Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Naczynia połączone

To jest nasz fenomen i ratunek, największe szczęście i pociecha – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Bogdan Stelmach.

2023-03-07 14:37

Niedziela Plus 11/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum parafii w Pasierbcu

Ks. Bogdan Stelmach

Ks. Bogdan Stelmach

Maria Fortuna-Sudor: Księże Kustoszu, czy po pandemii wierni wrócili do sanktuarium w Pasierbcu?

Ks. Bogdan Stelmach: Dziękować Bogu, wrócili! Zresztą jeszcze w czasie pandemii przychodzili do kościoła. Jeśli nie wolno im było, ze względu na obowiązujące limity, wchodzić do środka, to stali na zewnątrz i wspólnie się modlili. Odżył też ruch pielgrzymkowy. Właśnie zaczyna się ten czas, kiedy dzwonią organizatorzy i ustalają terminy.

Warto dodać, że transmisje Mszy św. i innych nabożeństw, co wymusiła na nas pandemia, sprawiły, iż za pośrednictwem internetu wspólnie z parafianami modlą się wierni z różnych zakątków świata. Widzimy w statystykach, że tych połączeń zagranicznych jest dużo, np. transmitowana wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w plenerze przyciąga bardzo wielu wiernych.

Od 2022 r. pełni Ksiądz posługę ojca duchownego dekanatu ujanowickiego. Stąd pytanie: co sprawia, że pobożność mieszkańców tych terenów od lat może być dla nas przykładem?

Swoje robią rodziny. Z nich wszystko się bierze. Jaka jest rodzina, taka jest postawa wobec Boga i Kościoła. Jacy są rodzice, dziadkowie, takie są kolejne pokolenia parafian. Jakie są rodziny, tacy są kapłani, za których modli się tak wielu wiernych – czy to indywidualnie, czy w sposób zorganizowany. Tu rodziny szanują i cenią swych księży. A to wszystko są naczynia połączone. W tych wielopokoleniowych rodzinach szczególną rolę odgrywają dziadkowie. To oni przekazują tradycję i nawet jeśli jest ona modyfikowana, to jednak ten trzon, fundament zostaje.

Ponoć na dzisiejszą młodzież to nie działa...

Rzeczywiście, także w naszym rejonie odpływ młodych ludzi z Kościoła jest zauważalny. Zwłaszcza gdy się znajdują w nowych środowiskach, skręcają w różne strony... Często powtarzam, że rodzina i wspólnota parafialna powinny robić wszystko, aby dać kolejnym pokoleniom mocny fundament wiary, a potem trzeba się modlić, by oni w swym samodzielnym życiu znaleźli taką dobrą łopatę, żeby te fundamenty, zwłaszcza w chwilach kryzysów, potrafili odkopać i na nich budowali swoje życie.

Reklama

A co jeszcze, zdaniem Księdza, wzmacnia pobożność mieszkańców tych ziem?

Myślę, że te tereny, cała Limanowszczyzna, są przesiąknięte miłością do Matki Bożej. Trwanie w wierze to zasługa naszej kochanej Matuchny. Ona nas scala i przyprowadza do siebie, także do pasierbieckiego sanktuarium, gdzie Jej czciciele doznają pocieszenia i wsparcia w beznadziejnych sytuacjach, kiedy po ludzku można powiedzieć, że kreśli się nad kimś krzyżyk. Gdy jeszcze pracowałem w parafii w Tymbarku, nieraz słyszałem, jak ludziom pogrążonym w rozpaczy radzono: „Jedź na Pasierbiec!”.

Oczywiście, nasze sanktuarium to szczególne miejsce, ale pragnę zaznaczyć, że w każdej parafii dekanatu ujanowickiego Matka Najświętsza odbiera cześć, cieszy się – mówiąc językiem współczesnym – ogromną popularnością. Czciciele Maryi zawsze są obecni na nabożeństwach fatimskich, na nowennach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na uroczystościach i świętach maryjnych. A przecież wiemy, że Matka Najświętsza prowadzi do swego Syna, wskazuje na Pana Jezusa. Myślę, że to jest nasz fenomen i ratunek, największe szczęście i pociecha. To Maryja sprawia, że pomimo tak wielu ataków na wiarę, na Kościół, na kapłanów ci ludzie zostają w parafii, zostają przy Panu Bogu.

Ks. Bogdan Stelmach jest proboszczem i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Ponadto pełni funkcję powiatowego kapelana strażaków w powiecie limanowskim oraz ojca duchownego w dekanacie ujanowickim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne kroki

Niedziela małopolska 26/2022, str. V

[ TEMATY ]

synod

Tarnów

Ks. Marian Kostrzewa

W czasie sesji wypracowano wskazania w odniesieniu do mediów oraz sprawowania liturgii

W czasie sesji wypracowano wskazania w odniesieniu do mediów oraz sprawowania liturgii

Dokumenty „Liturgia a chrześcijańskie życie” i „Dobra Nowina w mediach i przez media” zostały przyjęte przez V Synod Diecezji Tarnowskiej.

Sesja plenarna odbyła się 11 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post odkryty na nowo

2023-03-26 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wiele związanych z Wielkim Postem tradycji i zwyczajów oraz obrzędów liturgicznych pozostaje dla nas niezrozumiałych, gdyż proces ich kształtowania się trwał przez wieki. Niektóre z nich miały swoje źródło w konkretnych okolicznościach historycznych, dziś już zapomnianych, inne wywodzą się z przebogatej nierzadko symboliki często już nieczytelnej dla współczesnego człowieka.

Wielki Post to szczególny czas nawrócenia i przemiany. Trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, a dokładnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie. Msza Wieczerzy Pańskiej należy już bowiem do Triduum Paschalnego.

CZYTAJ DALEJ

Kogo dzisiaj gorszy krzyż?

2023-03-28 20:31

[ TEMATY ]

krzyż

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Adobe Stock

Kogo krzyż kłuje w oczy, irytuje, prowokuje, zmusza do dyskusji, bywa, że dzieli? A może nikogo już nie gorszy? Jego obecność jest obojętna?...

Zgorszenie krzyżem? Dzisiaj? W Europie albo w Polsce? Nie żartuj! Naprawdę chcecie o tym pisać? Czemu sądzicie, że ludzi to zainteresuje? - usłyszałam serię pytań od pierwszego, którego zapytałam o krzyż w jego życiu. - Powiem szczerze, nigdy o tym nie myślałem. Tak, jestem katolikiem, ale co z tego... Pytałam dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję