„Noce Kościołów” to także prawdziwa uczta dla melomanów. W programie znajdziemy koncerty chórów kameralnych, orkiestr, muzyki gospel czy zespołów kresowych. W Wiązowie zagra zespół LemON, we Wrocławiu muzycznych wrażeń dostarczy Rodzina Pospieszalskich oraz Msza gospelowa Włodzimierza Szomańskiego w wykonaniu orkiestry symfonicznej Narodowego Forum Muzyki.

Podczas „Nocy Kościołów” warto skorzystać z okazji i zwiedzić na co dzień niedostępne świątynie. Przewodnicy przeniosą zwiedzających w świat danej epoki, przedstawią związane z kościołami historie i odpowiedzą na każde pytanie słuchaczy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „Nocy Kościołów” jest bezpłatny. Patronat nad wydarzeniem objęli biskupi diecezji rzymskokatolickich oraz greckokatolickiej, prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej oraz prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin dolnośląskich.

Szczegółowy program „Nocy Kościołów” na stronie nocekosciolow.pl.

2015-06-14 19:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pani Kasiu, się Pani nie boi...

[ TEMATY ]

dziennikarze

Wrocław

Noce Kościołów

Ks. Sławomir Marek

Ks. Rafał Kowalski

Ks. Rafał Kowalski

Ruszające w ponad 40 miejscowościach Dolnego Śląska Noce Kościołów stały się Nocami Upiorów. A wszystko za sprawą redaktor Katarzyny Wiśniewskiej, której nie podoba się, iż wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: Stanisław Michalkiewicz, Jan Pospieszalski czy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję