Dieta powinna być dobrze zbilansowana i odżywcza, bogata w pełnowartościowe białka, produkty mleczne, jaja, ryby (2 porcje w tygodniu), nasiona roślin strączkowych, dobre tłuszcze i węglowodany złożone. Zaleca się spożywanie takich produktów jak: chude mięso; ryby: łosoś, makrela, halibut, pstrąg; oleje; nasiona; orzechy; pełnoziarniste produkty zbożowe; świeże warzywa i owoce oraz ok. 2,3 l niegazowanych, niesłodzonych płynów. Jedne z ważniejszych składników diety lub jej suplementów to: kwas foliowy, EPA, DHA, witamina D, wapń, żelazo, jod.
Zalecany przyrost masy ciała w ciąży pojedynczej: dla kobiety z prawidłową masą ciała przed ciążą, z prawidłowym BMI (18,5-24,9): w I trymestrze kobieta powinna przybrać na wadze 0,5-2 kg, w kolejnych trymestrach natomiast przyrost jej masy ciała nie powinien przekraczać 0,5 kg tygodniowo. Ogólnie – 11,5 do 16 kg. Przyrost masy ciała kobiety, która przed ciążą miała nadwagę (BMI 25-29,9), to 7-11,5 kg, a przyszła mama, która przed ciążą była otyła (BMI ponad 30), powinna przytyć 5-9 kg.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Niektóre produkty mogą być źródłem salmonelli, bakterii z rodzaju Campylobacter i Listeria monocytogenes lub pasożytów Toxoplasma gondii. Mogą one negatywnie wpływać na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, warto więc je wyeliminować. Są to: surowe jaja i produkty przygotowane na ich bazie, niepasteryzowane mleko i produkty przygotowane na jego bazie, surowe mięso oraz surowe ryby i owoce morza. Dodatkowo należy się wystrzegać: tuńczyka, makreli królewskiej, pangi, tilapii, wędzonego śledzia bałtyckiego, wędzonego łososia bałtyckiego, wędzonych szprotek, szczupaka, miecznika, rekina, węgorza amerykańskiego, płytecznika, gardłosza atlantyckiego.
Kofeina: nie należy przyjmować więcej niż 300 mg kofeiny w ciągu dnia. (Napar 160 ml z 2 łyżeczek kawy mielonej dostarcza niecałe 90 mg kofeiny, a 200 ml czarnej ekspresowej herbaty parzonej 5 min to niecałe 40 mg).
Alkohol: przedostaje się przez łożysko i po 1-2 godz. jego stężenie we krwi płodu jest porównywalne ze stężeniem u matki. Nie istnieje „bezpieczna” dawka alkoholu w okresie ciąży.
Papierosy: w dymie tytoniowym znajduje się ponad 4 tys. toksycznych substancji, przy czym ok. czterdziestu wykazuje działanie kancerogenne.