Reklama

Niedziela Podlaska

Promować historię

Studia i materiały do dziejów Siemiatycz to wydawnictwo o historii lokalnej, które powstało dzięki staraniom powiatu siemiatyckiego.

Niedziela podlaska 15/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej im. Jana Zalewskiego w Starostwie powiatowym w Siemiatyczach

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej im. Jana Zalewskiego w Starostwie 
powiatowym w Siemiatyczach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy taki zbiór opracowań o historii miasta i okolic powstał w 1989 r. i obejmował czasy od powstania Siemiatycz do lat powojennych. Na drugą część opowieści o dziejach miasta trzeba było czekać ponad 30 lat. W 2021 r. ukazał się drugi tom Studiów i materiałów do dziejów Siemiatycz, w 2022 r. światło dzienne ujrzał reprint tomu pierwszego. Są więc dwa tomy materiałów mówiących o historii Siemiatycz, oba wydane przez powiat siemiatycki.

W ostatnią niedzielę lutego odbyło się spotkanie promujące te wydawnictwa. Prelegentów, gości i słuchaczy witał gospodarz spotkania starosta Marek Bobel. Podkreślił, że zadania jakie stawia sobie zarząd powiatu siemiatyckiego, to nie tylko inwestycje, drogi, troska o szpital i szkoły ale też dbałość o historię, o przekazywanie wartości patriotycznych i wychowywanie kolejnych pokoleń, by czuły się Polakami. Jest to także troska o mieszkańców regionu, by młodzi ludzie znali i szanowali historię, w tym także dzieje miasta i powiatu, w którym mieszkają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Promocji książek o Siemiatyczach towarzyszyły dwa wykłady przygotowane przez zaproszonych historyków.

Reklama

Dr Robert Derewenda, wykładowca KUL, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, wystąpił z prelekcją Znaczenie Powstania Styczniowego w dziejach państwa polskiego. W barwny i przyciągający uwagę sposób mówił o historii powstania, która do dziś kształtuje kolejne pokolenia Polaków. Wykładowca podkreślał, że młodzież nie chce słuchać konferencji, ale chce stanąć w miejscach gdzie działy się rzeczy ważne dla naszej historii.

– Młodzi chcą stanąć w miejscach bitew. Chcą znać historię, ale nie chcą słuchać wykładów. To od nas dorosłych zależy czy młodzież usłyszy dziś historię, czy ją pozna. Nie możemy oczekiwać tego od młodych jeśli sami nic nie zrobimy.

Dalej wskazywał na nasze polskie, narodowe cechy i po raz kolejny mówił o odpowiedzialności za młodych:

– Jest w nas gen wolności. W naturalny sposób rozumiemy tych, którzy walczą o wolność, a gardzimy tymi, którzy chcą tę wolność komuś odebrać. Powstanie Styczniowe to łańcuch pokoleń, to wydarzenia które kształtowały kolejne pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni by ten łańcuch nie został przerwany

Wystąpienie Źródła do dziejów okolic Siemiatycz. Problemy badawcze przedstawił dr hab. Józef Maroszek, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Białostockiego Towarzystwa Naukowego. Również ten wykład rozpoczął się wątkiem dotyczącym Powstania Styczniowego. Dalej profesor opowiadał o pracach badawczych nad historią Siemiatycz i okolic, które podjął zainspirowany przez Starostwo Siemiatyckie. Podzielił się ogromną wiedzą o historii regionu, przywołując znane wszystkim miejscowości, nazwiska, historie i wydarzenia. Wykład ten był przyczynkiem do dyskusji i zadawania wielu pytań.

Na pamiątkę spotkania eksperci zostali obdarowani obrazami przedstawiającymi ziemię siemiatycką i nadbużańską. Obrazy te namalowała mieszkanka gminy Mielnik Agnieszka Bersztolc. Z kolei wszyscy słuchacze obecni na spotkaniu otrzymali dwa tomy Studiów i materiałów do dziejów Siemiatycz. Przy tej okazji wielu obecnych zwróciło się do prelegentów z prośbą o autografy. Była to okazja do kontynuowania dyskusji, zadawania pytań, dzielenia się spostrzeżeniami.

Na spotkaniu obecni byli księża Kościoła katolickiego i Cerkwii prawosławnej, samorządowcy, historycy, regionaliści, a przede wszystkim ciekawi historii mieszkańcy. Spotkanie dodatkowo ubogacił występ Bractwa Akordeonistów Siemiatyckich. Słodkie przekąski i napoje serwowali uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych z Ostrożan, obecni na spotkaniu wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły.

2023-04-03 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus daje wolność

Niedziela podlaska 48/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Radośni uczestnicy uroczystości

Radośni uczestnicy uroczystości

11 listopada obchodziliśmy 106. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To wydarzenie świętowali wszyscy Polacy na całym świecie, także mieszkańcy powiatu siemiatyckiego.

W ramach wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości w Siemiatyczach odbyły się Biegi Niepodległości, koncert „Z Ojczyzną w sercu” przygotowany przez Szkołę Muzyczną, Pływackie Zawody Niepodległościowe, otwarcie sezonu morsowego, Turniej Niepodległościowy Brydża Sportowego, 11-godzinna Sztafeta Niepodległości i wystawa „Tak powstała Niepodległa” w ośrodku kultury. Główne miejskie uroczystości odbyły się w poniedziałek, 11 listopada.
CZYTAJ DALEJ

Jezus niesie łagodność ofiary i moc wybawienia

2026-01-01 14:00

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Adobe Stock

Fragment prowadzi od sprawiedliwości do synostwa. Autor łączy postępowanie z pochodzeniem. Sprawiedliwość przyjmuje kształt czynów i zdradza narodzenie z Boga. W języku listu «zrodzić» (gennaō) oznacza realne wszczepienie w życie Ojca. Wiara dotyka więc ciała, słów i wyborów. Potem pada zdanie o miłości, która nadaje imię: «dziećmi Bożymi».
CZYTAJ DALEJ

Odeszła Barbara Ladżyńska – Przyjaciel Pielgrzymów i Tygodnika „Niedziela”

2026-01-02 11:54

[ TEMATY ]

pożegnanie

Archiwum prywatne

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Ladżyńskiej, naszej wieloletniej przyjaciółce, założycielce i dyrektorce Konsorcjum Polskich Biur Podróży, wybitnej postaci polskiej turystyki, oddanej propagatorki pielgrzymowania do Miejsc Świętych. Odeszła osoba o wielkim sercu, która całe swoje życie zawodowe i prywatne poświęciła służbie drugiemu człowiekowi.

Barbara Ladyńska była postacią nietuzinkową w świecie polskiej przedsiębiorczości. To pod jej sterami biuro Konsorcjum.pl Trade & Travel Company stało się marką rozpoznawalną w całym kraju, stając się pierwszym biurem podróży uhonorowanym prestiżowym Godłem „Teraz Polska”. Jej dbałość o najwyższą jakość usług oraz rzetelność sprawiły, że firma przez lata utrzymywała to wyróżnienie, stając się wzorem dla innych podmiotów w branży. Za swoje zasługi dla rozwoju polskiej turystyki została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi RP.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję