Reklama

Polska

Poznań: abp Jędraszewski o odpoczynku

- Człowiek ma prawo, a nawet obowiązek wziąć udział w Bożym odpoczynku i kontemplować wielkość Boga, z którego stwórczych rąk wyszedł. Ma Boga czcić i uwielbiać - mówił abp Marek Jędraszewski w poznańskiej katedrze. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnił trzecie przykazanie Dekalogu.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Łukasz Kowalski

Podkreślił, że z obowiązku wielbienia Stwórcy przez stworzenie wynika trzecie przykazanie, które Bóg dał w ramach Dekalogu Mojżeszowi: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

- To znaczy pamiętaj o Bogu, który stworzył wszystko i jest Panem wszelkiego istnienia. Pamiętaj o świecie tak cudownym i wspaniałym, który wyszedł ze stwórczych rąk Bożych i pamiętaj o sobie, żeś na Boży obraz i podobieństwo - podkreślił abp Jędraszewski.

Reklama

Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że nieszczęściem współczesnego świata - o czym wspominali św. Jan Paweł II i Benedykt XVI - jest to, że żyje on w taki sposób, jakby Boga nie było, co więcej, chce z publicznej przestrzeni usunąć znaki Boga i Jego obecności.

- Wraz z zapomnienia o Bogu wiąże się zapomnienie o świecie i swoista pogarda o nim, o czym czytamy w opublikowanej w tych dniach encyklice papieża Franciszka „Laudato si'” - zauważył metropolita łódzki.

Przypomniał, że powrót człowieka do Boga, do siebie, do swojej godności musi zaczynać się od powrotu pamięci do Boga, która powinna stać się treścią niedzielnego dnia. - Nie chodzi tylko o to, by spełniać niedzielny obowiązek uczestnictwa we Mszy św., chodzi o to, by wejść w tajemnicę i głębię tego dnia, który rzeczywiście dał nam Pan - stwierdził wiceprzewodniczący KEP.

Reklama

Podkreślił, że od początku chrześcijaństwa niedziela była nazywana pierwszym dniem, bo Pan zmartwychwstał pierwszego dnia po szabacie. Niedziela jest dniem Chrystusa, bo właśnie tego dnia wypełniły się zapowiedzi Pana, że ześle od Ojca Ducha Świętego, który wszystkiego nauczy, jest Duchem pokoju i mocy. Niedziela to także dzień Kościoła. - Nie można świętować niedzieli bez wymiaru wspólnotowego - zaznaczył abp Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że wspólnota wierzących gromadzi się w niedzielę, by na uczcie słowa i uczcie Ciała Chrystusowego wielbić Boga w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa.

Abp Jędraszewski stwierdził, że niedziela jest też dniem człowieka. - Dzień odpoczynku jest ważny dla nas, bo staje się dniem rodziny, przyjaciół, spotkań i sąsiedzkich rozmów, kiedy razem możemy cieszyć się, że jesteśmy Bożymi dziećmi - mówił metropolita łódzki.

Zaznaczył, że tego dnia wybiegamy myślą ku uczcie niebiańskiej, która nie będzie miała końca i szczęśliwości.

Wiceprzewodniczący KEP podkreślił też, że niedziela jest dniem ludzkiej solidarności. - W niedzielę mamy okazywać zatroskanie o bardziej potrzebujących od nas samych, powinna wtedy dochodzić do głosu wyobraźnia miłosierdzia - przypomniał abp Jędraszewski.

Katechez na temat Dekalogu, głoszonych w poznańskiej katedrze, można słuchać na całym świecie przez internet, za pośrednictwem Radia Emaus.

2015-06-21 19:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie chrzest, tam nadzieja

Niedziela świdnicka 12/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W sobotę 16 kwietnia na poznańskim stadionie INEA odbędzie się całodniowe spotkanie modlitewno-artystyczne „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego z udziałem polskiego Episkopatu, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawicieli rządu, Sejmu i Senatu RP. Wieczorem przedstawiony zostanie musical „Jesus Christ Superstar”. Obecni będą m.in. delegaci Polonii oraz przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, których zaproszono do czynnego uczestnictwa w spotkaniu ewangelizacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Wierni temu, co sprawdzone

2021-08-04 12:53

Piotr Twardowski

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

    Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim działa od 100 lat!

    W związku z jubileuszem górale świętowali wraz z licznie przybyłymi do miejscowosci reprezentacjami innych oddziałów oraz przedstawicielami władz państwowych i lokalnych. Głównym punktem uroczystości była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla – kapelana Związku Podhalan. - Dziś Odrowąż jest wizytówką Podhala, dziś jest jego stolicą – mówił do zebranych w kościele parafialnym ks. Władysław Zązel. I dodał: - Wczoraj, przeszłość zostawmy już Panu Bogu, Jego Miłosierdziu. Przyszłość? A kto wie, czy doczekamy, czy dożyjemy jutra? Ważne jest to, co teraz. Ważne, by Związek Podhalan wytrwał w wierze ojców. Pozostał wierny temu, co prawdziwe i sprawdzone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję